Британският имотен пазар процъфтява, като много жилища се продават за една седмица, над два пъти повече в сравнение с броя им миналата година, тъй като британците опитват да се възползват от данъчните облекчения, предава Bloomberg.
Един на всеки седем имота е намерил купувач за по-малко от седем дни, откакто финансовият министър Риши Сунак понижи през юли прага за плащане на гербов налог – данък върху покупката на жилище, за да стимулира активността, сочат данни на Rightmove. Пазарът на практика беше замразен, когато Великобритания наложи блокада през март, като огледите бяха забранени, а трансакциите – отложени.
имоти
Най-бавно се продават жилищата в Лондон, а тези в Шотландия отчитат най-бързите продажби, показват данните на имотния сайт. Най-голямо е търсенето на тристайни жилища.
Ваканцията от гербовия налог, която е в сила до 31 март, стимулира пазара, който вече отчиташе огромно натрупано търсене след повторното отваряне на жилищния пазар през май. Но много брокери на недвижими имоти се съмняват, че инерцията ще бъде запазена, тъй като нарастват опасенията, че оттеглянето на програмите за помощ на правителството може да доведе до вълна от безработица тази година.
„Не само, че повече имоти се продават на настоящия пазар от когато и да било през последните десет години, но много продавачи откриват, че търсенето на жилища след блокадата и бързането на купувачите да се вместят в крайния срок на гербовия налог означават, че те постигат по-бърза продажба“, коментира търговският директор на Rightmove Майлс Шипсайд. Но „все пак е възможно търсенето да започне да намалява, както винаги се случва към края на годината“, допълва той.
В същото време данни на консултантската компания Savills показват, че над два пъти повече продажби на жилища на цена от 1 млн. паунда нагоре са договорени през август спрямо същия месец на миналата година. Това показва, че пазарът на жилища от високия сегмент, особено извън Лондон, се възстановява силно след блокадата, пише Financial Times.
Броят на договорените продажби на имоти във Великобритания на цена над 1 млн. паунда е бил с 228% по-висок спрямо август 2019 г., сочат данните на Savills. Тенденцията е била стимулирана от ръста на дейността в градове като Гилдфорд и Тънбридж Уелс, докато договорените продажби в центъра на Лондон намаляват.
Търсенето на пазара на луксозни имоти варира значително според локацията. Броят на новорегистрираните купувачи в Savills през 11-те седмици до средата на август е нараснал със 120% спрямо средните нива преди пандемията за жилища в Южна Англия без Лондон и околностите.
Но в центъра на Лондон, където чуждестранните купувачи не могат да оглеждат жилища заради ограниченията при пътувания продажбите са намалели с близо 20%. „Мисля, че за първи път възстановяването на жилищния пазар не се ръководи от централната част на Лондон“, коментира Лусиан Кук, директор на жилищните изследвания в Savills.
Но според изследването на консултантската компания, което използва данни от TwentyCI, купувачите са останали силно чувствителни към цените на пазара на жилища над 1 млн. паунда.
Въпреки ръста на активността през последните два месеца броят на договорените продажби, при която цената е била намалена, е по-голям както през юли, така и през август в сравнение със същите месеци на миналата година. През август над два пъти повече продавачи са понижили цените спрямо август 2019 г.


България е №1 в Европа по нетен доход от заплата от 100 000 евро
Разминаване: бизнесът търси много шофьори, но в гимназиите 12 хиляди ще учат за ресторанти и IT
Костов: За мен демократичната общност има вече кандидат за президент в лицето на Гюров
Райският газ и „кристалите“ остават проблем сред младите
В ресторантите в Гърция стана скъпо - туристи избират уличната храна и супермаркетите
Ел Ниньо е решаващ за оптимизма при суровините, част 2
Ел Ниньо е решаващ за оптимизма при суровините, част 1
Данните стават все по-ценен актив за земеделците у нас с изменението на климата
Азия задъблочава военния съюз със САЩ, докато Европа търси автономия
Изтеглянето на Ryanair от летището в Солун е лоша новина за туристите
Bugatti направи Mistral в чест на Малкия принц
Как Volvo потроши хиляди коли за 25 години
Специалното MINI Paul Smith получи ДВГ
Механичните фарове на Citroen са истинско инженерно безумие
Куче простреля шофьор от съседна кола
Шишков: Незаконното строителство в "Баба Алино" е в мащаби
Властта върна КПК заради европари
Властта създаде Организационен комитет за "Евровизия", кои влизат в него?
Тенденциите, които превземат пролет-лято 2026
Медии в Гърция: Атина продава евтина енергия на България