IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западните икономики се изправят пред тежка рецесия заради санкциите

Политиците в ЕС и САЩ трябва да избират между налагането на максимален натиск върху Русия или по-скромен подход, който да предотврати опустошителна криза

10:55 | 10.03.22 г. 44
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Цените на енергоносителите и храните, които вече отбелязваха силни ръстове и преди инвазията, сега растат с най-бърз темп от 50 години. Същевременно доходите растат бавно и ситуацията оказва натиск върху бизнеса и финансите на домакинствата.

Домакинствата с по-ниски доходи в напредналите и развиващите се икономики ще бъдат засегнати особено силно, тъй като те харчат много по-висок дял от доходите си за храна и гориво и имат по-малко възможности за промяна на моделите на разходи.

Внимателно разработени и постепенно засилващи се санкции

Санкциите на САЩ и Европа са внимателно разработени, за да изключат търговията с петрол, газ и други енергийни продукти от ембаргото и да позволяват свързани с енергетиката финансови трансакции. Планирането предполага, че санкциите ще бъдат засилени постепенно и тези, които се целят в петрола и природния газ, ще бъдат наложени последни, ако изобщо се стигне дотам.

Стратегията за контролирана ескалация е предназначена да възпира и наказва Русия, като същевременно ограничава разходите за автомобилистите, домакинствата и енергоемките индустрии в САЩ и Европа.

Изглежда обаче, че сметките на двете страни в конфликта са грешни и е подценено какво би било необходимо за бърз край на войната. Русия погрешно прецени способността си да постигне бърза победа, преди санкциите да потопят нейната икономика. САЩ и ЕС погрешно предполагаха, че нарастващите санкции могат да възпират инвазията или да я спрат бързо, преди да се почувстват по-широките икономически последици.

Западът сега трябва да реши дали да наложи по-широки санкции, които могат да продължат по-дълго от очакваното и да усилят икономическия срив.

Пълно ембарго на вноса на руски петрол и газ – енергийна катастрофа

Американските и европейските политици изглежда смятаха, че биха могли да заемат категорична публична линия по отношение на санкциите, като същевременно позволяват на търговците на петрол и газ да продължат да купуват руско гориво. Повечето търговци обаче се стреснаха от репутационните рискове и започнаха да избягват руския износ, което на практика драстично намали петролните потоци от Русия на пазарите.

Shell например усети удара остро. Компанията е купила руски нефт на 4 март и срещна такъв обществен отпор, че на 8 март се извини и каза, че незабавно ще спре спот покупките.

И в Европа се засилва политическият натиск за забрана на руския внос на петрол и газ. Възможността за пълно ембарго на енергийните суровини вече доведе до повишаване на цените на петрола и газа до нива, които ще бъдат непосилни за много домакинства и фирми, ако се задържат за продължителен период от време.

В отговор Русия посочи, че може да намали износа на петрол и газ, ако икономическата война продължи да ескалира, ход, който ще предизвика незабавна пълна енергийна криза.

Няма начин САЩ и ЕС да заменят изцяло руския износ на петрол и газ в рамките на следващите 12 месеца или да поемат последствията от по-нататъшен скок на цените, без да влязат в рецесия. Европейските икономики, които са с много по-голяма икономическа експозиция към Русия, са особено изложени на риск да се насочат към спад.

Прогресивни санкции

Американските и европейските политици може да се опитат да обявят, че постепенно ще намалят покупките на петрол и газ от Русия според фиксиран график през следващите две до три години. Това би било нещо подобно на предишните прогресивни санкции срещу износа на петрол от Иран. Такъв ход ще даде повече време за осигуряване на заместващи доставки от други страни, например Саудитска Арабия, Катар, Иран, Венецуела и шистовата индустрия на САЩ за период от 12 до 36 месеца.

Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
Руската ''велика'' икономика е колос на глинени крака. С изключение на някои от оръжията им, НИТО ЕДНА ДРУГА РУСКА СТОКА, не е създадена изцяло с руски компоненти, които се произвеждат в самата русия. В малка България имаме повече избретатели на глава от населението ни, отколкото в русия, която е с население над 160 милиона и заема 1/6 от земната повърхност, Имате природни ресурси да удавите света, но нямате ОБРАЗОВАНИЯТ ЧОВЕШКИ РЕСУРС ДА СЪЗДАДЕТЕ СВОИ, ЧИСТО РУСКИ иновативни технологии, с които дори да извадите от земните недра вашите природни богатства. МПС-тата ви дори не могат да съществуват като продукт на 21 век, ако не си купувате ЧУЖДИТЕ технологии, за да ги накачите в тях. И сте тръгнали да правите агресивни войни, в Европа, в 21 век... Иди000ти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
''... Затова спрете да говорите за санкции, а натиснете марионетката си зеленски да капитулира !!! ...'' Няма да стане, руснако. И няма да стане, поради една проста причина- вие искате да РАЗРУШИТЕ и света на ЕС, на БЪЛГАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ, а това за мен като българка е ОСНОВНАТА причина да искам кремъл да бъде затрупан от земетресение, понял... Вие НЕ СТЕ нито умни, нито човечни , а единствено АЛЧНИ ЗА ЧУЖДИ ЗЕМИ И БОГАТСТВА ПРЕСТЪПНИЦИ, вие искате ДРУГ да създава благата, а вие да му окупирате държавата и само да се ползвате от ЧУЖДИТЕ БЛАГА, А САМИТЕ ВИЕ НЕ СТЕ СЪЗДАЛИ АБСОЛЮТНО НИЩО ОТ ТЕЗИ БЛАГА, НЕ СТЕ ПОЛАГАЛИ ЗАКОНЕН ТРУД ЗА СЪЗДАВАНЕТО ИМ, А ИСКАТЕ ДА ГИ ПОЛЗВАТЕ НАГОТОВО.. Ей в този манталитет ви е проблема, а вие считате този ваш манталитет за нещо изключително умно, което ви издига над другите хора...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 6
petrg5s
преди 2 години
Това което ще стане на Запад,в русия ще е х50 ..икономическите тояги ги връщат 30г назад поне.Не знам защо този факт се игнорира ....А в бъдеще Китай ще ги люби както си иска и ще им взима всички ресурси за копейки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 7
khao
преди 2 години
това е проблем за русия и нейните ***, нас не ни беее... можем и без вас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 6
khao
преди 2 години
точно така... или краткосрочни икономически проблеми... или дългосрочни такива. Психопата няма да спре!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 5
Jorkata
преди 2 години
Проблемът е, че няма да са краткосрочни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 6
wart
преди 2 години
Русия още не е въвела санкции а Западът вече " се огъва " .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
Petar2015
преди 2 години
Европейските икономики "се изправят пред тежка рецесия" доброволно. Защото искат гражданите им да страдат солидарно с воюващите (и от двете страни). Защо да страдат само 188 милиона души, след като могат да страдат 740 милиона?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 6
evlogi
преди 2 години
Този избор въобще не трябва дори да се обсъжда.Абсолютен приоритет е премахването на кремълската върхушка.Крайно време е да се загърбят поне за малко краткосрочните икономически съображения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 8
Императорът
преди 2 години
Не. Икономическият крах ще е неизбежно следствие от защитата на една неонацистка хунта, която 8 години избива собствените си граждани. Затова спрете да говорите за санкции, а натиснете марионетката си зеленски да капитулира !!! Иначе през цифките ще ви излезе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още