Инвестициите на фондовата борса продължават да се класират ниско в списъка за популярност на китайските инвеститори, докато частните фондове започват да играят все по-важна роля в националния пазар за управление на активите, който според анализатори много скоро ще се превърне във втория по големина в света.
Китайските управлявани активи нараснаха с 22% през последната година до 4,2 трилиона долара, надминавайки ръста от 13% на управляваните активи в Северна Америка, информира CNBC, позовавайки се на данни от доклада на Boston Consulting Group (BCG).
Северноамериканският пазар остава най-голям с 37,4 трилиона долара, но Китай достигна до четвъртото място, след като се намираше на осма позиция само преди пет години.
Анализатори от BCG очакват китайските управлявани активи да се повишат тройно до 2025 г. и по този начин да превърнат Китай във втория най-голям пазар в глобален мащаб.
Композицията от инвестиции в азиатската страна изглежда доста по-различно от американската. Въпреки че акциите съставляват значителен дял от американските портфейли, китайските инвеститори предпочитат пазара на имотите пред променливата местна фондова борса, която е ръководена по-скоро от търговията на дребно, отколкото от дългосрочните институционални инвеститори.
И докато китайските инвеститори стават по-хитри, американските финансови услуги се концентрират повече върху разработването на продукти с фиксирана печалба и частни капиталови инструменти.
На масовия пазар преобладават мобилните фондове на паричния пазар. Категорията съставлява 60% от инвестициите в китайски публични фондове, смята Джон От, партньор и ръководител на финансовите практики към консултантската компания Bain.
Например, основният паричен пазарен фонд на азиатската мобилна инвестиционна услуга Yu’e Bao се превърна в най-големия подобен фонд през последните четири години. Приложението притежава повече от 470 млн. потребители по данни от края на 2017 г. и около 211 млрд. долара в активи, съобщава още CNBC.
“Според нас следващата вълна ще бъде с фиксирана печалба“, добавя От, Той прогнозира, че разпределението на фондовете на паричния пазар ще се понижи с около 50% през следващите пет години, докато делът на инвестициите с фиксирана печалба ще нарасне между 15% или 20%.
Акциите вероятно ще се изправят срещу някои входящи потоци, но все пак ще останат силни, смята От.
Най-богатите в Китай също предпочитат да инвестират на други места вместо в акции. Водещата китайска компания за управление на индивидуалното богатство Noah Holdings съобщи пред CNBC, че повече от 60% от управляваните активи се намират в алтернативни инвестиции като частния и рисковия капитал.
Трудното отпускане на средства за частни инвестиции има смислено приложение единствено в държави с бързорастящи млади компании, които скоро ще станат публични или ще бъдат придобити.
През миналата година Noah заяви, че ще инвестира в почти 120 нелистнати компании в Китай с оценки над 1 млрд. долара чрез своя субект за управление на активите Gopher. Тези така наречени еднорози включват компании като Meituan Dianping (комбинираща функции, подобни на Groupon, Yelp и Seamless), както и платформата за видео стрийминг iQiyi.
Китайските инвеститори с висока нетна стойност също влагат повече пари във фондовете за недвижими имоти, както и в хедж фондове, отколкото в индивидуални акции, смята Юи Джан, старши вицепрезидент в CreditEase.
„Все повече инвеститори влагат парите си в чуждестранни активи отвъд океана“, добавя тя.
В горния край на пазара се очаква инвестиционните активи да достигнат 188 трлн. юана, което ще бъде със 165 трлн. юана повече от предходната година, прогнозира Bain.
Западни фирми като UBS и BlackRock също са привлечени от възможността за растеж, а проучване на PwC от 126 глобални изпълнителни директори на компании за управление на активи показва, че 40% от лидерите извън Китай са насочили вниманието си към азиатската страна през настоящата година.
Но бъдещото развитие на китайския сектор за управление на активите все още зависи от регулацията на местното правителство. Пекин се опитва да насърчи по-сериозните инвестиции на фондовия пазар, включително и чуждестранните инвестиции, както и подобряването на надзора върху финансовите компании като цяло.


Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни
Освободиха срещу гаранция мъжа, задържан след инцидента с Ивайло Мирчев
ЦСКА 1948 триумфира над Лудогорец в битката за Европа
Цените на горивата удрят тежко гръцките острови
преди 7 години Дългогодишен клиент съм на Алтернатива Файненшъл. Просто са най-добрите и им имам пълно доверие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар