Руското Министерство на отбраната съобщава за свалени повече от 1000 въздушни цели за последното денонощие над територията на Русия и окупирания Крим. Отбелязват се унищожени четири ракети "Фламинго", 10 авиационнни бомби и 992 дрона от различни видове. Според руски военни анализатори са използвани и по-редки дронове като "Барс" и "Морок".
Атаката е най-мащабната по Москва от началото на войната. Кметът на града Сергей Собянин съобщи за 180 свалени дрона и попадения в местната рафинерия. От ТАСС напомнят, че през май бяха свалени 120 дрона над Москва и Московска област. Тогава също имаше попадение в рафинерията в Капотне.
От Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна разпространиха геолокализирани кадри с пожари на няколко места в рафинерията, собственост на "Газпром Нефт". Според съобщенията горят съоръженията за вторична преработка на петрол, които са по-сложни за възстановяване на фона на санкциите.
Според местни данни рафинерията е с капацитет за преработка на 12 млн. тона петрол годишно и осигурява към 40% от горивата за Москва. След атаката в руската столица се изля "петролен дъжд". Това се случи и след ударите в Туапсе по рафинерията на "Роснефт" през април.
Рафинерията в Капотне (в предградие на Москва) беше атакувана и по-рано през седмицата. Руският министър на външните работи Сергей Лавров обеща ответни удари по украински цели.
Заради атаката бяха затворени и четирите летища в Москва. Отменени и/или задържани бяха над 520 полета. За първи път в историята на летище "Шереметиево" пасажерите бяха евакуирани в убежище - подземния паркинг на летището, за да изчакат края на въздушата тревога, се посочва в съобщения в социалните мрежи.
Руски военни наблюдатели отбелязват добрата работа на системите за противовъздушна отбрана, макар че няма данни колко са били изстреляните въздушни цели, а само свалените - 555 дрона през нощта срещу 18 юни и над 990 за цялото денонощие. Нещо повече - Москва има няколко пръстена с платно разположени системи за противовъздушна отбрана, които бяха подсилени в последните месеци, а Министерството на отбраната не отчита и ударите по окупираните територии (с изключение на Крим).
Какво се случва?
Един от най-често задаваните въпроси в руската столица днес е "Какво се случва?", написа в социалната мрежа Х украинският министър на външните работи Андрий Сибиха.
"Мога да ви отговоря. Вашата страна започна агресивна война срещу нашата. Години наред убивате нашите хора. Сега, след като разбрахте какво става, попитайте Путин кога планира да спре", допълни още Сибиха.
Украинският президент Володимир Зеленски също отбеляза атаките и коментира, че това е "напълно справедлив отговор за руските удари" по украинските населени места. В момента той е в Брюксел, където ще участва в срещата на министрите на отбраната на НАТО, а по-късно и в Европейския съвет.
Зеленски коментира още, че съюзниците на Украйна отбелязват успешните удари в тила на Русия и се надяват това да принуди Москва да започне преговори за края на войната.
Европейците засипали Доналд Тръмп с "вредни идеи"
По време на срещата на Г-7 във френския курорт Евиан европейците са "засипали" американския президент Доналд Тръмп с "безполезни и дори вредни идеи", смята един от съветниците в Кремъл Юрий Ушаков. Той коментира, че украинският въпрос е бил активно обсъждан на заседанието, а след това Москва не е имала контакти с Белия дом.
Според публикация в Politico американският президент действително е променил мнението си за войната по време на срещата на Г-7 и причината за това са станали снимките от горящия храм, част от комплекса Киевско-Печорската лавра, които е донесъл Володимир Зеленски.
Източник на изданието твърди, че именно те са накарали САЩ да подпишат съвместната декларация за подкрепа за Украйна. Преди това очакванията са били за пореден провал, дори и френският президент Еманюел Макрон не е бил сигурен, че ще успее да организира среща между Зеленски и Тръмп.
Два дрона удариха покрива на храма "Свето Успение" в ранните часове на 15 юни, предизвиквайки мащабен пожар в паметника, част от културното наследство под защитата на ЮНЕСКО.
Politico допълва още, че преди Зеленски да се присъедини към срещата, европейските лидери са успели да убедят Тръмп, че войната в Украйна променя хода си.
