Австрийската застрахователна група Uniqa Insurance Group AG разширява бизнеса си в Източна Европа с покупка за милиарди. Виенската застрахователна група поема бизнеса с корпорации и физически клиенти в Полша, Чехия и Словакия на френската Axa SA за 1,1 млрд. евро с почти пет милиона клиенти и 2 100 служители.
Обемът на премията е 800 млн. евро. Uniqa потвърди най-голямата покупка в историята на групата през почивните дни.
„Axa ни пасва отлично: компаниите се управляват по първокласен начин и имат силна пазарна позиция“, заявява изпълнителният директор Андреас Брандщетер. По този начин Uniqa засилва три пазара на растеж, на които единият вече е „много печеливш“, предава Bloomberg.
В конкурса за наддаване, който започна миналата година, Uniqа е дала по-добри оферти от двамата си конкуренти, австрийската Vienna Insurance Group AG и италианската Assicurazioni Generali SpA.
За изпълнителния директор на Axa Томас Буберл продажбата на източноевропейския бизнес представлява „опростяване“ на собствения концерн.
Изпълнителният директор на Uniqa Брандщетер от години търси възможности за придобивания в региона. Източна Европа отдавна е двигател на растежа на австрийската застрахователна група и заедно с Австрия е основен пазар.
Сделката, управлявана от HSBC, все още не е одобрена от органите по конкуренция. Очаква се решение до края на годината, според Axa.
Според собствените си данни Uniqa придобива от Axa основно застраховане и животозастраховане, пенсионни фондове, инвестиционни посредници и обслужваща компания. „С фокуса си върху печелившия бизнес на дребно и балансираната продуктова комбинация те допълват съществуващия ни бизнес“, казва Брандщетер.
Пазарът в Австрия едва ли предлага възможности за растеж на Uniqa. Групата твърди, че е втората по големина застрахователна компания в страната с пазарен дял от около 21 процента. Застрахователният пазар в Австрия ще нарасне само с 1,5 процента тази година. За разлика от него, на новите пазари се очакват по-сериозни темпове на растеж: 6,2% в Полша, 6,8% в Чехия и 2,7% в Словакия.
„Нашите анализи показват, че растежът ще продължи в дългосрочен план и ще бъде значително над този на Австрия. С тази придобивка ние инвестираме в устойчив и продължителен растеж “, казва Брандщетер. Придобиването на бизнеса на Axa ще даде на Uniqa допълнителни 3,2 млн. клиенти в Полша и общо 1,6 млн. клиенти в Чехия и Словакия.
Uniqa си постави за цел да се развие от доставчик на застраховки до интегриран доставчик на услуги до 2023 г., особено в областта на частното здравно осигуряване в Австрия и Източна Европа. Застрахователната група е активна в Австрия, Лихтенщайн, Швейцария и в 15 източноевропейски страни и има над 10 млн. клиенти, включително почти 7 млн. клиенти в Източна Европа, без да купува бизнеса на Axa.
На 20 февруари Uniqa ще представи годишния си финансов отчет и прогнозата си за текущата финансова година.


Цените на винетките поскъпват с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
Отстранената шефка на кадастъра във Варна обясни за Баба Алино
Мъж пострада при пожар на тераса в новопостроена сграда в курорт край Варна
Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
Венци Стефанов покрусен заради мелето на "Тракия" с деца от "Славия"
Осигуровки, акцизи, винетки, дълг: Какво се вдига перо по перо с бюджет 2026?
„Шелли“ и „Софарма“? Още български акции могат да влязат в индексите на MSCI
Топлинният купол разкрива колко неподготвени сме за горещините
Компанията майка на Google влиза в индекса Dow Jones
Nvidia прави хуманоидните роботи по-безопасни за работа с хора
Toyota и Nissan признаха за по-лошо качество на американските си коли
Най-добрите употребявани коли за по-малко от средна заплата
Тази функция охлажда интериора и в най-големите жеги
Най-ексцентричната Honda се завръща
Шест проблема при Volkswagen Passat CC на старо
Времето в началото на юли: Слънце и летни дъждове, за Джулая ще е хубаво
ПСС: Добри са условията за туризъм в планините
ДБ: Настояваме проектобюджетът да бъде изтеглен и преработен
Русинова: Убихме две деца и възрастен за по-малко от час заради безхаберие
Жена на 59 г. се представя за адвокат в Кюстендил, полицията влезе в офиса