Германското правителство ще приеме пакет от данъчни облекчения за компании на стойност приблизително 46 млрд. евро като част от по-широкия стремеж за съживяване на икономика, която се очаква да стагнира за трета поредна година през 2025 г., съобщава Bloomberg.
Управляващата коалиция на канцлера Фридрих Мерц, състояща се от неговия консервативен блок ХДС/ХСС и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), се споразумя да предостави данъчни облекчения за компании, закупили движими активи между края на юни тази година и януари 2028 г., показва законопроект, видян от Bloomberg.
Пакетът, който се нуждае от одобрение в парламента, включва и допълнителни амортизационни облекчения за фирми, които придобиват електрически превозни средства за своите автопаркове с брутна обявена цена до 100 хил. евро.
Най-голямата европейска икономика е силно изложена на глобалните търговски сътресения, предизвикани от търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп. Ключови индустрии като автомобилната и химическата промишленост разчитат на износ към пазари, включително САЩ и Китай, за да запазят работните места у дома.
Като част от мерките, които ще бъдат подписани в сряда, министърът на финансите Ларс Клингбайл планира постепенно да намали корпоративния данък за период от пет години, започващ през 2028 г. Общата тежест ще падне до около 25% от около 30% в момента.
Клингбайл също така възнамерява да подобри данъчното третиране на неразпределената печалба и да разшири данъчните стимули за научноизследователска и развойна дейност.
Очаква се мерките да намалят федералните данъчни приходи с около 2,5 млрд. евро през тази година, като до 2028 г. този дял ще нарасне до около 12 млрд. евро, изчислява финансовото министерство.
Пакетът беше широко приветстван от индустриалните групи, въпреки че някои от тях се оплакаха, че не е достатъчен и е необходимо повече, за да се стимулира значителен растеж.
„Първите обявени мерки не съдържат целенасочени стимули за малките и средните предприятия“, изтъква по имейл Дирк Яндура, президент на германската лобистка група за търговия на едро, външна търговия и услуги. „Ситуацията тук остава драматично лоша“, добавя той.
По думите му компаниите от тази група се нуждаят от по-големи данъчни облекчения, за да станат отново конкурентоспособни на международно ниво.
Проектозаконът се нуждае от одобрение както в долната камара, така и в горната камара, където са представени 16-те провинции на Германия. Правителството заяви, че ще се опита да приеме мерките преди началото на лятната ваканция, което се пада около средата на юли.


Проф. Стоянович призова хората да спрат да оплюват Дара
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Дрон се е разбил в сграда в турския град Самсун на Черно море
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете