Шведската централна банка задържа разходите по заемите без промяна за шесто поредно заседание, като същевременно даде сигнал, че е готова да затегне паричната политика тази година, предаде Bloomberg.
Финансовата институция запази основната си лихва на ниво от 1,75%, което се поддържа от септември насам. Решението беше очаквано от всички 16 икономисти, анкетирани от Bloomberg.
Централните банкери, водени от гуверньора Ерик Тедин, заявиха, че има по-голяма вероятност да се наложи повишаване на лихвите по-късно през годината, като посочиха като причина предизвиканите от войната на САЩ и Израел в Иран прекъсвания във веригите на доставки, които подхранват инфлационния натиск. В същото време базисната инфлация остава бавна, а икономическата активност е малко по-слаба от обичайното.
„Управителният съвет преценява, че е разумно основната лихва да се остави без промяна на ниво от 1,75% в момента, но вероятността тя да бъде повишена по-късно през годината се е увеличила спрямо оценката през март“, се посочва в изявление на паричния орган след заседанието.
През март банката очакваше да задържи лихвите „за известно време“, а през май избягваше да дава ясни насоки, тъй като перспективите бяха твърде несигурни.
Шведската икономика се сви в началото на годината, тъй като доверието на домакинствата и бизнеса се влоши заради непредсказуемата търговска политика на САЩ и войната в Иран. Правителството намали данъците върху доходите, храните и горивата тази година, за да противодейства на забавянето и да намали риска от нов скок на инфлацията.
Ценовият натиск в страната се повиши през май, но инфлацията остана под целта на Шведската централна банка от 2% и под последната ѝ прогноза от март. Това дава на финансистите време да решат дали да последват Европейската централна банка (ЕЦБ) с ново повишение на лихвите.


МВР проверява клип с млад варненец, който убива и готви котки
Хороскоп за 3 август 2026
Синът на Фил Колинс стана футболист в Германия
Тъжна вест! На 56 години си отиде актрисата Наталия Дончева
Безплатна платформа за болногледачи създадоха във Варна
Българско приложение за личните финанси улеснява хората да планират бюджета си
Виниловите плочи бяха началото: Младите дават нов живот и на касетите
ОПЕК+ приключи съкращенията на хартия, но петролът остава ограничен
Jefferies защити управлението на SpaceX въпреки критиките към Мъск
УЕФА и КОНКАКАФ поискаха отчетност от Инфантино след кризата във ФИФА
Три от най-нестандартните модели в историята на Mazda
По-евтино и по-здраво: учени правят автомобилни части от трева
Как работи асистентът за потегляне по наклон с ръчни скорости
Пиян и почти сляп шофьор измина 250 км през нощта
Tesla първа достигна 10 милиона електромобила
Брутално: Шеф "Чичо Гошо" от Варна дере котка във видео и ще я готви с гъби
21 графики на Гоя в "Квадрат 500" от утре
Земетресение с магнитуд 5,5 в района на Суец в Египет
Без топла вода в София от днес до 10 август
Днес ще е горещо, леко захлаждане на изток