Производителят на лаптопите с марката HP – Inventec, заяви, че в рамките на следващите няколко месеца ще премести производството на устройствата за американския пазар извън Китай, доказвайки, че тази тенденция за излизане от азиатската страна продължава, докато търговската война между двете най-големи икономики в света ескалира, пише Bloomberg.
Inventec ще прехвърли целите си операции с лаптопи, свързани със САЩ, към базата си в Тайван, обяви президентът на фирмата Маурис У. Това е най-голямата миграция, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от следващия месец въвежда допълнителни мита върху китайски внос за 300 млрд. долара. По-рано във вторник американските власти обаче заявиха, че са променили решението си и отлягат въвеждането на нови мита до 15 декември.
Компанията иска да завърши пълното прехвърляне в рамките на два до три месеца, обясни Ву пред инвеститорите след обявяването на финансовите резултатите на компанията. Фирмата на Ву сглобява AirPods за Apple и произвежда лаптопи за HP, което носи около една трета от приходите ѝ.
От Inventec до Hon Hai Precision Industry, която сглобява iPhone за Apple, тайванските компании, които правят по-голямата част от електрониката в света, преосмислят своята зависимост от втората по големина икономика, докато отношенията между Вашингтон и Пекин се обтягат все повече.
Покачването на митата на произведените в Китай продукти заплашва да изтрие маржовете им и застрашава веригата на доставки, утвърдена от десетилетия. Microsoft, Amazon, Sony и Nintendo твърдят, че са сред онези, които искат да се оттеглят от фронтовата линия на места като Югоизточна Азия и Индия. Google вече прехвърли по-голямата част от производството си в Тайван.
"Търговската война е много болезнена за нас“, коментира Ву.
Днес главният изпълнителен директор на Compal Electronics Мартин Уон заяви, че компанията му, конкурент на Inventec, също ще пренасочи част от производствените линии за лаптопи в Тайван и обмисля да инвестира повече във Виетнам, ако митата се задържат по-дълго.
Председателят на Quanta Computer Бари Лам коментира пред репортери, че компанията определено ще премести чат от бизнеса си в Югоизточна Азия, но не обясни кога ще се случи това. Главният финансов директор на Quanta Елтън Янг засега има за цел да отговори на клиентското търсене за производство извън Китай благодарение на операциите на фирмата в Тайван.
Американските компании, които от години използват Китай като място за производство, сега търсят възможност да избягат от напрежението между Пекин и Вашингтон. Ако конфликтът продължи по-дълго, това може да доведе до по-голяма тенденция сред чуждестранните компании, но и да повлияе на всичко – от достъпа до пазарите до търговията.
Търговската война заплашва да навреди на сложната глобална верига на доставките, която включва много страни отвъд Китай и САЩ. Голяма част от компонентите, ползвани в устройствата, не се правят в Съединените щати, въпреки че дизайнът им се прави там.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Спирова и Денисиньо ще се борят за 50 000 евро в Hell’s Kitchen
Русия иска империята си обратно, естонските майки планират да я спрат
9 знака, че флиртът му е стил на общуване
Защо американските ВВС пенсионират комуникационния си самолет E-11A?
Шампионите от Левски изпуснаха Лудогорец в Разград