Автомобилният концерн Isuzu Motors ще придобие японския производител UD Trucks от Volvo Group в сделка за 250 млрд. йени (2,3 млрд. долара) и ще създаде стратегическо партньорство. Това е поредното доказателство за процеса на консолидация в световната автомобилна индустрия, съобщава Bloomberg, цитирана от сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Компанията UD Trucks, която е със седалище в Сайтама, Япония, беше част от Nissan Motors, преди да бъде продадена на Volvo преди повече от десетилетие. Производителят на малки и средни дизелови автомобили Isuzu през миналата година е продал над 530 000 превозни средства. Сделката ще увеличи оперативните приходи на Volvo Group с около 2 млрд. крони (212 млн. долара).
Заради възходa на електрическите превозни средства и с появата на самоуправляващите се автомобили производителите на превозни средства са принудени да инвестират сериозно в нови технологии.Това е и причината за нарастващия брой сливания и партнорства в сектора. Така например японският гигант Toyota вече си партнира със Suzuki, Mazda и Subaru. Подобни съюзи стават все по-важни за световната автомобилна индустрия, тъй като производителите се стремят да обединят своите ресурси и да спестят разходи.
Американският производител на автомобили Ford си партнира с германския концерн Volkswagen, a японската Honda започна да работи заедно с General Motors.
Акциите на Isuzu поскъпнаха с 1,5% след публикуването на информацията за сделката с Volvo. Книжата на Volvo поскъпнаха с 5,6% до 158,60 крони в Стокхолм към 9:16 местно време. И двете автомобилни компании обявиха, че очакват да приключат сделката до края на следващата година.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен