IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Димитър Иванов: Ще видим фалита на един икономически и социален модел

Икономистът съветва управляващите да насочат вниманието си към инвестиционните проекти, които ще стабилизират икономиката

11:11 | 13.12.18 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През 2019 година ще експозира пред всички фалита на един икономически и  социален модел, за който ние дълги години мислихме, че носи илюзията на стабилността. Това прогнозира пред Btv проф. Димитър Иванов.

„Влизаме в сложна ситуация, започва фиксална и кредитна ревизия на шестте основни български банки и за една голяма част от българския бизнес в 2019 година няма да има спасителен бряг, защото банките ще бъдат под силен мониторинг от Европейския банков съюз, коментира икономистът. – Инфлацията се вдига, лихвените проценти растат, не виждаме нови двигатели на растежа. Съветът ми към правителството е да активизира вниманието си към основните инвестиционни проекти, които стоят пред България – модернизацията на отбранителната индустрия, проектът за АЕЦ „Белене“, газовият турско-български поток, двете „Марици“, реформите в БДЖ сектора. За тези проекти трябват силни инвестиции в една сложна ситуация за българската икономика.“

Професорът не очаква „2019 година за България да бъде година на хармонизация, на фактори, на причини, на обстоятелства и на резултати“.

„Много важно е да се напомни, че в 2019 година влизаме в края на едно загубено десетилетие за българската икономика. Второто десетилетие на XXI век е загубено заради необходими структурни реформи в икономиката. То  беше доминирано от обедняване на българското общество, беше доминирано от кризата в периода 2008-2011 г., България не съумя да спечели предимства от тази криза, затова 2019 г. ще бъде сложна, преломна година“, подчерта икономистът.

Той посочи няколко фактора, които ще влияят на икономическата обстановка в България.

„Външната среда ще бъде годината на външното ребалансиране в света – търговските войни, търговските конфликти, които администрацията на Тръмп започва с Китай, с Мексико, с Канада, с цяла Еваропа“, посочи Димитър Иванов и към тях добави спирането на процеса на „спасяване на страни, на икономики, на банки, на облигационни заеми“ и потвърди, че няма да има ново финансиране.

Икономистът е категоричен, че свръхзагряването на американската икономика води до вдигане на лихвените проценти и до повишаване на инфлацията като цяло.

Рецесията чука на вратата, защото имаме исторически на дълъг период в САЩ – над девет години на глобална икономическа експанзия“, поясни той.

Според него фактът, че британският премиер Тереза Мей спечели вота на доверие на консерваторите, е добър за политическата стабилност на Великобритания.

По думите му се дава време на британското правителство, водено от Тереза Мей, да доусъвършенства договора по сделката с ЕС.

“Brexit беше единственият начин да се дадe един сериозен урок, че ЕС се нуждае от дълбоки реформи", е мнението на икономиста.
.
По думите му проблем остава търговската граница със Северна Ирландия.

„Считам, че ЕС ще разбере, че се отнася за изключително сериозен мирен проблем за взаимоотношенията между Великобритания и Северна Ирландия“, смята Иванов.

Той припомни, че срокът за гласуване в британския парламент е до 23 януари.

"Ако това се гласува и ако Brexit се случи на 29 март, Тереза Мей може да предизвика извънредни избори във Великобритания", прогнозира икономистът и каза, че това, което се случи снощи, отметна възможността Лейбъристката партия да предизвика вот на недоверие срещу правителството на консерваторите.

Той е убеден, че Тереза Мей ще постигне един сериозен Brexit, колкото и да е сложен и за двете страни.

Димитър Иванов напомни, че народът на Великобритания гласува „да се излезе от този Европейски съюз“ и коментира, че Обединеното кралство може да е инициатор на една реформираща се Европа при втори референдум.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

5
rate up comment 35 rate down comment 13
mvr0306
преди 5 години
ЕС трябва да остане една зона на движение на стоки, хора и капитали, и нищо повече. Без регулации, директиви, хилядна администрация в Брюксел, стратегии и т.н. Европа на нациите. От какъв зор от Брюксел ще определят на един шофьор колко често да се прибира в България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 31
studioaa
преди 5 години
ес не се нуждае от дълбоки реформи, а точно обратното трябва да се отменят старите реформи правени в последните 4-5 десетилетия. Тези реформи очевидно са пълен провал щом са довели до сегашното положение следователно ефектът от тях трябва да се премахне и тогава да се мисли за нещо ново. Когато строиш една къща събаряш първо старата и тогава мислиш за новата, а не кърпиш постоянно. Разбира се това значи край на шенген, край на еврозоната, край на европарламента, край на общите институции и крах на общите политики и връщане към национална независимост и свободна търговия както било през 50-те на миналия век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 14
Onia
преди 5 години
проектът Белене ще задвижи икономиката хахахакато дадем 40 млрд. лева държавни пари в нещо, което не знаем дали ще носи печалби. Аман от тия мултаци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 20
Kikaha2
преди 5 години
доста разумен анализ, най-вероятно на Икономиста от Лондон проф. Димитър Иванов
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 14
khao
преди 5 години
след тоя съвет дето е дал в края на първия абзац, мисля че няма мсисъл да се чете статията по натам ... не сте му сложили снимка, но след кратно търсене в мрежата, това бил Митьо Гестапото бивш офицер от ДС :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още