Притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България от януари до септември се срива с 63,3% на годишна база до 1,241 млрд. евро. Година по-рано вложенията у нас са възлизали на 3,381 млрд. евро, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ), които подлежат на ревизия в бъдеще.
Само през септември потокът е положителен в размер на 314,6 млн. евро, нараствайки спрямо 277,3 млн. евро година по-рано.
Източник: БНБ
В централната банка отчитат, че дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е положителен и възлиза на 44,5 млн. евро за първите девет месеца на тази година. Той е по-малък с 374,7 млн. евро от този за януари-септември 2023 г. (419,3 млн. евро).
Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен в размер на 5,8 млн. евро, но намалява над двойно от отрицателния нетен поток от 13,2 млн. евро за периода януари-септември 2023 г.
По предварителни данни статия Реинвестиране на печалба (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е положителна и възлиза на 1,168 млрд. евро, но е над наполовина по-малка спрямо стойността от 2,878 млрд. евро за периода от януари до септември миналата година.
Нетният поток по подстатия Дългови инструменти (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е положителен и възлиза на 28,9 млн. евро и също е значително по-малък от сумата от 83,5 млн. евро за деветте месеца на 2023 г.
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари-септември са от Австрия (399,1 млн. евро), Нидерландия (350,9 млн. евро) и Гърция (221,4 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци – към Люксембург (268,3 млн. евро) и САЩ (254,3 млн. евро).
Източник: БНБ
По предварителни данни нетният поток на преките инвестиции в чужбина за януари-септември възлиза на 416,4 млн. евро при 510,4 млн. евро за същия период на 2023 г. През септември той е положителен и възлиза на 53 млн. евро при положителна стойност от 97,2 млн. евро година по-рано.


"Маркет Линкс": Доверието в кабинета "Радев" спада
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Щастлива развръзка: Откриха Наталия и арестуваха пастрокът й Асен
Агитките на Черно море и Спартак готвят шествия преди дербито в неделя
Проблемът на Tesla е, че не инвестира достатъчно в изкуствен интелект
Петролът поскъпна след атака на хутите срещу саудитски танкери в Червено море
Китайската мантра за отворен AI се сблъсква с протекционизма на САЩ
Санчес: Следващото поколение изтребител ще бъде семейство от платформи
Санчес: Днес за да си адекватен, трябва да си по-бърз
Внимание: онлайн измамите с авточасти втора ръка се увеличават
Близо половината нови коли се продават без резервна гума
Dacia премахва всичко излишно от Spring, за да постигне ниска цена
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
Кола се заби в автобус, 26-годишен шофьор загина тази сутрин
8% спад в доверието към кабинета "Радев" за два месеца, ПП-ДБ измести ГЕРБ
Срещата на Лавров и Рубио продължи повече от половин час
Човек загина при катастрофа в София
9 идеи за свежи и леки летни салати