Най-голямата френска банка BNP Paribas обяви във вторник лек спад на приходите за третото тримесечие заради слабото представяне на корпоративното си инвестиционно банкиране, както и на банкирането си на дребно в Европа, предава Ройтерс.
Приходите са се свили с 0,4% до 10,35 млрд. евро, което е под прогнозата на анализаторите за 10,61 млрд. евро. Ръстът на подразделението за международни финансови услуги обаче е допринесъл за общия растеж от 4% на нетната печалба, достигнала 2,12 млрд. евро.
Оперативните разходи на банката са се увеличили с 2% през тримесечието заради технологични нововъведения – до 7,2 млрд. евро спрямо 7,1 млрд. евро преди година.
„Икономиите, които ще бъдат генерирани, навлизайки в следващата година обаче, би трябвало да ни върнат обратно на положителна територия“, заяви главният финансов директор Ларс Машенил в телевизионно интервю.
Големите европейски банки като BNP Paribas и HSBC, която представи изненадващо голяма печалба в понеделник, се опитват да намерят нови източници на печалбата, докато в същото време харчат усилено, за да са в крак с бързо променящите се технологии и потребителски навици.
Приходите на банките на дребно на BNP Paribas във Франция, Белгия и Италия остават слаби в резултат на трайно ниските лихвени проценти. В същото време приходите от корпоративното и инвестиционното ѝ банкиране отново са се свили заради неблагоприятната среда за търговия.
Подразделението за международни финансови услуги на BNP Paribas, което е двигателят на растеж през последните тримесечия и включва потребителското кредитиране, както и банките на дребно в САЩ и развиващите се пазари, отново се е представило по-добре от останалите отдели през третото тримесечие.
Въпреки това резултатите на подразделението отчитат забавяне през третото тримесечие спрямо предишните основно заради обезценяването на турската лира.


Времето във Варна на 19 юни 2026
Честваме паметта на свети апостол Юда Неискариот и мъченик Зосим Созополски
Днес са националните външни оценявания по математика в седми и десети клас
Навършват се 12 години от трагедията в "Аспарухово"
Швейцария разгроми Босна и Херцеговина, Канада постигна първата си победа на световни финали
Световните акции отстъпват леко в петъчната сесия
Ванс отлага пътуването си до Швейцария за разговори с Иран
Поабо: Технологичен суверенитет не означава затваряне
Поабо от Alice & Bob: Трябва да притежаваме технологиите си
Qantas: Клиентите са склонни да платят за нонстоп полети
Eто защо Toyota замени хиляди от тези V6
Китайската премиум марка XРeng стъпи официално в България
7 забравени коли от 90-те, които все още са много яки
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Диета хит завладя Белия дом: пържоли с кисело зеле
Изписаха с овации ранения в Атлантик Сити полицай българин
Лавров: Европа иска да постигне бойна готовност за конфликт с Русия до 2030 г.
Зеленски: Предложих на България да започнем работа по специално споразумение
Започва издаване на заповеди за събаряне в Баба Алино