Готов е проектът за промяна в Закона за енергетиката, чрез който в българското законодателство се имплементира регламентът за правилата за търговия на едро на електроенергия (REMIT). Промените са публикувани в Портала за обществени консултации.
Регламентът трябва да предотвратява пазарни злоупотреби, като взима предвид специфичните за пазара на електроенергия условия. По силата на разпоредбите националният регулаторен орган, или Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), ще бъде отговорен за ограничаването на нарушенията на пазара, както и ще налага съответни санкции.
Така с новите правила КЕВР ще извършва проверки на пазара на едро, ще съставя актове, ако бъдат установени нарушения. Експертите от регулатора ще имат правото да изискват различна информация, включително и записи на телефонни разговори, да искат от съда запор на имущество, както и да правят предложения за временно лишаване от правото за упражняване на професия.
Европейският регламент е в сила от 2011 година, но доскоро в България липсваше регулиран борсов пазар на електроенергия и по тази причина и текстовете не са включени в законодателството. В последните седмици по темата се коментира много, защото бизнесът се оплаква от спекулативни оферти от страна на търговци. КЕВР обаче няма да има правомощия да провери двустранните договори в този случай, а това е обхвата на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Преди ден председателят на КЕВР Иван Иванов коментира пред журналисти, че ще настоява и за увеличаване на финансирането на Комисията във връзка с новите функции, които вероятно ще изискват и създаването на нова дирекция в регулатора.
С промените в Закона за енергетиката се прави и регламентиране на зарядните станции за електромобили. Създаден е специален член, който разглежда собствеността върху тези станции, ползването на услугите и доставката на електроенергия за зарядната точка.


52% от българите виждат застой днес, но една трета вярват в по-добро бъдеще
Експерт: Нервното шофиране води до по-голям разход на гориво
Масови съкращения в 15 области в България: ИТ сектора под ножа
БЧК: Над 2400 души са спасени от удавяне през 2025 г.
Нормализира ли се пазарът на недвижими имоти след еуфоричната 2025 година
Уолстрийт очаква приходите от AI на SpaceX да се увеличат 100 пъти до 2030 г.
Хиранандани: $100 млрд може да влязат в центрове за данни в Индия до 2030
Хиранандани: Центровете за данни ще се наложат над всичко останало
Сосник за местата, където инвеститорите трябва да са алчни
Зеленски предложи мирни преговори в открито писмо до Путин
Skoda за първи път показа новия си флагман
Навигация превърна Mazda CX-5 във влак
Ford Focus се завръща като хибриден SUV
10 коли, които ни хванаха окото на тазгодишното BMW Expo
Избягал папагал нанeсе огромни щети по коли в Шотландия
Днес повече слънце, следобед пак ще превали и прегърми
След уникален скок: Саръбоюков е шампион на Диамантената лига
Защо кризата между Вашингтон и Европа може да е скрита благословия
Брет Голдстин засипа с похвали Джей Ло
Нова система с изкуствен интелект сваля дронове Shahed за секунди