Държавният монопол на Швеция върху търговията на дребно с алкохол понесе юридически удар от решение на Върховния съд, което може да освободи пътя за чуждестранни онлайн търговци, за да продават алкохолни напитки в скандинавската страна, съобщава Bloomberg.
Съдът отсъди, че датската Winefinder трябва да има право да продава продуктите си в Швеция, отхвърляйки жалбите на държавния монопол Systembolaget. Решението е поражение за Systembolaget, която има ексклузивни права да продава алкохолни напитки в Швеция от основаването си през 1955 г.
Winefinder предлага вино онлайн за доставка до домовете на потребители от Швеция. Върховният съд постанови, че тези покупки трябва да се разглеждат като легален частен внос на алкохол, с което поставя края на дълга юридическа битка срещу компанията, започнала дейността си в Швеция преди 16 години.
Макар че шведската система за ограничаване на продажбите на алкохолни напитки има широка обществена и политическа подкрепа, тя е била предизвиквана в съда редица пъти, откакто скандинавската страна се присъедини към Европейския съюз през 1995 г. Членството ефективно сложи край на монопола на Systembolaget върху продажбата на алкохол на ресторанти, а през 2003 г. бе премахната и забрана за реклама на вино и бира.
Париите, които формират сегашното коалиционно правителство, също защитават предложението да се позволи на малки производители да продават напитките си в производствените си обекти.
Решението от четвъртък може да отвори вратата към наплив от онлайн търговци на дребно, които засега не са работили в най-голямата скандинавска държава с население от 10 млн. души.


Европейски лидери подкрепиха Зеленски и Украйна
Хороскоп за 9 декември 2025
Тежка катастрофа със загинал
Мощно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси Япония
Второ издание на инициативата "(НЕ) Сам вкъщи" подготвят в Общинския приют за кучета
Жилищата у нас няма да поскъпват двуцифрено, а ще следват доходите и инфлацията
Япония и Китай ескалират конфронтацията със спор за военен радар от уикенда
Какъв трябва да е бюджетът на България? Попитахме експертите
България очаква 2 млн. туристи през зимата, над 50% ще са от Европа
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 2
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Бюджета на държавата, на НЗОК и на ДОО вече са внесени в НС
ЦСКА 1948 не успя да победи последния Добруджа
Седмичен любовен хороскоп за 8 - 14 декември
Възрастен мъж е починал след падане от тераса в Стара Загора
Рибари от Ахтопол притеснени заради танкера: И плаж няма да има, и риба, и почиващи