IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

Ескалацията на напрежението можеше да бъде избегната, ако ЕС беше включил Русия в процеса на интегриране на Украйна, пише сп. "Time"

21:44 | 17.09.14 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

Като се съгласи да отложи пълното прилагане на търговското споразумение с Украйна, Европейският съюз на практика прие доминацията на Москва, пише Саймън Шустър в статия за списание Time.

След всичките човешки животи и територия, които Украйна загуби тази година, е лесно да забравим как започна конфликта й с Русия миналата зима, когато Москва се опита да наложи волята си по въпроса за икономическия договор на Украйна с Европа.

В отговор хиляди обикновени украинци излязоха по улиците, за да кажат на Русия да не се меси в чужди работи, а всичките последвали катаклизми - от съпроводената от насилие революция в Киев до анексирането на Крим от Русия и продължаващата война в Източна Украйна - произлязоха от това противопоставяне. Всички те обаче можеше да бъдат избегнати, ако Европейският съюз беше включил Русия в процеса още от началото. В петък той най-накрая го направи.

Търговските представители на Русия, Украйна и ЕС се разбраха дискретно на преговори при закрити врата в Брюксел да отложат пълното прилагане на търговското споразумение, което постави най-напред началото на тази бъркотия. Русия получи място на масата за решаване на икономическото бъдеще на Украйна, а ЕС по същество прие Москва да има основна роля в оформянето на политиката на своя съсед.

По-късно същата вечер най-високопоставеният служител на ЕС - председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу - се изправи пред трудната задача да защитава това решение на среща на високо равнище в Киев.

Домакинът на форума - украинският милиардер Виктор Пинчук - изтъкна колко добре е щяло да бъде, ако тази отстъпка към Русия е била направена преди, а не след като хиляди украинци са били убити. "Сега ние сме в трудна и опасна ситуация", напомни Пинчук на Барозу. "И така, имахме ли възможност да предотвратим това, което се случи, с различна политическа стратегия от страна на Европейския съюз или Запада?", попита той. След опит да заобиколи въпроса, като каза "Не съм тук като коментатор", гостуващият представител на ЕС призна, че силата на действията на Русия тази година е задължила Европа да започне да мисли от гледна точка на прагматизма, а не на принципите.

"От гледна точка на принципите, мисля, че е правилно Европейският съюз да уважава свободната воля на своите партньори и да не приема разделение на сфери на влияние в Европа", каза Барозу. "Но сега, за да решим настоящата ситуация, е по-добре да се съсредоточим върху това, което можем да направим в момента", заяви той.

Това съсредоточаване доведе до Брюкселския компромис. Съгласно него споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна все пак ще бъде ратифицирано по план тази седмица (това стана вчера, 16 септември, когато Европейският парламент и Върховната рада ратифицираха споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна - бел. прев.), но по настояване на Москва неговите клаузи няма да бъдат прилагани изцяло до началото на 2016 г. За около 15 месеца Украйна ще може да изнася своите стоки в ЕС, без да плаща експортни тарифи, но европейците няма да могат да се радват на същия достъп до украинския пазар. Това е нещо, което Русия иска отдавна.

Наскоро, в края на август, когато лидерите на Русия и Украйна се срещнаха за първи път от почти три месеца, за да обсъдят бушуващата по границата им война, Владимир Путин използва времето, което имаше за изказване, за да изнесе тирада за търговското споразумение на Украйна с Европа. Руският президент подчерта, че страната му ще понесе загуби за около 3 милиарда долара, ако Украйна пристъпи към изпълнение на споразумението, което по думите му би разстроило митническите правила и санитарните проверки, които Русия извършва на своята граница.

