IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин пропусна да слезе от "суровинното влакче" навреме

Защо някои износители на суровини се справят по-добре от други при по-ниските цени, обяснява в свой анализ Economist

15:38 | 12.01.15 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Путин пропусна да слезе от "суровинното влакче" навреме

Суровините са като сирени: съблазнителни, но опасни. Когато  цените са високи, политиците в страните износителки на суровини празнуват. Приходите от износ на петрол, газ и метали пълнят държавната хазна. Чуждестранната валута потича и се разкриват добре платени работни места. Правителствата на такива страни често пренебрегват други сектори от икономиката, като вярват, че добрите времена няма да имат край. Той обаче винаги идва, пише в свой анализ The Economist.

С главоломния спад на цените на суровините много държави разбират какво се случва, когато икономиката е прекалено зависима от природните ресурси. 

Венецуела, която има най-големите петролни резерви в света, е на ръба на фалита. Прогнозите за икономическия растеж на Бразилия и Норвегия, двама други големи износители на петрол, бяха понижени. Руският президент Владимир Путин ще види през 2015 година как икономиката на страната му се свива с 5% според изчисления на централната банка. Кредитният рейтинг на Русия вече бе понижен от международната рейтингова агенция Fitch - от "BBB" на "ВВВ-" при негативна перспектива.

Когато цените на суровините започнаха да спадат през 2014 година, икономисти бяха притеснени, че и другите износители могат да бъдат сполетени от най-лошото, но до този момент  очакванията им се оказаха прекомерни. Само няколко латиноамерикански страни - Аржентина, Венецуела и евентуално Бразилия - ще изпаднат в рецесия през 2015 година.

Прогнозите за икономическия растеж на други държави бяха орязани, но те все още се представят добре. Брутният вътрешен продукт (БВП) на Чили - износител на мед, който някога бе заложник на пазарните сили, ще се повиши с 3% тази година.

Перу, която е силно зависима от износа на метали, ще регистрира 5% икономически растеж. БВП на Латинска Америка като цяло ще нарасне с 2%.

През 2015 година нито един износител на петрол от Близкия изток няма да изпадне в рецесия (въпреки че  изчисляването на растежа в разкъсвани от война държави е почти невъзможно). Саудитска Арабия ще използва големите си валутни резерви, за да увеличи държавните разходи, и икономиката й ще нарасне с 4,5%.

Някои африкански страни понасят удари. Националната валута на Нигерия, която не изнася почти нищо друго освен петрол, загуби 13% от стойността си през 2014 година. Замбия, износител на мед, се обърна към Международния валутен фонд (МВФ) през юни. Нещата обаче не се влошиха толкова, колкото някои наблюдатели се опасяваха. В сравнение с предишни периоди на спад на цените на суровините валутите са доста силни. През 2015
година ще се свият икономиките само на засегнатите от ебола държави и клептократичната Екваториална Гвинея. Районът на Африка, южно от Сахара, ще регистрира тази година 5% увеличение на БВП.

Два фактора обясняват защо някои износители на суровини се  справят по-добре от други с падането на цените. Първо, много правителства направиха страните си по-приятелски настроени към бизнеса. Според Световната банка през последните години Африка, южно от Сахара, е отличникът в подобряването на икономическата среда.
Руанда, която агонизираше в гражданска война преди 20 години, сега е по-добро място за правене на бизнес от Италия.

Благоприятният бизнес климат насърчава преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). През последните години ПЧИ в Африка не намаляха въпреки глобалните трусове. Чуждестранните пари помагат на африканските икономики да се диверсифицират. Силният растеж  на Нигерия в последно време се дължи не на нейния петролен сектор, който е в стагнация, а на финансите и други услуги. Дори Чад - износител на петрол, осмиван за това, че икономиката му няма нищо друго, напоследък постепенно намалява своята  зависимост.

Русия обаче не стана по-малко зависима от черното злато. Диверсифицирането на руската икономика е по-трудно от когато и да било за Путин в резултат на рязкото свиване на ПЧИ, което удари страната през 2014 година.

Също така, някои правителства харчат своите пари по-мъдро. Преди първото десетилетие на този век почти всички "развързваха кесията", когато цените на суровините бяха високи и данъчните постъпления изобилни, само за да "спрат кранчето", щом цените се понижаваха. Русия все още прави това. Правителството няма пари, с които да подкрепи вътрешното търсене. Вместо това то орязва държавните разходи, което нанася допълнителни вреди.

Някои латиноамерикански и африкански страни като Замбия и Чили сега водят "антициклична" фискална политика, като пестят пари в добри времена и харчат в лоши.

