Съветът на Европейския съюз (ЕС) е одобрил безплатният роуминг в блока за още 10 години, съобщават от пресслужбата на Съвета.
Мярката влиза в сила на 1 юли 2022 г., след като на 30 юни изтича действието на сегашните правила.
С преразгледания регламент за роуминга се адаптират максималните цени на едро, за да се гарантира, че предоставянето на роуминг услуги на дребно на национални цени е устойчиво за операторите в целия ЕС, посочва се в съобщението на Съвета.
Политиката за справедливо ползване, която има за цел да предотврати постоянния роуминг, ще продължи да се прилага. Комисията може да предложи промени в нея след задълбочен анализ на пазара и надлежна оценка на потенциалното въздействие, допълва се в съобщението.
Безплатният роуминг в ЕС беше въведен през 2017 г. С новия десетгодишен период съществуващата система, според която на гражданите не могат да бъдат налагани допълнителни такси за повиквания или данни, използвани по време на пътуване в ЕС, се удължава до 30 юни 2032 г.
Гражданите ще могат да се обаждат, да изпращат текстови съобщения и да използват мобилни данни, докато пътуват в рамките на ЕС, без допълнителни разходи и със същото качество, което получават у дома.
Потребителите, които обикновено разполагат с 5G услуги у дома, ще могат да ползват и 5G роуминг услуги, където са налични.
Операторите са длъжни да информират потребителите за фактори, които могат да повлияят на качеството на роуминга и евентуални допълнителни такси.


Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Хаджирусев смени Черно море Тича с Локо (Пд)
"Ние, потребителите": Всеки има право сам да избере кои плажни принадлежности да наеме
Почина бащата на Лео Меси
Вучич: Украйна е приятелска държава на Сърбия
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
Дрон е избухнал близо до ключов газопровод в България
Потопът от AI дълг кара Уолстрийт да преосмисли продажбите на облигации
Южна Корея става неинвестиционна, също като Китай
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Опасно ли е да се оставя дизел да работи на място
По-бързи от Ferrari и по-престижни от Rolls-Royce - легендарните коли от Испания
Иво Христов за убийството на Георги Кузев: Правосъдието се гради на личната отговорност
Почина бащата на аржентинската футболна звезда Лионел Меси
Рибарски, ПП: Въпросът за дрона е дали е случайност, или опит за удар по критична инфраструктура
На Подбалканския път: Камион спука гума в движение и едва не премаза кола