IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Криптосекторът няма да стигне далеч във Вашингтон без единен фронт

Американската политика работи по свои начини и секторът тепърва ще трябва да задобрява в навигирането сред администрацията

09:00 | 11.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През последните няколко седмици криптоиндустрията прави победни обиколки от Силициевата долина до Вашингтон и обратно. На фона на приятелски настроения към сектора нов президент на САЩ, избрания от него крипто- и AI цар, както и предстоящото оттегляне на председателя на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) Гари Генслър, бъдещето на дигиталните активи в САЩ никога не е изглеждало по-обещаващо, пише Тереза Сие в материал за Bloomberg.

И макар идването на Доналд Тръмп на власт да представлява възможност, която според мнозина е веднъж в живота, това също така е и неизследвана територия за индустрията, чиито отношения с политиците и регулаторите често са обтегнати. Макар привидно да изглежда, че близостта е равна на власт и има разделение по отношение на законодателните приоритети, криптоиндустрията се сблъсква с ново предизвикателство: как най-добре да се придвижва из лабиринта на власт и влияние във Вашингтон като единен фронт.

„Криптовалутите изживяват своя „Добре дошли във Вашингтон“ момент“, коментира Дженифър Шулп, директор на звеното за проучвания на финансови регулации на Cato Institute. „В известен смисъл това показва, че индустрията с право би трябвало да бъде критикувана в продължение на години за това, че не е разбирала как работи Вашингтон“, посочва още тя като допълва, че от сектора „стават по-добри в това“.

От изборите за президент на САЩ през ноември – на които криптокомпаниите изляха над 130 млн. долара дарения за кампании – Доналд Тръмп избра криптозастъпници за ключови роли в новата си администрация, включително Хауърд Лутник от Cantor Fitzgerald за министър на търговията и Пол Аткинс за ръководител на SEC.

Сега всички искат да влязат в сектора. Крис Марзалек, главният изпълнителен директор на криптоборсата Crypto.com, публикува миналия месец в Х снимка с Доналд Тръмп в „Мар-а-Лаго“ с надписа: „Имам честта да получа място на масата“. Посещението му бе направено, след като месец по-рано главният изпълнителен директор на Coinbase Браян Армстронг проведе разговор по телефона с Тръмп, съобщи тогава Fortune.

Но здрависване в голф клуба на Тръмп във Флорида или плаващи номинации не казват много за това кой дърпа политическите лостове на влияние в индустрията. Дори и дългоочакваният избор на Тръмп за AI и криптоцар – Дейвид Сакс, бе изненада за мнозина, дори и тези, запознати със слуховете от американската столица. Кристин Смит, главен изпълнителен директор на влиятелната търговска група във Вашингтон Blockchain Association, е научила за номинацията на Сакс по същия начин, по който и всички останали – в социалните мрежи.

„Това бе изненада за мен“, каза Смит. „Бях на вечеря и получих известие от Truth Social (социалната мрежа на Доналд Тръмп, бел. ред.) на телефона си“, казва тя.

По-късно в позиция от 22 декември Тръмп обяви назначаването на Бо Хайнс за изпълнителен директор на Президентския съвет за дигитални активи, както и Срирам Кришнан за старши съветник по въпросите на изкуствения интелект към службата за наука и технологии на Белия дом. Хайнс, 29-годишен бивш кандидат на републиканците за конгресмен, и Кришнан, бивш партньор във фирмата за рисков капитал от Силициевата долина Andreessen Horowitz, ще работят съвместно със Сакс.

И въпреки че вече има яснота кой ще съветва Тръмп, рамките на политиките, които те ще препоръчват, остават мъгляви.

„Когато става въпрос за подробностите, хората в криптосредите вероятно не са единодушни за същинските политики, които ще ни придвижат напред“, коментира Нийрадж Агравал, комуникационен директор на базираната във Вашингтон неправителствена организация Coin Center. „И те със сигурност не са единодушни за това какви трябва да са приоритетите“, допълва той.

Що се отнася до новата администрация, основните законодателни притеснения на индустрията, са свързани с пазарната структура, стейбълкойните и достъпът до банките. Законът за финансовите иновации и технологиите през 21 в., който цели установяването на регулаторна рамка за пазара на дигитални активи, получи двупартийно мнозинство в Камарата на представителите миналата година и бе подкрепен от някои от най-големите криптокомпании, включително Coinbase, Circle, Block, Kraken и Gemini. Но след приемането на законопроекта мнозина останаха недоволни и изразиха притесненията си за начина, по който засяга проблеми като децентрализираните финанси (DeFi) и ролята на Комисията за търговия с фючърси спрямо тази на SEC, посочва Шулп от Cato Institute.

„Интересуваме се от закон за пазарната структура, който да ни е по мярка“, посочва на свой ред Смит от Blockchain Association. „Все още не сме видели законопроект, който да бъде правилният за индустрията“, допълва тя.

Членът на Камарата на представителите от Републиканската партия Френч Хил, който ще е бъдещият председател на Комисията за финансови услуги в Камарата, заяви, че лидерът на мнозинството Стив Скалис иска да придвижи обхватен криптозаконопроект за пазарната структура през първите 100 дни на новата администрация. Но започването на дебат около толкова обширен законопроект може да доведе до по-разпокъсан дневен ред, предупреждава още Шулп.

„Не че това не трябва да се случва, но обикновено означава, че нещата не са уредени“, коментира тя. Според Шулп постигането на напредък по какъвто и да е било законопроект ще е трудно, защото има много интереси, които играят роля.

В целия микс влиза и законопроектът, който предлага създаването на стратегически биткойн резерв, предложен от Търмп и републиканският сенатор Синтия Лумис миналата година. Но след като представи идеята по време на конференция миналата година, Тръмп не е казал много за плана си за резерв, нито за това какво мисли за предложението на Лумис, в рамките на което Федералният резерв ще продава златни сертификати, за да финансира покупката на биткойни за резерва.

Приемането на законопроект за стейбълкойните би могло да се приеме за по-достъпна опция, според Милър Уайтхаус-Левин, главен изпълнителен директор на групата DeFi Education Fund. Членът на камарата на представителите Патрик Макхенри представи Законопроекта от 2023 г. за яснота за плащанията със стейбълкойни, а Лумис и сенаторът от Демократическата партия Кирстен Гилибранд представиха своя Законопроект за плащанията със стейбълкойни на Лумис-Гилибранд.

„Има по-широк консенсус около това как трябва да изглежда законодателството около стейбълкойните“, посочва Уайтхаус-Левин.

Но приоритизирането на закон за стейбълкойните може да не се хареса на ревностните защитници за закон за пазарната структура и да се изправи пред пречки, що се отнася до това дали политиките, свързани със стейбълкойните, трябва да бъдат дело на щатски или федерални власти.

„Конкурентните интереси в рамките на криптоиндустрията са нещо, което е проблем от дълго време“, смята Шулп. „Просто става още по-трудно, когато ви предадат щафетата и ви кажат да почнете да тичате“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:25 | 11.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още