Страните в Европейския съюз и властите в блока трябва да постигнат споразумение на 7 юниз а използването на общ стандарт за зарядните за мобилни телефони, таблети и слушалки. Тогава те ще се срещнат, за да обсъдят предложението, което е яростно критикувано от Apple, твърдят източници на Ройтерс, запознати с въпроса.
Предложението за универсален порт за зареждане беше представено за първи път от Европейската комисия преди повече от десетилетие, след като потребителите на iPhone и Android се оплакаха, че трябва да използват различни зарядни устройства за своите телефони.
Смартфоните на Apple се зареждат с т.нар. Lightning кабел, докато базираните на Android устройства – с USB-C конектори.
Диалогът следващия вторник ще бъде вторият, а вероятно и последен между държавите в блока и властите в Брюксел по този въпрос – индикатор за силното желание за постигане на сделка, допълват източниците.
Нерешените въпроси включват дали обхватът на предложението да не бъде разширен и да бъдат добавени и лаптопите. Това е ключово искане, което вероятно ще засегне Samsung, Huawei и други производители на устройства, допълват източниците.
Евродепутатите иска да включат и системите за безжично зареждане, така че те да бъдат хармонизирани до 2025 г., докато страните от ЕС и Европейската комисия искат по-дълъг период за въвеждане по технически причини.
Apple не е открита веднага за коментар. По-рано тя е казвала, че неподходящото използване на остарели международни стандарти задушава иновациите, а принуждаването на потребителите да преминат към нови зарядни устройства може да създаде планини от електронни отпадъци.


НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача
Папата ги заплаши с отлъчване: Какво знаем за обществото "Свети Пий X"?
Градушката в Трявна невиждана от половин век
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи