IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Класическата парична теория продължава да властва

И днес са в сила думите на Милтън Фридмън, че инфлацията е винаги и навсякъде паричен феномоен

08:27 | 19.06.19 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато ръстът на М2 остава минимален, ниската инфлация (или дефлация) ще преобладава независимо от това дали при публичния и частния сектор има излишъци или дефицити на спестявания. Както казва Милтън Фридмън инфлацията е винаги и навсякъде паричен феномен. Същото важи и за дефлацията. Парите доминират.

Разбирането на Япония и други икономики изисква класическа парична теория, а не панацеята на МПТ. В периода 1974-1984 г. Япония се радваше на златен период с като цяло стабилен растеж на широките пари, постоянен ръст на БВП и ниска инфлация. След това монетарната политика бе изкарана от релси с подписването на споразуменията „Плаза“ през 1985 г. и „Лувър“ през 1987 г. Японската централна банка (ЯЦБ) спусна монетарни цели и започна да се фокусира върху целеви лихвени проценти. Резултатът беше пагубният балон от 1987-1990 г., последван от т.нар. изгубено десетилетие, превърнало се в изгубено поколение.

Според ЯЦБ идеята за таргетирането на лихвените нива се състои в това, че ако лихвите бъдат понижени достатъчно, то рано или късно компаниите и домакинствата ще започнат да харчат. Но както показа икономистът Ървин Фишър преди век, лихвите следват инфлацията, а не обратното. Поради тази причина икономиките с висока инфлация като Аржентина и Турция имат високи лихви, докато Япония и еврозоната имат много ниски или дори отрицателни.

В Япония и еврозоната порочният кръг може да бъде разрушен само чрез увеличение в темпа на растеж на широките пари. Най-добрият начин за това е централните банки да купуват ценни книжа от небанкови институции, като застрахователни компании и пенсионни фондове, създавайки нови депозити. В момента обаче по-голямата част от ценните книжа, които ЯЦБ купува, са от банки. Поради тази причина растежът на широките пари остава анемичен.

Скорошният опит на САЩ също демонстрира превъзхождащата обяснителна сила на класическата монетарна теория. В периода 1971-1982 г. средният растеж на широкия паричен агрегат М3 бе средно 11,6% годишно, докато средното ниво на държавния дълг бе само 40,1% от БВП. Тази комбинация от силен паричен растеж и нисък правителствен дълг доведе до относително висока инфлация. Парите доминират.

Днес САЩ са изправени пред противоположна картина – нисък растеж на широките пари и висок държавен дълг. От 2009 г. насам ръстът на агрегата М3 е средно 4,5% на година, докато публичният дълг надвишава 100% от БВП. Това доведе до относително ниска инфлация. Няма никаква загадка – парите винаги доминират.

Защитниците на МПТ ни караха да вярваме, че правителствата могат да поддържат безкрайни дефицити, стига те да са финансирани от ценни книжа в местна валута и докато инфлацията е под контрол. Това, което те не успяха да разберат, е, че бюджетните дефицити нямат нищо общо с инфлацията, освен ако не са финансирани чрез бърз растеж на широките пари. Парите доминират икономическите тенденции, а класическата парична теория ни казва защо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 12 rate down comment 2
Sakamano
преди 4 години
"... Какво пречи хората да са равни като доходи ..."Ами на мен например ми пречи. Вложил съм доста време и усилия за стана добър в работата си, а ти ми казваш, че не може да печеля повече от някой, който 12 години е спал в училище, а сега си доспива на работното място. Ще имаш много здраве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 14
SS-23
преди 4 години
"Нужна е нова теория, "---Ше кацнате вие на моя ... От кога говоря, че докато има Лихва - все така ще е и по-зле ще става! А лихвата идва от желанието - "да пачелиш" за сметка на другия ... е няма как да стане това на голям отрязък от време ... няма как!А защо трябва да печелиш повече от другия? Защото да не сте равни? Какво пречи хората да са равни като доходи ... според нищо не пречи, това да стане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 6
SS-23
преди 4 години
"Защо ЕЦБ не вдигне лихвите и те да се оправят , нали дългът няма значение "---Защото няма кой да ги плаща тия лихви! Винаги ми е било смешно и чудно, когато почнат да плашат - "ше ти вдигнем лихвата"! Че като я вдигнеш - просто ще спра да плащам ... и се оправяй по-нататък - викай чси-та, колектори, молектори и т.н....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 4 години
Класическата парична теория работеше добре, но тя беше създадена в един по-малко глобализиран свят с растящо население, докато днес светът е вече друг. Нужна е нова теория, тъй че господа теоретиците да си напънат мозъците, но нека да измислят нещо по-различно от монетарните стимули, които имат все по-малък ефект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
nikolait
преди 4 години
има закон за нарастващата цена - всеки може да си купи тв по 100 лв(с лампи и черно-бял), но си купува плазма от 500 лв(или аналогови тел и смартфони). Затова инфлацията е вътрешно-присъща на икономическите закони, стига да е умерена. Иначе всеки може да постигне дефлация, но тя има винаги отрицателни дългосрочни последици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Статията съдържа много неточности, включително и грешни цитати. Фридман никога не е твърдял, че "че инфлацията е винаги и навсякъде ПАРИЧЕН феномeн", неговата идея, е, че "че инфлацията е винаги и навсякъде е МОНЕТАРЕН феномен". Двете имат тотално различно значение и на български и на английски. Категорично невярно е и твърдението, че САЩ са имали нисък дълг през 70-те от 40.1%. Дългът се е плащал със злато, а не с БВП и няма значение колко е БВП, а колко е наличното злато. Дълговете на САЩ тогава са били над 200% от наличното злато и страната е била пред БАНКРУТ. Отмяната на златния стандарт от Никсън е реално е обявяване на банкрут. Последния параграф съдържа 100% неверни твърдения според всяка друга парична теория с изключение на кенсианството т.е това е абсурдната идея, че някак си дефлацията била пречела на икономическото развитие. Ако това беше вярно в САЩ през целия 18 и 19 век има само дефлация или 200 години близо дефлация и бурно икономическо развитие и технологичен прогрес заедно с дефлацията. Това как го обясняват промитите кенсиански мозъци??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
Mohave __
преди 4 години
Проблемът е в разбирането за национална валута . В Япония можело , защото валутата е национална . Добре , ами защо и ЕЗ се реди там . Или става въпрос за връщане на националните валути в Европа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 4
ABBA
преди 4 години
"нали дългът няма значение . "Винаги има значение. Особено в момента, в който най-много ти се иска да няма.Другото е пропаганда на: яж и пий, те внуците ти ще платят с лихвите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
Mohave __
преди 4 години
Не мога да разбера тая шизофрения . Защо треперим за дефицитите на Франция и Италия за едни 0,5 % , като според новата теория няма проблем да стигнат и 300% колкото на Япония . Защо ЕЦБ не вдигне лихвите и те да се оправят , нали дългът няма значение .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
Toranaga
преди 4 години
много добра статия !!! От нея ако се размисли човек може да разбере истинските причини за инфлация. Монетарните последици са второстепенни, и както в случая с Япония, колкото и да печата Коруда, толкова по- силен ще е отговорът на гражданите срещу него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още