Fitch Ratings (Fitch) повиши рейтингите на Български Енергиен Холдинг (БЕХ) до BB от ВВ - и определи стабилна перспектива, съобщават от Холдинга..
Повишението е в резултат от подобрение в самостоятелния кредитен профил на дружеството вследствие на финансово възстановяване и по-висока степен на предвидимост на резултатите, става ясно от съобщение на агенцията за кредитен рейтинг. Промяната се дължи и на нови критерии за присъждане на рейтинг на държавни компании.
Повишението на рейтинга отразява подобрените финансови резултати и бъдещи очаквания на Fitch за дружеството и намаления тарифен дефицит в Национална електрическа компания (НЕК) в следствие на успешни законови и регулаторни промени, въведени през 2015 година. От агенцията посочват още, че през 2016 година печалбата преди данъци (EBIDTA) на БЕХ достига 0,7 млрд. лева и очакват това нови да се запази в периода 2017-2021 година.
Въпреки тези положителни промени Холдингът и дъщерните му дружества все още не са постигнали напредък в подобряването на паричните потоци, а българската оперативна среда остава обект на висок регулаторен и политически риск, е посочено като слабост за компанията. Именно това ограничава възможностите за увеличаване на рейтинга.
Fitch посочва още в мотивите към решението си, че при либерализацията на енергийния пазар възможностите за повишаване на печалбата за БЕХ се увеличават.
Агенцията припомня още, че в края на 2016 година НЕК, дъщерно дружество на БЕХ, е извършило плащане за повече от 1 млрд. лева за оборудването за АЕЦ "Белене". "Смятаме, че плащането е положително за БЕХ, тъй като елиминира голям риск за компанията. Това, че плащането е направено от държавни заеми, подчертава засилените връзки на Холдинга със собственика - българската държава", допълват от Fitch.
Агенцията запазва оценката си „силна“ по отношение на критерия за „собственост и контрол“, тоест връзката на БЕХ с българската държава, в резултат на което дава на БЕХ с едно ниво по-висок рейтинг на самостоятелния кредитен профил на дружеството.
Оценката се осланя на очакваното усвояване на държавна гаранция за газовия интерконектор Гърция - България (проект IGB), както и отпуснатия от държавата на НЕК 7-годишен безлихвен заем през декември 2016г. за изплащане по арбитража с Атомстройекспорт за "Белене". Тези две обстоятелства водят до 40% дял на държавно гарантирания и отпуснатия от държавата дълг от общия дълг на БЕХ към края на 2017г., като се очаква това ниво да се запази за времевия хоризонт на рейтинга.
Промени, които биха могли да доведат до положително рейтингово действие, включват допълнителна държавна подкрепа под формата на държавни гаранции и парична инжекция, повишение на рейтинга на българската държава, както и по-силен самостоятелен кредитен профил на БЕХ в резултат на по-нисък регулаторен и политически риск, по-висока предвидимост на резултатите, по-добро корпоративно управление или постигане на нетен ливъридж (коригиран за средствата от опериране / funds from operations - FFO) на ниво трайно под 3x.
Fitch потвърждава, че кредитните параметри на БЕХ са силни за определения му рейтинг, но рейтинговата агенция сочи определени фактори, които ограничават рейтинга на дружеството, включително слабости в регулаторния режим, който въпреки положителния ефект върху тарифния дефицит в НЕК, все още излага на риск по-дългосрочната устойчивост на подобрените финансови резултати на БЕХ.
Повишаването на регулаторния и политическия риск, по-слаба обвързаност с българската държава и трайното увеличение на първостепенен дълг над определено ниво биха могли да доведат до отрицателен ефект върху рейтингите.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Как да привлечете потока на парите според фъншуй
Силен трус разлюля Перу (ВИДЕО)
Джъстин Тимбърлейк показа снимки на порасналите си синове
Европейците избират дизайна на новите евробанкноти
Кабинетът "Радев" с много заявки, но без конкретни стъпки