IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Тръмп планира среща с технологични лидери заради заплахата от митата

Американските производители на хардуер са притеснени за бизнеса си

08:55 | 06.03.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да се срещне през следващата седмица с лидерите на някои от най-големите технологични компании в страната, изправени пред перспективата за мита върху вноса и по-строги правила за износ, които биха могли да попречат на бизнеса им, пише Bloomberg.

Група, включваща главните изпълнителни директори на HP, Intel, IBM и Qualcomm, е обсъдила възможността за среща с администрацията, казват източници, запознати с въпроса, които са пожелали да останат анонимни, защото плановете все още не са обявени публично.

HP потвърди, че компанията ще присъства на срещата в понеделник. „Някои от темите, които са най-важни за нашия ръководен екип, са търговската политика и производството в САЩ“, посочва представител на компанията.

Говорителите на Intel, IBM и Qualcomm отказват да коментират. Представител на Белия дом не е отговорил веднага на запитването за коментар.

Белият дом насърчи редица промени в политиката, които заплашват да разтърсят индустрията на компютърния хардуер. Митата ще направят производствените центрове като Китай по-скъпи и потенциално ще нарушат веригите на доставките. Технологичните компании също искат яснота какви ограничения могат да бъдат наложени върху техния износ на модерни технологии за центрове за данни с изкуствен интелект, които се изграждат по целия свят.

Тръмп обеща да изпълни предизборното си обещание да наложи мита върху ключови търговски партньори - опит да компенсира това, което той характеризира като несправедлив баланс. Промените ще направят по-трудно за електронната индустрия да работи по глобално сегментирания начин, който я прави толкова ефективна.

Администрацията разработва план за действие за изкуствения интелект, като се стреми да „поддържа и подобри“ лидерството на Америка в тази област и иска усилията да имат обществен принос.

Президентът също така призова Конгреса да отмени Закона за чиповете от 2022 г. - двупартийно подкрепен закон, който предоставя стимули за милиарди долари на компании като Intel и Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

„Вашият Закон за чиповете е ужасно, ужасно нещо“, каза Тръмп по време на обръщение към Конгреса във вторник, умолявайки председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън да премахне закона. Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър, който договори закона, в сряда прогнозира, че искането на Тръмп ще се провали.

Отделно тази седмица Тръмп беше домакин на събитие с TSMC, на което производителят на чипове обеща да инвестира допълнителни 100 млрд. долара в заводи в САЩ. Администрацията посочи споразумението като знак, че страната може да използва мита вместо стимули в стила на Закона за чиповете с цел привличане на инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:23 | 06.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още