Връщането на ставката на данък добавена стойност от началото на годината на 20% е объркало значителен брой дружества и собственици на търговски обекти, става ясно от съобщение на Националната агенция за приходите (НАП).
Над 6000 търговски обекта са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари 2025 г., показва анализът на НАП върху данните, които постъпват в приходната агенция от фискалните устройства на търговците. През първата седмица на новата година касовите апарати в тези търговски обекти са издали общо 631 391 фискални бона за продажби, в които са регистрирани и отчетени обороти с по-нисък данък добавена стойност, с което са нанесли щети на бюджета за над 1 млн. лв., съобщават от НАП.
Приходната агенция е информирала с писма търговците за необходимостта да направят корекции във фискалните си устройства, за да изпълнят изискванията на закона. Те ще получат и обаждане по телефона от приходната агенция с указания за отстраняване на несъответствията, преди да им бъдат наложени санкции за допуснатото нарушение.
При проверки в зимните курорти в рамките на три дни в началото на новата година НАП откри 28 обекта, в които ДДС е начислявано грешно.
До края на 2024 г. ДДС за ресторанти и заведения беше в размер на 9%. Мярката беше въведена като помощ за бранша заради кризата, предизвикана от Covid-19, тъй като през 2020 г. в продължение на месеци заведенията в страната не работеха. В края на 2023 г. депутатите в Народното събрание опитаха да възстановят ставката на 20% заради отпадналата нужда от тази подкрепа за бизнеса, но в крайна сметка намаленият данък от 9% беше запазен до края на 2024 г. след натиск от страна на бранша. От 1 януари 2025 г. обаче ДДС за ресторантьорските услуги отново е 20%.
По време на обсъжданията на закона, който да регламентира приходите и разходите до приемането на редовен държавен бюджет, „ДПС - Ново начало“ опитаха неколкократно да прокарат темата за това ставката за ресторантите отново да бъде намалена, но предложенията им бяха отхвърлени. При дискусиите в парламентарната комисия по бюджет и финанси ГЕРБ-СДС анонсираха, че също имат свои предложения за намалени ставки на ДДС, без да конкретизират кои браншове и услуги засягат, но посочиха, че те ще бъдат изяснени с финансовата рамка за 2025 г.


Радан Кънев с остра атака срещу кабинета на Румен Радев
Арсенал привлича 16-годишен футболист с български корени
Испанският премиер е силно притеснен заради пожарите
ЮНЕСКО включи планината Олимп в Списъка на световното наследство
Хороскоп за 27 юли 2026
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Без рецепта: Вендинг машина в "Слънчев бряг" предлага сексуални стимуланти
Кремъл: Рано е да се говори за спиране на въздушните атаки
Александър Николов: Цената на бензина у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Кандев: Влизането в политиката ще е нова посока в моя живот