IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чек за всеки

Хеликоптерни пари от ЕЦБ за гражданите в еврозоната? Икономисти на Deutsche Bank не считат идеята за абсурдна

08:12 | 20.04.16 г. 25
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Европейската централна банка (ЕЦБ) би могла по-лесно от очакваното да въведе така наречените „хеликоптерни пари“, поне от гледна точка на водещите икономисти в Deutsche Bank. С термина под класическата му форма се има предвид Европейската централна банка да напечата нови пари и да ги раздаде на населението, подобно на доставка на хуманитарна помощ по въздух. На всеки гражданин в еврозоната трябва да се предостави равно количество пари, например 3 хил. евро. Хората на свой ред би трябвало да похарчат или инвестират тези средства, което пък да доведе до повишаване на икономическия растеж и на инфлацията.

В едно скорошно проучване анализаторите на Deutsche Bank заключават: хеликоптерните пари са свързани с по-малко правни пречки, отколкото се смяташе досега. Основният аргумент срещу такава политика от страна на ЕЦБ е тезата, че подобно нещо в сърцевината си е фискална политика, а централната банка няма мандат за това. 

ЕЦБ наистина разполага със строги законови изисквания, пише анализаторът на Deutsche Bank Джордж Саравелос и двама негови колеги в изследването. „И все пак нейните договори ѝ дават значително повече свобода на действие, отколкото изглежда на пръв поглед".

Хеликоптерните пари биха могли да бъдат много по-ефективни в сравнение с традиционните средства за парична и фискална политика, смятат от DB. По думите на анализаторите може би все още не е дошло времето за този инструмент, но при следващата рецесия може да се стигне до вземане на подобно решение.

Гуверньорът на ЕЦБ Марио Драги посочи след заседанието на Съвета през март хеликоптерните пари като „интересна концепция“. Въпреки това той заяви, че Управителният съвет досега не е обсъждал концепцията и тя би била свързана с правни затруднения.

Подобно мнение изрази и главният икономист на централната банка Петер Прает. Той каза, че сегашните ресурси са достатъчни и че не е уместно да се обсъждат по-нататъшни стъпки. Но той също така подчерта, че кутията с инструменти на централната банка все още не е празна. „Ние казваме: Това не е вярно", казва Прает пред италианския вестник La Republica.

Всички централни банки притежават метода да харчат пари и да ги разпределят на хората. „Това са хеликоптерните пари", заяви Прает. Но по думите му ставало дума за наистина екстремно средство и е под въпрос кога и дали изобщо този метод би бил подходящ.

Предисторията на дебата е, че ЕЦБ със своите текущи парично-политически средства постепенно отива към края на възможностите си. Основната лихва е 0,0%, а коефициентът за депозити за банките е дори минус 0,4 на сто, а дори и дългосрочните лихвени проценти по облигациите са толкова ниски, че има съвсем малко място за ново понижение. Марио Драги изчерпва постепенно алтернативите си, пише Handelsblatt.

Чарът на хеликоптерните пари би бил, че така банковият сектор може да бъде заобиколен. Досега един от основните проблеми на ЕЦБ е, че банката наистина изпомпва много пари в икономиката (от април насам по 80 млрд. евро на месец), но те остават предимно в банките. Вместо да предоставят повече кредити, банките предпочитат да ги влагат в централната банка, като дори понякога за това плащат т. нар. „наказателна лихва“.

Теоретично има различни варианти за хеликоптерните пари. Освен директния паричен трансфер към гражданите концепцията може да включва и финансиране от централната банка на държавни разходи. Но тук пък ЕЦБ ще се сблъска със забраната за монетарно държавно финансиране. Това значи, че тя не може да печата пари, за да финансира с тях държавни бюджети.

Въпреки това според икономистите на Deutsche Bank има „задни вратички“. Така например ЕЦБ може да купува облигации на обществени кредитори, като на Европейската инвестиционна банка, при лихва от почти нула процента, за да финансира обществени инвестиции.

Освен това са възможни преки трансфери на средства на гражданите и бизнеса, заобикаляйки държавата. По ирония на съдбата този особено нестандартен вариант за хеликоптерните пари е по-лесен за налагане от законова гледна точка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Банкстерите(косвените убийци) сами се хванаха в мрежите си и доказаха ,че ''системата'' е грешна и трябва да се прочета книгата на проф. Валентин КатасоновПолитически разследвания (Световна кабала или Ограбване по еврейски) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1738898843055009Според мен дейността на банкстерите(особено когато премахнаха ''Глас-Стигъл'' от 1933г.) трябва да се разглежда като престъпления срещу човечеството но да оставим това на Бог тоест НАЙ-ВАЖНОТО(от всички ми писания) Е ,ЧЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ПОКАЯНИЕ А НЕ ЗА ОТМЪЩЕНИЕ - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Според McKinsey Global Institute глобален дълг за периода 2007-2014г. се е увеличил с $ 57 трилиона изпреварвайки ръста на световния БВП като проценти - дългът на физ.лица е 40трлн. на корпорациите 56 , държавен 58 ,на финан.институции 45 320% общ дълг - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328 ЗА КАКВИ ХЕЛИКОПТЕРНИ ПАРИ ГОВОРЯТ ТЕЗИ СМЕШНИЦИ ?! тоест банкстерите са крадци престъпници дори криминални като офшорките - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1745776689033891Казано кратко кризата е системна и частните пенс.фондове ще фалират заради простият факт ,че растежа не може да е безкраен а за фондовият пазар е ясно - знам как да се оправи всичко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Растежа на БВП идва от растеж на крайното търсене от страна на гражданите и държавата което се стимулира по два начина :1)кредитиране - https://alterinformation.wordpress.com/2015/04/04/98419591/ 2)разпределение в смисъл достойно заплащане съобразно инфлацията и производителността на труда защото фактите от САЩ са: ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%''- http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ - средн.почас.възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителносттаОбяснил съм всичко - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034 Тоест мога да направя и 10% растеж но това е временно защото кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441ТРЯБВА НОВА ''СИСТЕМА'' - ресурсно базирана и планирана екологична икономика без лихви и инфлация казано кратко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 12
abdul
преди 8 години
Някой пак е станал с бело около носа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още