Ушаков обаче е категоричен, че в Европа се ръководят от погрешната предпоставка, че ситуацията на бойното поле се променя. Много независими военни анализатори, а и руски кореспонденти признават настъплението на украинците - особено в западните части на Запорожка област. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте допълни пред журналисти преди срещата на министрите на отбраната от организацията, че на украинските военни се е удало да стабилизират фронтовата линия и да ограничат руското настъпление.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Бранденбургската врата грейна в цветовете на дъгата
Погачар спечели за пети път "Тур дьо Франс"
Денят започва с дъжд и завършва с жега
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания


преди 1 месец Пак се разквичахте, бездeлници. А Укронац като разполагат с най-добрите Американски и Европейски ПВО това значи ли че 1 дрон или ракета не пробива защитата им? Ей много сте ограничени, ама то отчаянието в коментарите ви е признак на слабост, мислейки че виждате някаква надежда за режима в Укронац. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Загрубява играта... ;) Попаденията в нефтозаводите говорят за уязвимостта им, нищо чудно да почнат да ги правят под земята отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Голямото-дърво ... тоше , искам да погледнеш днешните борсовите индекси и цената на суровините , и да го съпоставиш с това , което днес се случва в рассийката . А сега си представи снощната баталия преди февруари 2022 , каква би била реакцията на пазарЪт ?! Разбра ли какво писах още през лятото на 2022 ?! Ще я изтрият от икономическата карта на света , бяло петно тоше !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Голямото-дървоМай не си забекязало, че руснята я пръскат дронояете още като се пробват да тръгнат. Или си мислиш, че украинците ще тръгнат да събират разпарчетосани алкаши? :)) 1,3 милиона достигна брояча, за всеки украинец руснята дава 8-10 алкаша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Алехандро ... То там е баш гъделОт !! 5 часа са летели през рассийско въздушно пространство !! На радарите за далечно наблюдение същите дронове светят с големината на нокът на екраните ... :))) ... Но не могат да ги прихванат с целеуказващите радари качествено . А не смеят да пуснат изстребители , защото са свръх наситили цялото пространство с ПВО системи и ще си свалят сваих та знае ли се !! Огромен провал на планирането и изпълнението на защитата !! Огромен !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец За да е пълен РЕЗИЛА, тези бавни дронове са прекарали 5 часа в руZZZZкото въздушно пространство, преди да ударят целите си в мАшква! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Според чомоданите, Масква е най-защитения град в света. Имат три обрачи от ПВО защита. На всички клипове - дроновете си летят баво и ракетите прелита до тях като експресен влак и заминават на някъде си, уцелиха цели два апартамента, а дрона си продължава, и долу Иванушка и Федя псуват и пуцат с АК-47 като на сватба и не се видя нито един свален дрон.Та никой не вярваше, че мини-ссср е голяма сила, но днес се разбра, че ПВОто им е абсолютен майтап. А това им беше последната надежда и гордост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Голямото-дървоАналогов, Дори да се сумират телата на украинците предадени от руснаците са не повече от 20 000 за целият досегашен обмен. Зеленски преди 3 месеца призна за 55 000 жертви и още 70 000 безследно изчезнали. Дори оценката му да е силно занижена все пак е 6 пъти по-висока от броя на предадените тела. Руснаците заравят убитите си другари в братски могили или ги изгарят в полеви инсиниратори за да не изплащат вдовишки пенсии, водят се безследно изчезнали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец ***, уж имате Ц300, Ц400, Ц500, имате самолети от 7-мо поколение, имате лазери, пушки, разрешихте на всяка банка и т.н. сама да се отбранява против дронове, спряхте интернет, имате заглушители и излъчващи устройства за заблуда на дронове и т.н. и т.н. и накрая не можете да се предпазите собствената столица? Аз не знам някой вече по света да има да ви смята за военна сила - импотентни некадърници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Като част от нов обмен на тела на мъртви военнослужещи телата на 33 мъртви войници са върнати на руската страна, а в замяна 522 тела на ликвидирани бойци на украинските въоръжени сили са прехвърлени в Украйна. Обменът се проведе на контролната точка Novaya Guta на беларуско-украинската граница. Общо през периода 2023-2026 г. Русия прехвърли 23 903 тела на мъртъв украински военен персонал, Украйна 1823 руски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар