IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще станем ли свидетели на края на долара?

70 години по-късно от системата, която определи новия икономически ред, не е останало почти нищо

11:23 | 06.12.14 г. 67
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ще станем ли свидетели на края на долара?

През ноември 1961 г. се създава така нареченият „Лондонски златен пул“, който обединява златните резерви на осем банки в САЩ и централните банки на седем европейски страни, за да може цената на благородния метал да се поддържа на ниво 35 долара за тройунция. Целта на тази пазарна манипулация е да се съхрани доверието към долара. Но със затъването на САЩ в блатото на Виетнамската война бюджетните разходи се увеличават, а светът се наводнява с все по-обезценяващи се хартиени долари.

Френският президент Шарл дьо Гол се усъмява, че САЩ няма да могат да спазят ангажиментите си от Бретън Уудс за конвертируемост на долара спрямо златото. През 1968 г. Франция изисква голяма част от златните ѝ резерви да бъдат обменени в злато – с което се слага край на Лондонския златен пул. После Швейцария прави същото и цената на златото тръгва нагоре. Изглежда, че системата е обречена, а с нея - и хегемонията на долара. Но президентът Никсън решава проблема с един замах: на 15 август 1971 г. премахва доларовия стандарт и конвертируемостта на американската валута в злато, което отново гарантира търсенето й.

След това САЩ осъществяват гениалната идея на Хенри Кисинджър, който успява да се договори  със Саудитска Арабия и с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), че петролът и петролните продукти ще се продават само срещу долари. По този начин се ражда „петродоларът“ и отново се стабилизира търсенето на долари и деноминирани в долари дългови облигации на САЩ.

Това е онзи особен статут на долара, който позволява на Вашингтон да налага своята воля, подлагайки на икономически натиск изпадналите в криза страни с помощта на МВФ и едновременно с това финансирайки военните конфликти по света. Който иска да разбере политиката и силата, най-добре е да следва парите. А през последните 70 години доларът командва парада.

Но този юли, точно в деня на 70-годишнината от Бретън Ууд, в бразилския град Форталеза се събраха президентите на Бразилия, Русия, Индия и Китай (т. нар. БРИК), за да обявят създаването на своя собствена банка за развитие. Тя съвсем очевидно е замислена като конкурент на Световната банка и Международния валутен фонд.

В тази инициатива няма нищо изненадващо, защото икономическата мощ на страните от БРИК е безспорен факт. През последните години годишното производство на тези четири икономики достигна впечатляващия обем от  29,6 трлн. долара (изчислени по паритет на покупателната способност) и почти се доближи до обемите на САЩ и ЕС (34,2 трлн. долара).

Така че глобалният икономически баланс на силите се измества. Да не забравяме също, че четирите страни от БРИК разполагат с над 50% от глобалните валутни резерви. В същото време страните от старата Г7 разполагат със само 20%, от които на Япония се падат 8 процента.

Промените в световния икономически ред изглеждат неизбежни. Новата „Банка за развитие“ на БРИК със седалище в Шанхай ще разполага с резерв от 100 млрд. долара и ще действа според модела на МВФ, като ще осигурява кредити на изпаднали в криза държави, но ще предостави алтернатива на „Вашингтонския  консенсус“.

От дълги години страните от БРИК плащат своите вноски в МВФ, но не получават адекватно право на глас в световната финансова институция. В нея Белгия например е с повече привилегии от Бразилия, а Канада - от Китай.

Свързаните с долара институции, които управляват световната икономика от поне две десетилетия, вече изостават от новите реалности. На този етап бъдещето на американската валута зависи изцяло от статута й на „петродолар“. Но тук също дните на американската валута са преброени – най-вече заради ненаситния апетит на китайската икономика за енергоносители и фокусирането на Америка върху развитие на вътрешното производство (най-вече добив от шисти).

Китай и Бразилия сключиха редица споразумения, в които доларът е изключен като платежно средство, Русия и Китай също следват тази нова тенденция. Ако най-големият енергиен износител и най-големият енергиен вносител решат изцяло да обърнат гръб на американския долар, бъдещето на световната резервна валута се очертава доста мрачно. Защото това ще подкопае пазара на американските дългови облигации и сериозно ще затрудни способността на американската администрация да финансира гигантския си държавен дълг, който вече доближава 18 трлн. долара.