Други, по-специално в Близкия изток, разширяват данъчната си основа, за да се справят  по-добре, когато продажбите на суровини намалеят. Преди едно десетилетие бюджетът на Ангола зависеше почти изцяло от петрола. Сега обаче една трета от приходите идват от другаде. Чили, където на медта се пада дял от 60% от износа, някого бе известна с неблагоразумното управление на приходите от този метал. Сега независима комисия проверява дали правителство изразходва отговорно постъпленията.

Някои износители на суровини ги чака мрачна 2015 година, но други може да са оптимистично настроени. Африка, която в продължение на десетилетия бе синоним на зависимост от ресурси, тази година ще бъде един от районите в света, регистриращи  най-бърз икономически растеж. Тя вече не е обречена да се вози на суровинното "влакче на ужасите". Ако Путин се бе опитал да слезе от него преди едно десетилетие, сега неговият народ нямаше да е изправен пред една толкова тежка година.  

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 34 rate down comment 2
vzhekoff
преди 9 години
Да не забравяме, че освен лихвени проценти, има и инфлация. По-интересно е какви са реалните лихви. Така или иначе в подобни ситуации повечето стоки се продават преизчислени през някакъв чужд валутен курс, особено важи за дългосрочните договори. Като цяло обаче 17% е абсурдна лихва, ако руснаците искат да задвижат нещата, трябва да го правят не през лихвения процент. Той следва да е около и малко над инфлацията, демек около 10-на %. Интересните данни ще са за търговския баланс и за размера на валутните резерви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 42 rate down comment 22
Стоян Петров
преди 9 години
Човек не трябва да е икономист, за да е наясно че при 17 % ОЛП на РЦБ лихвеният процент на търговските банки ще е най-малко 22%. Кой точно бизнес ще издържи на тези лихви, оставям на mihaelis да ни обясни. Но каквото и да пишете, каквото и да се ражда в умните Ви глави факта си е факт-изпуснаха въздуха на Рашастан!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 28
michaelis
преди 9 години
ееех тея икономист беее, Перу Меру и Чили нямат проблеми щото имали метали, а Русията ше имала проблеми ..... е те как пишат статии тея без познания по География ....Mining industry of Russiahttp://en.wikipedia.org/wiki/Mining_industry_of_Russia....The mineral industry of Russia is one of the world's leading mineral industries and accounts for a large percentage of the Commonwealth of Independent States' production of a range of mineral products, including metals, industrial minerals, and mineral fuels. In 2005, Russia ranked among the leading world producers or was a significant producer of such mineral commodities as aluminum; arsenic; asbestos; bauxite; boron; cadmium; cement; coal; cobalt; copper; diamond; fluorspar; gold; iron ore; lime; lithium; magnesium compounds and metals; mica, sheet, and flake; natural gas; nickel; nitrogen; oil shale; palladium; peat; petroleum; phosphate; potash; rhenium; silicon, sulfur; titanium sponge; tin; tungsten; and vanadium.Аз ли не виждам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 22
michaelis
преди 9 години
Той обаче винаги идва, пише в свой анализ The Economist-----------------------------------------------------именно много са прави за САЩ е имало и добри времена, но както казват икономистите краят винаги идва .... съвършенно верно .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 42 rate down comment 30
michaelis
преди 9 години
мда The Economist те ше каат кой да кара влака .... в рецесия изпадат Венецуела & Co. щото още продават в смръдливата им доларова валута, но и тоя филм, ше свърши, аааа Economist са пропуснали лееееко, че ресурсите не са без лимит както доларите, ееее куме а там като стане на привършване ше видиме, кой на къде е ..... До колкото за Саудитска Арабия поне са отворенгяси ше ги видим и те колко ше им издържат резервите... всички се смеят на Руснаците как щели да пукалдясат, ама те могат да правят атомни централи и военни самолети за разлика от Саудитска Арабия и останалите *** такаа, чеее Economist може само да напрай една тръба нека си тръбят кво що времето ше покаже и влака си върви .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 43 rate down comment 31
Mavi Goz
преди 9 години
Що не видяхме в статията и некой ред за икономиката на страните в ЕС? Нещо за Франция, Италия, Гърция, България ...?За цървулите Путин и Мадуро разбрахме - скъпи суровини - капата у тавана, евтини суровини - завиваме се и чакаме да поскъпнат! Какво прави обаче Европа? Скъпи суровини - икономиката спира, евтини суровини - икономиката се засилва.... надолу! хахаха....!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 25
MZ/X
преди 9 години
Ако погледнем, кои са държавите в топ 10 по БВП на глава от населението ще видим, че в този списък има само една единствена класическа държава износителка на природни ресурси и една на 50% такава. Това за мен означава, че в повечето случаи природните ресурси са по скоро проклятие от колкото късмет за държавите. Временно може да се закрепи стандарта на живота в дадена държава с продажба на природни ресурси, но дългосрочно тази даденост става по скоро проблем за икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 27
Internet
преди 9 години
ЦРУ пише оценките на Икономист
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още