IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Москов по пътя на реформата

Лимити за болници, доплащане за лечение, сливане на клиники са само част от идеите на здравния министър

08:15 | 03.06.15 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Петър Москов. <em>Снимка: БТА</em></p>

Петър Москов. Снимка: БТА

Според директора на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители обаче отстъпки няма да бъдат постигнати за голяма част от медикаментите, което ще означава изваждането им от реимбурсната листа и по-високи цени за съответните продукти. Според него най-оптимистичният вариант за договаряне на отстъпки за иновативни лекарства е от септември.

Здравните вноски... здравни права

Опитът на Москов да „попълни“ част от дефицита в здравния бюджет с идеята да се плащат вноски за 15 години назад не мина. В крайна сметка бе одобрено второто редактирано предложение на реформаторите прекъснати здравни права да се възстановяват след плащане всички здравни вноски за пет години назад.
Гражданите с прекъснати здравноосигурителни права ще имат и възможност да се възползват от преференцията да внесат вноските си за три години назад, но само до края на годината. От 2016 г. здравни права ще се връщат при плащане за пет години назад с лихвите за забавянето.

Подкрепената от Министерския съвет първоначална идея на здравното министерство за възстановяване на правата след плащане на здравните вноски за последните 15 години бе отхвърлена от опозиционните партии. Това стана под натиска и на лекари, и на пациенти, които се обявиха против това с аргумента, че максималната давност за плащания не може да бъде повече от 5 години.

Лимитите на болниците – поредният горещ картоф

Въведените от здравния министър лимити за бюджетите на болниците и последвалата им отмяна с определение на Върховния административен съд отключи поредния разгорещен дебат в сектора. Категорично против методиката, предложена от екипа на Петър Москов и одобрена от кабинета, са и пациенти, и болнични мениджъри. Промяната не се подкрепя и на политическо ниво.

Директори на болниците определиха механизмът като груба административна намеса, която ще доведе до хаос в системата. Текстовете предвиждаха Здравната каса да залага фиксирани бюджети, над които лечебните заведения няма да получават пари, дори и да са отчели дейност. Те са между 90% и 95% от миналогодишните в зависимост от това дали болницата работи и спешни случаи.

Според определението на съда постановлението ще причини имуществени вреди на лечебните заведения, изразяващи се в понасяне за собствена сметка на разходите за оказана медицинска помощ, а за пациентите ще настъпят значителни и трудно поправими вреди поради ограничаване на достъпа им до своевременна и качествена медицинска помощ.

Принципите, на които се определят бюджетите на болниците, не са съвсем коректни, каза и председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова.

Лекари обаче предупредиха за финансови проблеми и започнаха протести по места.

Сливането на болници – Москов срещу "малките феодални царства"

Поредната идея на екипа Москов – бившите диспансери да бъдат обединени с многопрофилните болници срещна силен отпор от страна на медиците. В резултат министърът обеща поотделно и индивидуално да се разглежда всяко сливане на диспансери с други болници.

Той обаче многократно потвърди, че НЗОК вече ще плаща само за комплексно лечение на пациентите. От следващата година НЗОК ще финансира цялостния път на лечението и излекуването на пациента, каза той. Не става изобщо дума за закриване на структури, а за общо действие, където да бъде изработен план за лечение на даден пациент, повтори Москов.

Медици от различни градове на страната обаче определиха идеята като контрапродуктивна и продължават с протестите си.

Девет столични клиники под една шапка

Нова идея и за обединение на ниво болници в столицата – деветте клиники в карето на Александровска вече са с обща администрация, ръководена от финансиста Красимир Ангарски. Сравнително бързо и лесно Москов успя да реализира това свое хрумване. Очакваният ефект - икономии за около 6 млн. лв. и намаляване на администрацията 5 пъти.

Представителите на деветте столични болници подписаха договора за създаване на гражданско дружество помежду им. Новото дружество ще се казва "Университетски болници 9" и ще трябва да организира административно-стопанските дейности - ремонт и поддръжка на дълготрайните материални активи, болнично хранене и организация на храната за персонала, съгласно нормативните изисквания, стерилизация, транспорт, охрана и други доставки и услуги, свързани с немедицинските дейности на лечебните заведения. Ще извършва и деловодната дейност, архива и съхранението на документите на лечебните заведения.