През май Пекин и Москва подписаха дългосрочно споразумение за доставка на природен газ през следващите 30 години на стойност 400 млрд. долара. Засега и двете държави отказаха да разкрият какъв ще бъде делът на използване на юана и рублата в тази сделка. Но отговорът на този въпрос е важен за съдбата на долара като резервна валута.

На този етап по-голямата част от китайско-руския стокообмен се осъществява  в долари, но с тази сделка, която дойде в разгара на западните санкции срещу Русия, процесът може се бъде ускорен.

В момента американската валута представлява 33% от всички валутни резерви в света, докато през 2001 г. делът ѝ надхвърляше 55%. А до десет години може би ще се появи нова „кошница от резервни валути“, която ще представлява микс от долари, юани, рупии, реали и рубли – както и ценни метали. Възможно е да се появи нещо като „синтетичен сноп“ от тези валути, който ще бъде обвързан със запаси от природни богатства или други материални резерви. Много вероятно е централните банки да включат и резерв от виртуални валути – като например биткойн. Но това е вече друга тема.

Какво всъщност е останало днес от Бретън-Уудската система? На практика нищо. Или поне нищо съществено. Остава обаче урокът, че фиксираните валутни курсове не функционират, както и интервенциите на валутните пазари. И все пак никой още не се осмелява да заговори за подмяна на старата система с нова. Може би защото за целта ще е необходимо ново голямо разтърсване на финансовите пазари - по-голямо дори от глобалната криза през 2008 г.

* Текстът е публикуван в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 52 / 2014

