IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли "златното евро" да спаси Европа?

Водещи германски икономисти се застъпват за въвеждането на тази паралелна валута

11:55 | 14.09.16 г. 73
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Томас Майер е известен със своите нетрадиционни предложения. Бившият главен икономист на Deutsche Bank например попадна на челните страници на печатните медии с идеята си за въвеждане на паралелната валута "гевро" в Гърция по време на кризата в южната ни съседка. През миналата година той дори гостува на вече бившия гръцки финансов министър Янис Варуфакис, за да обсъдят предложението.

Сега Майер заедно с икономистите Торстен Полайт, бивш главен икономист в Barclays Capital Deutschland, и проф. д-р Улрих ван Зунтум имат подобен спорен проект. Триото настоява за въвеждането на т. нар. „златно евро“. То трябва да изпълнява две функции: „да предпази инвеститорите от излагането им на въздействието на отрицателните лихвени проценти и предстоящите рискове за инфлацията". От друга страна икономистите го виждат като потенциална спешна и трайна валута, ако еврозоната се разпадне, пише в свой анализ германският всекидневник Handelsblatt.

Авторите са обединени от своя скептицизъм спрямо еврото и паричната политика на Европейската централна банка. Торстен Полайт сега е главен икономист на Degussa Goldhandelsbank и в продължение на години се застъпва за златния стандарт. Улрих ван Зунтум е професор по икономика в Университета в Мюнстер, както и председател за провинция Северен Рейн-Вестфалия на еврокритичната партия „Алианс за прогрес и подновяване“ която се отцепи от „Алтернатива за Германия“. 

Други икономисти обаче са скептични към идеята. „Златото е красиво", казва главният икономист на Berenberg Холгер Шмидинг. То става най-вече за бижута и като допълнение към диверсифициран портфейл. „Но златото далеч не е сигурно". Едва ли има друг актив, който да има толкова волатилна стойност и да се манипулира толкова лесно от картелите за доставка, казва той. „Предложението на златно евро според мен е безполезно. Вместо стабилност то може да бъде източник на допълнителна нестабилност“.

Групата икономисти на Томас Майер се опасяват, че в даден момент може да се стигне до силна свръхинфлация заради ултрахлабавата парична политика в еврозоната. Срещу тази опасност може да ни защити само „златното евро", смятат те.

Повечето други икономисти в момента обаче се опасяват по-скоро от продължителен период на много слаба инфлация и предупреждават за опасността от дефлация, или спирала от спад в цените и икономически упадък. Те също така посочват, че централните банки имат десетилетен опит в борбата срещу инфлацията и следователно биха могли да реагират ефективно, ако се стигне до по-високи увеличения на цените. „Разбира се, че в бъдеще отново ще се стигне до по-висока инфлация, отколкото имаме днес. Но в обозримо бъдеще инфлационните рискове са далеч по-ниски от обичайното", каза Шмидинг.

В действителност ЕЦБ, както и други големи централни банки по света, разшири драстично своя баланс от началото на финансовата криза: в началото на 2007 г. общата сума на активите все още бе малко над 1 трлн. евро, докато сега сумата е над 3 трлн. евро.

Въпреки това цените в еврозоната се покачват много слабо, тъй като създадените от централната банка пари едва попадат в реалната икономика. Майер и колегите му твърдят обаче, че това вероятно ще се промени в даден момент. И ако се появи инфлационен процес, той трудно ще може да се контролира.

Затова тримата икономисти въвеждат в своето предложение за „златно евро" реална алтернатива. Те настояват Министерството на финансите на Германия да допусне издаването на реални или виртуални деноминирани в злато монети (златно евро). Те биха могли да съдържат един грам физическо злато, а виртуалното златно евро съответно – правото за един грам злато. Обменният курс на алтернативната валута към еврото ще се определя до голяма степен от цената на златото.

Авторите очакват ежедневните плащания да продължават да се осъществяват в нормалното евро, тъй като курсът на златото се колебае всеки ден. Но според техните разбирания златното евро ще служи преди всичко за средство за съхраняване на стойност. „Това може да се промени обаче, ако инфлацията се увеличи значително, или дори ако еврозоната се разпадне напълно", пишат те.