Дебатите по мащабния законопроект на Закона за здравното осигуряване продължават в Комисията по здравеопазване в парламента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:50 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Така ли било? Значи АЗ си плащам осигуровките, но когато трябва да се лекувам, за да се ползвам от осигуряването, трябва да ида в държавната болница, с апаратура от преди войната, където стаята е облицована с плочки и прилича на морга, а анастезиолога е над 70, понеже няма други. Ако ли не, ако искам да ида в частна, ДА НЕ СИ ПЛАЩАЛ, вади от джоба. Я пак помисли. Значи от една страна, хората които имат пари да плащат повече осигуровки, а ако искат да се лекуват нормално, да не ползват НЗОК.Това какво ти разбираш няма никакво значение. НЗОК е един вид застрахователно дружество. Пациента си избира къде да му се окаже услугата а НЗОК плаща до определения лимит. Стига с тая държавна хранилка - държавната пара, само в държавната болница, управлявана от протеже на ДПС и пълна с негови абсолютно бездарни, но много лоялни колеги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Това което незнам е дали този министър(слуга) го прави от неукост клоняща към олигофрения или умишлено Става въпрос за кражби чрез фиктивни прегледи - около 2 млн. души се водят "на хартия", че са били хоспитализирани в болниците през последните 10 месеца на 2014год. каза проф. д-р Стефан Петранов и още кражби - http://***.skat.bg/products.php?type=10&genre=7843Трябва да се въведе тоест въпроса е защо повече от 10год. не се въвеждат електронни здравни карти които ще ограничат кражбите и защо се откраднаха 2 млрд.лв. - http://darikfinance.bg/***/97669#commentsЕто данните от Евростат и Св.банка - http://ime.bg/var/images/Health_Care_System_Maria_Neeva_revised.pdfКазано просто взимат се средните стойности в ЕС(10% от БВП за здраве и 73% публични разходи като за начало)Описал съм всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714От юридическа гледна точка става въпрос за нарушение на Конституцията и ГЕНОЦИД и ВАС го потвърди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 8 години
Дебата частни срещу държавни болници ОТКЛОЯВА дебата за финансирането на здравеопазването ! п.п. Липсата на средства в държавните ( макар че не коректно да се обобщава предвид на това че има държавни , общински и такива към различните министерства) се дължи на простия факт че 2.5 млн. работещи издържат цялата система и осигуряват здравеопазването на население от 7млн. .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 2
kondosko
преди 8 години
Ако функционирането на частните болници, зависи само и единствено от държавата, какво им е частното?! Това, че са с частни капитали ли? Аз разбирам, частна болница, отиваш лежиш и си плащаш като поп! Само че, тогава частните болници няма да ги има! Колкото до апендиксите, имам да, но не са само те, защото липсата на средства в държавните болници за сметка на частните, кара съсловието да го прави! Пак те питам, защо е законно да плащаш в частното лечебно заведение, а в държавното е незаконно! По темата с кардио- болниците - те не сключват договори за всички дейности и ако има дейност за която няма договор си плащаш като поп между не по-малко от 10 бона, до като в държавната болница няма как да те върнат и няма кой да го плати! Не ми говори за частни болници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 8 години
Самото противопоставяне на държавни срещу часни болници е малоумно и обслужва държавната администрация като отклонява вниманието от главните проблеми в здравеопазването :1.Не равномерното натоварване на социалните групи в издръжката на системата 2.Не справянето на администрацията с администрирането на дейностите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
Човече, щом не можеш да разбереш какво им е частното на болниците, мисля че е най-добре да не коментираш. Нищо друго освен пролетарски лозунги не можеш да кажеш. А ти имаш ли представа колко апендикси на здрави хора са изрязани в държавните болници, за да се вземе пътеката? Няма нищо общо това с частно/държавно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 4
data
преди 8 години
много точно май си описал проблема - кой носи отговорност ? Частните болници или тези който трябва да ги контролират ? Защото гаранцията за това че не се извършват ненужни манипулации и в държавните ( много общо понятие ) болници е точно нулева ! п.п. За Кардиологичните центрове е по добре да не пишеш защото именно заради тях двама мои роднини все още са живи а и смъртността от инфаркти в бг рязко намаля след тяхното откриване . А и като ползвател на услугите на варненския кардиологичен център съм изключително доволен от услугите им !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Това, което не разбират хората с леви убеждения, е че това, което им изглежда хубаво и хуманно, не е точно така.Това, което се получава, когато искаме да дадем по равно на всички, е че конкретната услуга ( здравеопазването в случая) става ЕДНАКВО за всички, но не еднакво добро, а еднакво лошо. Ето НЗОК е куче влачи диря няма, и болниците са ТРАГИЧНИ, просто равенството значи да няма за никого. Ако има втори пакет, всеки ще гледа и ще вижда за какво си харчи парите, болниците ще искат да повишат качеството на услугата ( за богатите) и ще имат пари да го направят и в края на краищата ще повишат качеството и за тези с основен пакет само. Същата е работата и в образованието. В стремежа да няма привилегировани деца и училища, направихме всички училища трагедия, така че и умните деца които искат да учат, няма къде да получат добро образованиеТа.. пътя към ада...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 1
kondosko
преди 8 години
Съобразявайки се с действащата нормативна рамка казваш! Нормативната рамка, бе изработена от тях и за тях, за сметка на държавните болници и на всички нас! Искам да те попитам, защо е законно да плащаш в частната болница, а е незаконно да плащаш в държавната! Как се остойностяват дейностите? По какви критерии, ангиография( поставяне на стенд) например струва 4500 лева и пациентът стои 24 часа в даденото клинично заведение,а една рентгеново снимка струва 7 лева от НЗОК? Защо при престой, седмичен да кажем в нормално вътрешно отделение на даден болен, НЗОК кацата плаща около 350 лева, а при горния пример за 24 часа 4500 лева?! Имаш ли представа на колко здрави хора са поставени стендове, стави, протези или са лекувани без да е необходимо, най вече в частните хотели? После ми говори за инвеститори! Аз не съм съгласен, с моите пари да се лекува някой друг!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 7
fall
преди 8 години
Това не може да стане. Точно както инвалидните пенсии не могат да се отделят от НОИ.Кой ще плаща за бедните и малоимотните когато се разболеят? Нали затова всички искаме да има солидарна система, защото има хора които няма с какво да се лекуват?Така, че нека държавата ни да поеме по пътя на двата пакета за всички, всеки да си плаща за който пакет може, а държавата да доплаща за тези които нямат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още