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

49
rate up comment 9 rate down comment 8
honaniga
преди 9 години
Съгласен съм с теб, но знай,че има много кандидати за мястото на Щатите. На номер 1 са му позволени повече неща. За да стигнат до тази позиция те са се възползвали максимално от предоставените им възможности. Плюс са имали наистина сериозни лидери които са знаели какво да правят. Като пример ще ти дам възползването на Хан Тервел при битката между Арабите и Византийците. Нямам нищо против обикновените руснаци и китайци. Все пак не искам те да управлява света. Руснаците много обичат практиката завземай и владей,а и Сибир е голям. Ще има място за всички да ринем сняг. За китайците пък. Ще ни превърнат в роби да работим по 12 часа на ден за по 2 лева на час.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 15 rate down comment 6
honaniga
преди 9 години
Съгласен съм с теб, но знай,че има много кандидати за мястото на Щатите. На номер 1 са му позволени повече неща. За да стигнат до тази позиция те са се възползвали максимално от предоставените им възможности. Плюс са имали наистина сериозни лидери които са знаели какво да правят. Като пример ще ти дам възползването на Хан Тервел при битката между Арабите и Византийците. Нямам нищо против обикновените руснаци и китайци. Все пак не искам те да управлява света. Руснаците много обичат практиката завземай и владей,а и Сибир е голям. Ще има място за всички да ринем сняг. За китайците пък. Ще ни превърнат в роби да работим по 12 часа на ден за по 2 лева на час.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 12 rate down comment 6
benasipro
преди 9 години
Ако БРИКС са заплаха, конфликта с Русия не е ли индиректен удар по един негов член ? USA когато са видели зора с долара са се измъквали, защо сега пак да не измислят нещо ??Англия е била най-развитата технологично тогава със световната си валута, и пак е предала щафетата ..... или USA ги вкараха във войните нарочно, за да ги отслабят и изместят оттам ;;;
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 16 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
Иам много приятели там в L.A. San Diego, даже и Detroit имам и в Canada контактувавм редовно по skype с тях и знам за кво стаа въпрос ... печелят нормално 45-55$K на година кат в Европата, остай ги тея там на Wallstreet те са от друго тесто. САЩа ме кефят за спорта аз съм бил баскетболист гледам ги NBA редовно, да супер са в спорта евала.... В България хората копират САЩ да ок всичко взимаме от тях, само единствено не сме копирали начина им на работа, а знаеш там как се работи нали? Ей тва много ме дразни в България, САЩ тва САЩ онова ама наще се подпичкосват, а в САЩ не - щото ше те изхвърлят на 2 ден тва ясно там отпуски по 20 дена нема ... И имперската им политика ме дразни спрямо другите държави, тва е гадно, с две думи има си + но има и много - това е навсякъде по света, ако ще и на Марс да сме все същото ше бъде, едно има друго нема такъв е живота ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 22 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
Виж ся, аз не каам, че САЩа са некви задръстеняци кат Конго, но на ората по света им е писнало да им играят по гайдата. Пингвина им се пъне ама на него никой нишо не мое каже щото има пушкала .. и то много гадни пушкала.. :( Той ако ги нямаше тея оръжия САЩа да са ги нападнали с женското си военно подразделение (имат такова :)) Долара няма изчезне просто нема е толкоз важен то ясно, нема печатат толкова и когат си искат...Щото *** работа са, едните бачкат и произвеждат, а онея въртат манивелата на печатницата само еее малко е тъпотия .... а ся тея твойте пусти GDP много държави има пред САЩКатар, Люксембург, ала бала ... САЩа са все пак 300 млн. не мое всеки да взима по 100K тамhttp://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capitaНе знам ама администрацията на Брикета напрай най-много мизерии, уж отначало кат го избираха даже на арабски говореше, Корана цитираше тва онова и са им *** века на всички араби ... не знам как ше свърши филма ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 17 rate down comment 15
honaniga
преди 9 години
Фактите са такива. 70 % от най-иновативните компании в света са американски. Те държат повече от 50 % от световните капитали и при това доста добре вложени. Изключително разумно използват природните си ресурси. Там се конкурират най-добрите от целият свят, без значение на чичов, вуйчов, произход ,религия, език. Знаят цената на свободата си. за университетите им няма смисъл да говорим. Никой не се е затичал да учи в Китай. За статуса на валутата им те са се преборили и няма какво да им се сърдим. С други думи знам че всички ги мразят, защото са номер 1 (нормална човешка слабост) но трудно ще ги преборят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 14 rate down comment 2
gen4o
преди 9 години
Тази статия я четох преди няколко дни другаде. Някой преписва :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 14 rate down comment 16
georgi_shum
преди 9 години
Баце, защо мислиш, че щатите искат да ги напад не знам. Щатите искат да им играе по свирката. Или поне да не им се пречи. Хаяско се пъне. С право, но не по този начин и не като си мисли, че може да ги бие в собствената им игра. Хаяско трябваше да прави като Китайчето - да си кротува да трупа парици, технологии и да гради връзки и влиание базирани на тях. А не да се прави на мъж. Китай е минал САЩ все още :) А и да ги бие какво от това? Ще ги бие ли някога по БВП на глава от населението? Някоя голяма развита страна ще ги бие ли? Едва ли. За политиката..Баце това е сериал само бре ;) И е як гледал съм го.:) Зя долара не си прав. Ше видиш.. Поне 30 - 40 г още ще доминира. Докато Китай не стане готов. Но дори и тогава няма да го замести валутата на друга държава... а според мен някакъв вид обша глобална валута. Дано обаче до там се стигне мирно, а не чрез някой як конфликт, че тога си е.....ло м...та;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 31 rate down comment 10
michaelis
преди 9 години
Един много гаден пример е 9/11 за политиката на САЩ. Аз не знам що за *** тряя да си да си жертваш хората да си събориш небостъргачите посред бял ден и да се прайш на невинен и че оня дет пасе козите в Афганистан те е нападнал. Саа ако някой ми каже, че арабите са съборили World Trade Center и е имало Ал Кайда или самолет е ударил пентагона ше ме извинява
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 31 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
Гоше САЩ са развити по всички параграфи да, но военно имат един гаден опонент - Пингвина, там не смеят да нападнат нищо, че се дуят защото *** им е такава расата, мое да нямат за ядене, но оръжията са им топ - за Родину за Путину. Икономически за съжаление от тази година Китай ги мина Purchase Parity с 3 трилиона кешовица в джеба и ги изкупуват в момента твойте Американци, почти целия Детройт и сумайти щати. Политически глей сериала House of Cards той е един ярък пример що за *** са там в тоя White House та тея са по големи далавераджии и *** от нашите ве?!? Най долната политика имат САЩ по простата причина, че винаги го нагласят така, че те не са виновни но виж и Untold Story of USA.И не на последно място найстина долара в най-скоро време няма да е резерв просто много бързо се развиха нещата и кризи и т.н. и ускоряват процеса, факт е, няма да е след 30г. много по-скоро и ние ще го доживеем ше видиш, Амин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още