Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди Великобритания в четвъртък, че планът ѝ да напусне митническия съюз и единния пазар на ЕС след Brexit може да означава връщане на „твърдата граница“ на остров Ирландия, предава Ройтерс.
По време на бизнес конференция в Брюксел, преди да замине за Лондон за среща с британския премиер Тереза Мей, председателят на съвета заяви, че предложението на съюза от сряда да включи Северна Ирландия в „обща регулаторна зона“ с ЕС е най-добрата възможност да се избегнат гранични търкания. Той обаче добави, че докато е в Лондон, ще се поинтересува дали Великобритания може да предложи нещо повече.
„Досега никой не е измислил нещо по-разумно от това“, каза Туск на „Деня на Бизнес Европа“. „След няколко часа ще попитам Лондон дали британското правителство има друга идея, която ще бъде също толкова ефективна в предотвратяването на твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия“.
Туск потвърди, че ще разпространи преговорните предложения на ЕС за бъдещите търговски отношения с Великобритания следващата седмица. Това ще се случи след представянето на британските предложения от Мей, което се очаква да е в петък.
Туск обаче предупреди, че „разделителните линии“ на Мей за напускането на единния пазар и митническия съюз означават, че проблемите в търговията между ЕС и Великобритания са неизбежни.
„Не може да има безпроблемна търговия извън митническия съюз и единния пазар. Търканията са неизбежен страничен ефект от Brexit”, каза той.


Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България
Огнеборците са реагирали на 140 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 август)
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
Туби, щайги: Как българите си запазват паркоместа?
Само за пет години кафето в Италия е поскъпнало с 25%
България е сред лидерите в Европа по поскъпване на живота