Българската икономика се е свила с 1,8% през първото тримесечие на 2021 г. спрямо същия период на миналата година. Това е четвърти пореден спад, но също така и най-слаб от началото на пандемията, което показва, че икономиката започва да се възстановява към нивото си отпреди кризата. Спадът на годишна база през четвъртото тримесечие на 2020 г. бе 3,8%.
На тримесечна база обаче (спрямо периода октомври-декември 2020 г.) има ръст от 2,5%, което се дължи на повишение при износа на стоки и услуги с 6,5% и на крайното потребление с 1,6%, показват експресни данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес*. Така ръстът се ускорява спрямо предходния тримесечен период, когато повишението бе 2,2%.
Припомняме, че икономиката на страната се сви най-силно през второто тримесечие на миналата година след въведените строги противоепидемични мерки за ограничаване на първата вълна на пандемията. Тогава бе отчетен спад от 10,1% на тримесечна база и 8,6% на годишна база, което бе най-драстичният спад от 1997 г.
За първото тримесечие на 2021 г. БВП в номинално изражение достига 26,436 млрд. лв. Реализираната добавена стойност е 22,65 млрд. лв.
n1
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление с 84,8%, което в стойностно изражение възлиза на 22,393 млрд. лв. За година то е нараснало с 2,6%. През предходния отчетен период ръстът бе едва 0,9%.
През първото тримесечие на 2021 г. бруто капиталообразуването достига 4,11 млрд. лв., което е ръст от 1,2% на годишна база (при спад от 7,4% в периода октомври-декември 2020 г.). То заема 15,5% относителен дял в БВП.
Външнотърговското салдо е отрицателно, като износът на стоки и услуги намалява с 6%, а вносът нараства с 0,6%.
n2
*Експресните оценки за БВП се основават на предварителни, налични към момента, месечни и тримесечни данни, които по-късно предстои да бъдат актуализирани и ревизирани. Разработените експресни оценки за първото тримесечие на 2021 г. са подготвени в срок от 47 дни след отчетния период.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък