Германия е готова да предложи на САЩ търговски отстъпки, за да може по този начин да предотврати налагането на мита върху европейския внос на алуминий и стомана, излагайки на показ различията си с Франция по отношение на методите за избягване на търговска война, съобщава Bloomberg.
Според източник на агенцията властите в Берлин са готови да обсъждат с Европейския съюз всякакви варианти за противодействие на американската заплаха от нови мита. Този гъвкав подход за защита на германската индустрия обаче рискува да предизвика неодобрението на други европейски страни, включително и Франция. Според държавен представител в Париж страната не е съгласна с това блокът да прави отстъпки пред Вашингтон.
Въпреки че остават малко повече от четири седмици преди мораториумът на американските мита върху стоманата и алуминия да изтече, ЕС вече се опитва да установи общ подход спрямо действията на американската администрация.
Германия подкрепя всяко споразумение в рамките на блока, което включва нови правила за мита върху серия продукти, сред които автомобили, техника, хранителни стоки и лекарства, посочва един от източниците на Bloomberg. Тази позиция обаче не се споделя от властите в Париж, които искат вместо това фокусът да е върху оказване на натиск върху Китай по въпроси като предоставянето на субсидии и наличие на свръхкапацитет в стоманената индустрия, посочват още запознати.
Правителството на канцлера Ангела Меркел вече е проучило настроенията сред германската автомобилна индустрия за това дали подкрепя евентуално намаление на европейските мита върху автомобилите, които са в размер на 10%, съобщи по-рано днес германският Sueddeutsche Zeitung. Според източници на вестника бизнесът е реагирал позитивно на идеята.
„Диалогът със САЩ трябва да продължи на най-високо политическо ниво“, заявиха от Германската асоциация на автомобилната индустрия в изявление.
„Подкрепяме устойчиви и надеждни споразумения, които са съвместими със Световната търговска организация (СТО)“, заявиха още от организацията, допълвайки, че за справедлива и свободна търговия е необходимо да бъдат премахнати търговските бариери и да се договори нова рамка.
Германският министър на икономиката Петер Алтмайер, който се срещна миналата седмица с американския министър на търговията Уилбър Рос, заяви пред репортери, че не е правил предложения на САЩ, за да гарантира мораториума. По-късно той отрече и да е предлагал по-ниски мита върху вноса на автомобили.
Средните мита на ЕС върху вносни стоки са в размер на около 3%, а тези в САЩ – 2,4%, по данни на СТО. И докато американският президент Доналд Тръмп предпочита сключването на двустранни споразумения, Ангела Меркел настоява за общ подход спрямо страните от ЕС на базата на правилата на СТО, които не позволяват намаляване на митата за отделни страни и продукти.
В рамките на тези разпоредби членовете на организацията могат да предложат по-преференциален пазарен достъп от стандартите на СТО, стига споразуменията да покриват „по същество цялата“ търговия между участниците по сделката.


Тенисистът Иван Иванов е финалист в наградите за най-добър млад спортист на Европа
Фестивалният и конгресен център във Варна празнува 40-годишен юбилей с концерт на Миро
От КНСБ очакват спад при цените на храните след взетите мерки
Акция по кръводаряване днес в кв. "Владиславово"
Ето къде няма вода във Варна днес
Колективното инвестиране отваря пътя към премиум сегмента на имотния пазар
Свръхпроизводство в Европа и скъпи консумативи притискат млечния сектор
Китай събира великите сили, а САЩ търсят пауза в Близкия изток
Пентагонът потвърди, че намалява броя на армейските бригади в Европа
Производителите на чипове за памет не са и чували за войната с Иран
Новото чудовище на AMG има 1169 коня и се зарежда по-бързо от смартфон
Най-евтината Skoda на ток - 26 000 евро и до 440 км пробег
Невидима технология променя колите на Mazda на пътя
Stellantis превръща популярни модели в кей-карс в японски стил
Volvo приключи завинаги с производството на ДВГ
Литературният хит "Тео от Голдън" излиза на български
Радев разговарял с Тръмп и Хегсет, военните самолети на САЩ може и да останат на летище София
Мъж загина при тежка катастрофа в Ямболско
Съдът присъди 15 000 евро на Биляна Петрова за унижения и лоши условия в ареста
Против дефицита: Бизнесът предлага изваждане на Covid добавката от пенсиите