Германия и Франция искат да засилят сътрудничеството в икономическата, социалната, политическата и технологичната сфера, като осъвременят сключеното преди 55 години между тях двустранно споразумение, известно като Елисейския договор, предаде ДПА.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон обявиха това намерение в съвместно комюнике, публикувано днес.
Договорът е подписан на 22 януари 1963 г, между тогавашния германски канцлер Конрад Аденауер и френски президент Шарл де Гол. Документът е символ на края на дългогодишната враждебност между двете страни.
Парламентите на Германия и Франция призоваха споразумението да бъде осъвременено.
"По този начин ние правим така, че да можем да бъдем водени от основополагащата идея на Елисейския договор да обединим нашите граждани и да направим своето сътрудничество ясно за всички", посочват в изявлението си Меркел и Макрон.
Те казват още, че "нашата цел е да работим за общи позиции по всички важни европейски и международни въпроси".
(БТА)


Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България
Огнеборците са реагирали на 140 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 август)
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
Туби, щайги: Как българите си запазват паркоместа?
Само за пет години кафето в Италия е поскъпнало с 25%
България е сред лидерите в Европа по поскъпване на живота
преди 8 години Не знам дали забелязахте най-тъжното в цялата статия. Че договора е подписан от Аденауър и дьо Гол, а ще го ревизира меркелицата и макарона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар