IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Политическите ренегати Франция и САЩ могат сериозно да застрашат световната икономика

Липсата на съгласувани решения между страните има потенциал да подкопае допълнително световната търговска система

12:00 | 08.12.19 г. 2
<p>
	Френският държавен глава Еманюел Макрон (вляво) и американският президент Доналд Тръмп (вдясно). <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Френският държавен глава Еманюел Макрон (вляво) и американският президент Доналд Тръмп (вдясно). Снимка: Ройтерс

Възходът на технологични гиганти като Amazon и Facebook, както и този на китайският капитализъм, променят националните икономики по начин, с който международните данъчни и търговски системи никога не са подготвяни да се справят, пише Bloomberg TV Bulgaria.

В идеалния вариант единомислещите страни могат да се обединят и да създадат необходимите нови правила. Събитията от тази седмица обаче показаха, че индивидуалните държави са по-склонни да го направят сами, подкопавайки допълнително световната търговска система. 

В понеделник администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплаши да обложи с мита вноса от Франция в отговор на дигиталния данък, който страната въвежда. Търговският представител на САЩ коментира, че Франция налага едностранно, правно съмнително средство за разрешаване на глобален проблем, който изисква глобален отговор.

„Призоваваме всички страни да отменят инициативите за въвеждане на дигитални данъци, за да позволят на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да постигне успешно многостранно споразумение“, заяви американският финансов министър Стивън Манучин.

Това обаче е повече от иронично. Миналата година Тръмп взе едностранно, отново правно съмнително решение по отношение на глобален проблем, въвеждайки мита върху стоманата в отговор на спор с Китай. В понеделник Човекът на митата обяви, че ще възобнови тези мита за Бразилия и Аржентина.

През 2016 г. работна група на ОИСР, представляваща повече от 100 страни, включително Франция и САЩ, започна работа по предложения за промяна в международните стандарти за облагане на електронната търговия.

По призив на Франция Европейският съюз през 2018 г. предложи въвеждането на данък върху приходите на трансграничните доставчици на цифрови услуги. Предложението обаче не привлече достатъчно подкрепа, което доведе до едноличните мерки на Париж през тази година и страната въведе собствен данък от 3%.

„Тези гиганти използват личните ви данни и генерират значителни печалби от това, без да плащат честно техните дялове по отношение на данъците“, заяви френският финансов министър Бруно льо Мер. Той сигнализира, че плановете на Париж са да окажат натиск върху останалия свят, включително и САЩ, да приемат сходни решения. „Когато Франция покаже волята си, нещата се променят“, добави Льо Мер.

Според Лилиан Фаулхабер, професор по право в Университета в Джорджтаун, която съветва международните данъчни инициативи на ОИСР, администрацията на Тръмп и Конгресът подкрепят инициативите на организацията. По нейни думи обаче изглежда ОИСР не действа достатъчно бързо за Франция, която се сблъсква с вътрешен натиск да предприеме мерки, включително и от протестите на „жълтите жилетки“.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър започна разследване съгласно раздел 301 от Търговския закон на Щатите, който е насочен към нелоялните търговски практики на други държави. Тази седмица Вашингтон стигна до заключението, че данъкът на Франция е предназначен само за американски компании, като например Google, Apple, Amazon и Facebook, а за сметка на това щади френските дружества. Това накара Белия дом да определи френския данък като дискриминационен и да обвини страната в подкопаване на усилията на ОИСР.

Целия анализ може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Whitestar
преди 4 години
Ако става дума за най-големите доставчици на цифрови услуги, вероятно не е чудно, че става дума за американски компании! Тогава можем да попитаме - не са ли именно тези американски фирми оказващи дискриминация към останалите, чрез упражнен дъмпинг и други нелоялни практики?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
deaf
преди 4 години
Хвърлих око на статията само заради думите "политически ренегати",но от нея не се разбира какво имат предвид Блумбърг под "ренегати"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още