IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

WSJ: Данъчната сделка на Г-7 е в полза на правителствата, а не на икономиката

Американските работници, потребители и акционери ще платят цената, пише авторитетното издание

14:32 | 08.06.21 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Джанет Йелън и генералният секретар на ОИСР Матиас Корман. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Джанет Йелън и генералният секретар на ОИСР Матиас Корман. Снимка: Bloomberg

Междувременно, за да получи минималния данък, Йелън също така трябва да се съгласи с цифров данък, насочен главно към американските технологични компании. Такъв данък би бил изумителна капитулация за министъра на финансите на САЩ. Изглежда, че Йелън е приела европейските искания данъкът да бъде конструиран толкова тясно, че да се прилага предимно за американските цифрови компании, а не за големите европейски производители. По този начин Йелън се отказва от способността на Вашингтон да облага американските компании както Конгресът прецени.

И каква е ползата? Споразумението от уикенда е изправено пред труден път към изпълнение, ако някога стигне до там. Дори ако всички 130 други държави са съгласни, технологичният данък изисква преразглеждане на сложна мрежа от глобални данъчни договори - а това ще означава и ратификация от Сената. Ако това не се случи, компаниите ще трябва да се борят с тюрлюгювеч от чужди правила плюс части от този проект, които Министерството на финансите на САЩ може да наложи регулаторно. Това едва ли са простотата и предсказуемостта, които биха били най-добрият аргумент.

Що се отнася до минималния данък, очаквайте координирани усилия за принуждаване на правителства с по-ниски данъци като Ирландия и Унгария да се съгласят. Те обаче, както и други европейски скептици, се ползват с вето върху всеки план, тъй като могат да попречат на Европейския съюз да приеме данъка. Те ще правят услуга на световната икономика, като издържат толкова дълго, колкото могат, но най-доброто, което могат да направят, е да удържат ставката от 15%. Това все още е доста под нивото на данъчно облагане, което планът на Байдън предвижда за американските компании.

Една държава, която почти сигурно няма да се съгласи, е Китай. Пекин отказва да бъде въвлечен в тези преговори, защото иска да запази контрола върху данъчната си политика като инструмент за насърчаване на повече инвестиции. Китайските функционери сигурно хихикат над чая си, докато четат комюникето на Г-7.

Администрацията на Байдън се надява, че тези глобални данъчни правила ще улеснят американските прогресисти да се развихрят върху данъчния кодекс на САЩ без да навредят на икономиката. Тази надежда избледнява с излизането на преден план на реалностите на сделката. Американските работници, потребители и акционери ще платят цената.

Глобалната икономика остава в опасна точка, тъй като страните едва сега излизат от пандемията. Функционерите, пряко отговорни за управлението на това възстановяване, декларираха, че вниманието им е другаде. Вместо да се фокусират върху икономическия растеж, те сключиха данъчна сделка в полза на правителствата, а не на икономиката. От всички предателства през този уикенд, това е най-вредното.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 0
ПИЧ
преди 2 години
Не стига че крадат чрез инфлацията, а сега искат и да вземат чрез по-висок данък. Що за правителства и управляващи има в западния свят в момента ?!??!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още