Звеното за автономни превозни средства на китайската автомобилна компания SAIC Motor набра над 1 млрд. юана (147 млн. долара) в нов кръг на финансиране от своя партньор, технологичния разработчик Momenta, и чрез няколко други институции, съобщава Ройтерс.
Последният кръг на финансиране повиши оценката на SAIC Mobility Robotaxi до над 1 млрд. долара, изтъкват от компанията.
Momenta не разкрива размера на инвестицията си в подразделението на SAIC, което разчита на технологичната компания за разработването на технология за роботаксита.
През 2021 г. двете фирми започнаха да предлагат на потребителите тестови пътувания с автономни коли в някои райони на Шанхай и Суджоу.
Инвестицията на Momenta отразява засиления интерес на технологичния сектор към разработването на автономни превозни средства, които се възприемат като бъдещето на автомобилната мобилност.
По-рано този месец китайският интернет гигант Baidu Inc. заяви, че е получил разрешение за извършване на напълно автоматизирани таксиметрови услуги по обществените пътища в два китайски града – Чунцин и Ухан.
Въпросното разрешение позволява на роботакситата да започнат търговска експлоатация без шофьор зад волана.
През април Pony.ai, подкрепен от Baidu и Toyota Motor Corp. стартъп, обяви, че е получил зелена светлина от Пекин за експлоатация на роботаксита без водачи по обществените пътища в зона от около 60 км.
За 2021 г. SAIC се нарежда на седмо място по пазарен дял при глобалните продажби на електрифицирани превозни средства, въпреки че ако се прибавят и бройките от съвместното предприятие на компанията с General Motors и Wuling Automobile, тя се изкачва на второ място с близо 700 хил. електромобила, изоставайки единствено от Tesla (936 172 броя).


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?