Съветът на директорите на „Стара планина холд“ АД предлага ръст между 1% и 33% на дивидентите на самия холдинг и на дъщерните дружества от печалбите им за 2018 г.
Най-силен ръст на брутния дивидент се предлага при „Елхим Искра“ АД - с 33,33% до 0,016 лв. на акция.
На второ място по ръст се нарежда предложението при „Хидравлични елементи и системи“ АД с 18,18% до 0,26 лв. Следва „Българска роза“ АД с 6,67% до 0,08 лв.
За самата „Стара планина холд“ АД е предложен дивидент от 0,242 лв. при ръст с 6,11% на годишна база. При „М+С Хидравлик“ АД е предложено най-малкото повишение - с 1,69% до 0,3 лв. за акция.
Като абсолютна сума най-голям е предложеният дивидент при „М+С Хидравлик“ АД с обща сума от 11,8 млн. лв. На второ място е „Стара планина холд“ АД с 5,04 млн. лв., следвано от „Хидравлични елементи и системи“ АД с 4,73 млн. лв. На последните места са „Българска роза“ АД с 428 хил. лв. и „Елхим Искра“ АД с 403,5 хил. лв.
| Дружество | Предложен брутен дивидент на акция за 2018 в лв. | Гласуван брутен дивидент на акция за 2017 в лв. | Изменение |
|---|---|---|---|
| Стара планина холд АД | 0,242 | 0,22807 | 6,11% |
| М+С Хидравлик АД | 0,3 | 0,295 | 1,69% |
| Хидравлични елементи и системи АД | 0,26 | 0,22 | 18,18% |
| Елхим-Искра АД | 0,016 | 0,012 | 33,33% |
| Българска роза АД | 0,08 | 0,075 | 6,67% |
"Стара планина холд" АД притежава 64,53% от капитала на "Хидравлични елементи и системи" АД, 51,4% от "Елхим-Искра" АД и 49,99% от "Българска роза" АД, гр. Карлово. Основен акционер е и в "М+С Хидравлик" АД с дял от 30,61%.
Затова предложенията за дивиденти от Съвета на директорите на „Стара планина холд“ АД е сигурно, че ще бъдат уважени от самия холдинг, от „ХЕС“ и „Елхим-Искра“. Голям е и контролът над „Българска роза“ АД. При дял от 30,61% в „М+С Хидравлик“ АД е възможно дивидентът при него да е и друг, въпреки че най-вероятно предложението е съгласувано с другите големи акционери и ще бъде прието.
„Стара планина холд“ АД отчете близо 7% ръст на консолидираните продажби през януари 2019 г. на годишна база.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни ценни. Авторът притежава 1 акция в капитала на „Стара планина холд“ АД.
Свързани компании:


Удар: Варненските полицаи откриха ментета за близо 200 000 евро в магазин
СНИМКИ на друга жена се представят за съпругата на убития бизнесмен в Банкя
Летище Бургас посрещна милионния си пътник за 2026 г
Футболният свят осиротя! Отиде си Франко Барези
Днес започва фестивалът „Море от книги“ във Варна
Уолстрийт видя в срива на фонд за $20 млрд. зелена светлина за рали
Войната с Иран по-скоро излиза от региона, отколкото да върви към примирие
Цачев: Продажбата на Shelly е колосална, може да стартира нова ера на БФБ
Скокът на Microsoft от $450 милиарда е най-големият в историята на борсата
Златната среда на инфлацията и разходите в САЩ е мираж
Как Renault се справи с евтините китайски коли и... спечели
Къде да монтирате транспондера за платени магистрални такси
Жена съди Tesla за 10 милиона долара след катастрофа по време на тест драйв
Асистент срещу заспиване или защо Ford накара колана да вибрира
BMW чества 50 години изкуство на четири колела
Петър Витанов хвали ПБ за първите три месеца, било само началото
Официално: НС насрочи за 25 октомври изборите за президент и вицепрезидент
Демерджиев сезира Сметната палата за доходите на Пеевски
Горещо лято: Хейли Бийбър с апетитни снимки по бански