Последна актуализация: 10:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 14 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
"Разкъса връзката между Европа и Русия за достатъчно дълго време и пресече ищаха на европеците (без англичаните) за по-голяма независимост от големия презокеански брат."Това е много на място. Ясното очертаване на това кой е приятел и кой - враг стяга редиците и може да доведе до положителни резултати :) Ще се вдигнат разходите за отбрана, ще се увеличи ролята на НАТО, който напоследък изглежда като военен съюз, който няма с кого да се бори, тъй като всички са в него :D или са приятели, дори може да забравят европейците колко се мразят едни други, заети да мразят Русия. Звучи доста наивно но е така. Повечето хора са ЕУЕМЕНТАРНИ :) Кажи им "Мрази този" и почват да го мразят и охотно работят и плащат данъци и гледат с удоволствие как паричките им се харчат в името на борбата срещу врага. Това важи с пълна сила за Русия между другото и Путин се заиграва с тази карта от самото начало на управлението си. Така успя да сплоти руснаците и да си осигури такава подкрепа, както и да вдигне Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
dr.5rov
преди 9 години
Ако имаш предвид main stream медиите - чета ги рядко. Повече следя телевизиите им и то от време на време. Иначе има и много други достатъчно обективни анализатори. Те си струва да се четат. Може да се научи това онова.Какво спечели САЩ ли? Няколко неща: Наказа Русия за това, че се опитва да играе със САЩ като равен с равен; Извади я за известно време от близкоизточния пъзел докато си нареди нещата както иска; Разкъса връзката между Европа и Русия за достатъчно дълго време и пресече ищаха на европеците (без англичаните) за по-голяма независимост от големия презокеански брат.Може още да се говори, но всички тези little chicken games на които си играем не са ми по вкуса, но няма как - всички ги играем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 6
misanthrope
преди 9 години
Това са ПЪЛНИ глупости. Причината за това, което се случва е, че самите украинци отказват и не искат повече да са заден двор, а искат да са суверенна европейска държава като съседите си от Полша и Румъния, като бившите си съ-републики от прибалтика. Споразумението и неговото оттегляне беше само капката, която преля чашата и даде повод на украинците да изметат от там руската марионетка Янукович. Друг е въпроса, дали лидери като Тимошенко наистина споделят европейските и демократичните ценности, и могат да заведат Украйна в Европа, или водени от сляпа омраза към Русия, ще се окажат дори по-пагубни за страната си от руската марионетка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 7
bgMan
преди 9 години
Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна ли?Много лесно.Чрез сключване на сделка.А противопоставянето и заплахите са за пред безмозъчния пролетариат от двете страни на барикадата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 11
STRAHO
преди 9 години
Ти езика на любимия ръководител Обанго разбираш ли? Четеш ли му пресата? Прави ми впечатление, че повечето му привърженици не разбират езика на Шекспир , ....не го и говорят но са много надъхани "американци " иначе! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 11
dr.5rov
преди 9 години
Добра статия. Поставя точки над много i - та. Но американците спечелиха все пак. Поне за сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 8
STRAHO
преди 9 години
"..............that about 90 percent of its readers considered Vladimir Putin most favorite world leader. ""....................that about 90 percent of its readers considered Vladimir Putin most favorite world leader. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 11
STRAHO
преди 9 години
Мнозина мислят като мен ! ;)цитат : "The Wall Street Journal conducted a poll, in which highly educated Europeans said "basta" to criticism and sanctions against Russia. Citizen.TV of Britain was surprised to find out that many Europeans believe that the image of Russia had been too much demonized. The Independent conducted a survey, the results of which showed that about 90 percent of its readers considered Vladimir Putin most favorite world leader. "http://english.pravda.ru/society/stories/20-06-2014/127844-putin_world_leader-0/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
Ако перефразираме лафа "с напредването на пиесата маските падат", ще се получи: "с приближаването на зимата гащите падат".... Хахаха!***, смешно ли ти е? И на Барозу му беше смишно.... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 15
STRAHO
преди 9 години
Путин е РОДЕН за водач! Както и преди съм писал, няма друг такъв в момента на света!!!!! 143 милиона човека водени от Путин, надделяват над "златния" милиард на всички фронтове !!! Той пое една почти разбита държава, потънала в разруха и междуособици, грабена БЕЗОГЛЕДНО от запада, и за изключително кратко време успя да реорганизира и стегне, тази НЕВЪОБРАЗИМО сложна за управление , раздирана от социални и етнически противоречия, щедро поощрявани при това от запада, ОГРОМНА по мащаб държава и да я превърне във НЕЗАОБИКОЛИМ фактор на международната сцена! Шапка му свалям! Де да имахме лидер като него! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още