Днес следобяд Реджеп Тайип Ердоган ще достигне поантата на своята власт. Той ще се закълне като нов държавен глава и ще ръководи същевременно и правителството на Турция, като вид подобрена версия Султан 4.0. И това се случва след почти двугодишното извънредно положение, което може да приключи скоро.
Ердоган вече подчини свободата на медиите и независимата съдебна власт и очевидно сега се насочва и към централната банка. Но Ердоган няма да може да спечели най-важната си борба - за по-добри икономически данни – с правителствено постановление или декрет, а точно с дефицита на автокрация: с доверие. Инфлацията обаче възлиза на 15,4% - най-високото ниво за последните 14 години.
От друга страна Доналд Тръмп може да подсили позициите си в Съединените щати. Той ще назначи консервативен наследник на либералния и умерен Антъни Кенеди във Върховния съд - най-висшия съдебен орган в САЩ, който може да взема решения за важни социално-политически линии.
Президентът на САЩ търсил "оригинал", който стриктно да се придържа към правните текстове, а наскоро името на Томас Хардимън излезе като фаворит. Тъй като съдиите на Върховния съд са назначени до живот, то тръмпизмът в съдебната система може да бъде засилен значително.
По този повод германският Handelsblatt ни напомня за една мисъл на швейцарския драматург, белетрист и есеист Фридрих Дюренмат - „Управляващите трябва да бъдат пазени, а не управляваните".


Брюксел започна осем нови наказателни процедури срещу България
Хеликоптери и дронове дронове са в готовност да гасят пожари това лято
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Предвиждат основни ремонти на пет пешеходни и един автомобилен подлез във Варна
Българският бизнес е сред най-слабо задлъжнелите в ЕС
Brean Capital: Има условия за допълнителни печалби за банките
Apple получи одобрение за AI функциите на iPhone в Китай с технологии на Alibaba
Тръмп: Не смятам, че който е да е трябва да налага такса на Ормуз
Компаниите намалиха разходите си освен за AI и хардуер
AI бумът тласка ASML към рекордни продажби и разширяване на производството
Хиперколата на BYD ще атакува 500 км/ч през ноември
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
Първото Audi RS Q5 в историята излезе на пътя
Тол камерите вече ще ни снимат и за моментна скорост
Проблем: Автономните коли блокират линейки и пожарни
Граждани поискаха спиране на ПУП-а за Борисовата градина
Трима души са задържани при акция на ГДБОП за източване на средства в Якоруда
В Турция арестуваха 159 души за незаконен хазарт
преди 8 години Напротив, той-султана се кани да приеме европа в султаната си....то ку виж забрадил меркел с фередже отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Машала, султане. Още малко и ще те приемат в ЕС :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар