IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марио, бъди смел!

Европейската централна банка трябва да се поучи от успеха на неконвенционалната политика в САЩ и Великобритания, пише The Economist

08:34 | 26.08.14 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ниската инфлация и, още по-лошо, дефлацията изпращат нагоре реалните лихвени проценти и принуждават компаниите, домакинствата и правителствата да орязват разходите, за да не допуснат нарастване на своите дългове.

Вярно е, че ЕЦБ е изправена пред препятствия, които не стоят на пътя на другите централни банки от богатия свят. Нейният президент Марио Драги няма политическата подкрепа за количественото облекчаване, на която се радват колегите му в САЩ, Великобритания и Япония; влиятелната германска Bundesbank се обявява против тази идея. Много от най-големите проблеми в еврозоната - обременяващите данъци, прекалената регулация, скования пазар на труда - нямат нищо общо с паричната политика.

Освен това, твърдят някои, ако ЕЦБ купува държавни облигации сега, тя ще отслаби натиска върху страни като Италия и Франция да проведат структурни реформи.

Това е сбъркано мислене. Структурните реформи са необходими и несъмнено ще направят работата на ЕЦБ по-лесна. Неуспехът на политиците да изпълнят задълженията си обаче не е причина банката да избяга от своите собствени задачи. Във всеки случай ще са необходими години, за да могат тези реформи да дадат плодове, а еврозоната се нуждае от стимули сега.

Ще проработи ли количественото облекчаване? При условие че доходността на германските държавни облигации е под 1%, нейното тласкане още по-надолу няма да отприщи вълна от теглене на кредити; нито пък ще помогне на малките фирми, на които банките отказват заеми.

Масираното изкупуване на държавни облигации и предварителните насоки обаче са мощни сигнали за решимостта на централната банка да подкрепи икономическия растеж и да сдържи инфлацията на целевото равнище.

Опитът на Bank of Japan е поучителен. Нейните предишни рундове количествено облекчаване, през 2001 и 2010 година, бяха плахи. Когато японската централна банка се върна отново към тази политика миналата година, тя го направи в мащаба, с политическата подкрепа и поетия публично ангажимент, необходими, за да се отърси страната от дефлационните си очаквания.

Първоначалните резултати са умерено обнадеждаващи: очакванията изглежда се променят, а това е необходимо условие за по-бърз икономически растеж.

Урокът за ЕЦБ е, че количественото облекчаване и поемането на един достоен за доверие ангажимент, че няма да се изпада в паника при първия полъх на инфлацията, могат да проработят. Това биха били смели ходове за една институция, чиито задължения са да сдържа инфлацията. Но, както доказаха централните банки в САЩ, Великобритания и Япония, смелостта се изплаща.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 19 rate down comment 3
studioaa
преди 9 години
По 100 милиарда на месец за 36 последователни месеца и кризата отива в историята. Какво толкова трудно има??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
подпалки за зимата :), мани добре, че сега сме в съвременно общество и са само числа в комповете иначе щяха да изсекат дърветата да се напечати всичкото тва нещо. Много хора казват за Debt Crisis ей го даже и визуализирано за ЕС https://***.youtube.com/watch?v=C8xAXJx9WJ8и за ония палячовци там оттатък блатото, дето саааамо ръстове са им в кратунитеhttps://***.youtube.com/watch?v=2ziodZHZGpUинче айде Марио бъди смел - баси кенефите са тея от инвестора с техните помпозни и олигофренични заглавия ... няяам думи, тиквеници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Едно е сигурно: без действия, нещата ще се влошават (в някаква степен и за дойчовците, щото те също продават в Ю.ропа). Наистина натрапчивото ми усещане е , че щатите имат повече интерес и амбиции да запазят валутния съюз в този му вид , от колкото Германия. А може би си има и логика да е така ... , например в близко бъдеще , при формиране на единното транс-атлантическо търговско пространство, щатите може би ще имат интерес да намерят тук колкото е възможно по-крупен и платежоспособен пазар, а тези условия ще бъдат едновременно изпълнени, ако се даде на колкото е възможно повече потребители достъп до кредит, а стойността(покупателната сила) на парите се гарантира с най-конвертируемото и ценно нещо в Европа: германската икономика .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Хахаха ;)) имаше някакъв лаф, на кои места било прието да се обсъждат въжета и къде не, ама пусто не мога да се сетя какво точно беше ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 34 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
А некой замисля ли се напр. къде отиват тези кинти, дето ЦБ ги метка в "икономиката", обаче след месец вече ги нема и пак се налага да метка, и пак, и пак...? Или това за капиталетата не е интересно - учебникът по капитализъм свършва до урока "взех кинтите и си купих кола, купих и на жената..." хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 36 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 9 години
И това ли ви беше капитализмът бре, капиталета? Централната банка да печати кинти и да ги раздава на банките, а те - на капиталистите?!!! Да ви се.а и на капитализма и на либерализма! Начи без държавата да ви раздава кинти нещо капитализмът ви запецва? Па то сто пъти по-добре беше при комунистите, щото поне никой не мислеше с какво ще си храни и облича децата и с какво ще си плаща на докторите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 10
Hris0 Hrist0v
преди 9 години
Ами виж им икономическите данни и ще го разбереш. И двете отдавна излязоха от най-тежките времена на кризата, а Европа отива не само към дефлация, но и към нова рецесия (Италия вече са в такава и още няколко по-малки страни). САЩ и Англия в момента се готвят за вдигане на лихвените нива, докато Драги продължава да ги сваля, за да овладее дефлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 25 rate down comment 1
data
преди 9 години
Или Марио ще бъде смел или Южна Европа ще започне поетапно напускане на ЕЗ ! Така като гледам на първо място с Италия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
... няма да отприщи вълна от теглене на кредити; нито пък ще помогне на малките фирми, на които банките отказват заеми.------------------Ако, банките се отърват от боклучавите си активи, срещу свеж кеш от ЦБ (както стана в УСА и ГБ), може би ще коригират политиката и критериите си за кредитиране, вкл. ще са по-смели при финансиране на правителствата, което от своя страна ще даде някакъв импулс на икономиката. Другата част от въпроса ти, наистина си остава : кога ще се върне нивото на потребителско кредитиране (което зависи и от опр. психологически нагласи при отделния човек)?Всичко това в напълно хипотетичен план, защото реалностите във валутния/банков съюз са от типа : "орел, рак и щука". Имам чувството, че в Юропата, действат заедно само когато , тато им отвъд големата вода тропне по масата ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
...Да не говорим пък, че БВП-то подлежи на люта стъкмистика и нищо чудно да са пипнали някой и друг коефицент и те ти хубави числа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още