Но който се съмнява във валутната система, може и днес да си купи злато. Какви ползи трябва да донесе в действителност това „златно евро“? Авторите виждат ползите най-вече в това, че съхраняването на стойност чрез тези реални и виртуални златни монети би станало по-лесно и по-безопасно. „Дори и инвеститори, които нямат акаунт за търговия с ценни книжа, биха могли да трупат спестявания под формата на злато чрез закупуване на златни монети", пишат те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

41
rate up comment 9 rate down comment 0
DutyFree slava na Pu
преди 7 години
Не ме разбра. Изобщо не коментирам цената на жилището, а самото жилище като такова.... като съществуваща даденост. :) Квото и да стане жилището ти остава... Остави цената, нея изобщо не я коментираме... Ние не сме милионери или борсови спекуланти да имаме по 100-200 жилища и да търгуваме с тях. Не ти говоря за търговия с жилища, а за притежание на жилище :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 8 rate down comment 2
грифин
преди 7 години
мн силно се надявам някой да ми обясни: от къде ще вадим ОГРАНИЧЕНИТЕ златнообезпечените банкноти, когато всеки ден се произвеждат НЕОГРАНИЧЕНО софтпродукти за $$10милиони, 10ки социални медии реализират РЕАЛНИ печалби в $$10ки милиони срещу ВИРТУАЛНИ дейности от типа - копи/пейст.....??!каквото е било 20ти век, си остава там! сега светът е друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 7 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 7 години
Не може да твърдиш, че имота е сигурна инвестиция. В Токио апартаменти които се купуваха за 3 млн $ след това струваха 1. В България апартаменти купени за 100 хил сега са 60. Ти вероятно ще ми дадеш за пример Лондон и Ню Йорк. Аз ще те насоча към Китай, където милиони апартаменти стоят празни и тн и тн. И знай, че наследяването на имоти в развитите страни е свързано с огромни данъци и такси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 8 rate down comment 2
marto76
преди 7 години
За съжаление нищо вече не може да спаси Европа! Всички мерки, които ще бъдат взети, вече са тотално закъснели! Единственото спасение може да бъде връщане на националните валути във всяка от страните членки на ЕС, но това няма да се случи и ЕС ще се разпадне рано или късно! Жалко за България, която драпа със зъби и нокти да влиза в Еврозоната, където има хиляди проблеми и сами се натискаме да въвеждаме еврото, за да имаме ръст на цените, но не и на заплатите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 8 rate down comment 0
DutyFree slava na Pu
преди 7 години
Да точно така е. Но златото е по сигурно от обикновените гланцирани хартиийки. Обикновено, когато икономиката върви и валутата е силна, златото е по евтино. Когато настане криза златото поскъпва. Нормално. Но не златото е най сигурната инвестиция. Най сигурната инвестиция е недвижимото имущество...било то апартамент, къща или нива или градина с пипер, чушки, домати и дръвчета. Щото при криза и спукване на балон, хартийките и златото изчезват, както акции, облигации и т.н. Но къщата и бурканите със зимнина си остават ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 8 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 7 години
Поста ми беше до michaelis12. По невнимание съм го адресирал до теб. Мисля обаче, че е актуален. През 21 век златото е стока, например като въглищата. От него може да спечелиш по-малко отколкото от капачки за буркани. Така че да му приписвате някакви свръхестествени свойства е леко глупаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 14 rate down comment 3
DutyFree slava na Pu
преди 7 години
Няма нужда да се зяждаш. Първо. Второ нямаш и ни най-малка представа дали съм купил злато или не. А дали ще купувам или не също не ти влиза в работата. То си е лично моя. Трето не пропагандирам, а се опитвам да ти обясня, че идва много по голяма криза от всички досегашни. Трябва да си сляп за да не го забелязваш... И четвърто какво ще кажеш за първите три?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 4
emilioner
преди 7 години
Как е функционирала ли,МНООГО БАВНО ето как освен това сравнена със сегашната обема и е бил много по малък,и освен Великобритания и Франция поробили безброй народи всички държави са били яко бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 12 rate down comment 2
DutyFree slava na Pu
преди 7 години
Прибрали са квото са прибрали. Досега. От сега натам едва ли ще приберат, ама де да видим. Аз не вярвам да ти кажа честно.Не, не ми е нов акаунта и нямам нищо общо с мише или който там визираш. Най обикновен човек съм инженер по професия.Отдавна ви чета мненията и коментарите та рекох да се включа и аз.А така се написах нарочно за да дразня онзи откачалник Безмитната гнида. И да се заяждам с него, като го вися, защото адски дразни колко е *** просто тоя жалък ***.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 11 rate down comment 2
Jorkata
преди 7 години
Леле, ужас, как тогава изобщо е функционирала световната икономика в първата половина на 20ти век... айде малко поразучи какво точно е представлявал златния стандарт и тогава се изказвай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още