Китай заплаши с тежки икономически ответни мерки Япония, ако Токио продължи да ограничава продажбите и обслужването на оборудване за производство на чипове на китайски фирми.
Това усложнява усилията на САЩ да откъснат втората по големина икономика в света от модерните технологии. Според запознати, високопоставени китайски служители многократно са излагали тази позиция на последните си срещи с японските си колеги. Един от конкретните страхове в Япония, който Toyota е изразила пред официални лица в Токио, е, че Пекин може да реагира на новия контрол върху полупроводниците, като намали достъпа на Япония до критични минерали, които са от съществено значение за производството на автомобили.
Toyota е сред най-важните компании в Япония и е силно ангажирана с политиката на страната по отношение на чиповете. Компанията е инвестирала в нов кампус за чипове, изграждан от Taiwan Semiconductor Manufacturing. Поради това, опасенията на Toyota са от голямо значение за японските служители, в допълнение към тези на Tokyo Electron, който ще бъде основно засегнат от евентуален нов японски контрол върху износа.
Администрацията на Джо Байдън е уверена, че може да успокои опасенията на Токио и да постигне споразумение с Япония до края на тази година, според запознати.
Цялата емисия гледайте във видеото.
Всички емисии от "Bloomberg Terminal" може да гледате тук.


Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Затварят основни улици заради мача Спартак - Левски днес във Варна
Хороскоп за 8 декември 2025
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино