IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ все пак реши да запази подкрепата си за гръцкия банков сектор*

Министерството на финансите в Атина отрече Варуфакис да е казвал пред BBC, че правителството обмисля налагане на капиталов контрол

15:42 | 28.06.15 г. 58
ЕЦБ все пак реши да запази подкрепата си за гръцкия банков сектор*

Изпълнителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да запази спешната си ликвидна подкрепа за гръцките банки в неделя – ход, който малко ще поуспокои страстите в средиземноморската страна, в която следващия уикенд ще проведе референдум относно предложенията на кредиторите.

По-рано през деня британската медия BBC, позовавайки се на собствени източници, съобщи, че ЕЦБ ще прекрати извънредното кредитиране на банките в Гърция още днес.

Нормалното функциониране на гръцките кредитори зависи от програмата за спешна ликвидна помощ (Emergency liquidity assistance – ELA). При блокиране на свежите пари Гърция вероятно щеше да бъде принудена да обяви неработен ден за банките в понеделник и да въведе моментално контрол върху капитала.

В петък ЕЦБ реши да не увеличава размера на ELA. Ден по-рано, в четвъртък, сумата по програмата отново бе оставена без изменение при приблизително 89 млрд. eвро. За последната седмица обаче ЕЦБ проведе четири спешни срещи, като непрекъснато покачваше обема на кредитирането.

Гърция изненада партньорите си от ЕС и МВФ в събота, когато премиерът Алексис Ципрас обяви свикването на референдум в страната на 5 юли относно условията на предлагания от кредиторите спасителен план. Малко след това отново в събота финансовите министри от еврозоната отказаха да удължат спасителната програма за средиземноморската страна, която трябва да изплати 1,6 млрд. евро на МВФ във вторник. В противен случай правителството в Атина е изправено пред заплаха от фалит.

Вливанията на спешна ликвидна помощ имат за цел да покрият отлива на депозити, като буферите на ликвидност се поддържат на ниво от около 3 млрд. евро, за да дадат време на Гръцката централна банка и ЕЦБ да реагират в случай на спешност. Междувременно централната банка във Франкфурт вече не приема за гаранции гръцките държавни облигации. Така директният канал на гръцките банки до свежо финансиране бе отрязан.

Meждувременно BBC съобщи по-рано днес, че финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис е заявил в интервю за британската медия, че правителството в Атина ще обсъди в неделя през нощта налагане на капиталов контрол и затваряне на банките в понеделник.

"Аз, като министър на финансите, заедно с Гръцката централна банка и Европейската централна банка, ще обмисля какво трябва да се направи, за да се намали тежестта върху нашия народ от отказа на Европа да ни даде основни демократични права", коментира Варуфакис.

Впоследствие обаче от Министерството на финансите в Атина отрекоха, че Варуфакис е казвал, че правителството предпочита налагане на капиталов контрол. Запитан дали капиталовият контрол е неизбежен и дали банките ще останат затворени в понеделник, министър казал пред BBC: "Това е тема, по която ние ще трябва да работим през цялата нощ със съответните власти тук в Гърция и във Франкфурт", съобщи Ройтерс. "Hалагането на капиталов контрол е несъвместимо с концепцията за валутен съюз".

* Aктуализирано в 17:45 часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

47
rate up comment 7 rate down comment 1
Nikola666
преди 8 години
Не искам да споря дали е риба ама цаца или цаца ама риба, но имаме типичен случай как словореда определя възприятието на фактите.Новината поднесена по друг начин: "ЕЦБ отказа да повиши лимита за спешна капиталова ликвидност на гръцките банки, въпреки опашките пред банкоматите. С темпът на теглене на кеш (600 млн в почивен ден и 1 млрд в делничен ден) гръцката банкова система може да издържи до вторник след обяд. Единственият изход е в понеделник на ново заседание ЕЦБ да повиши спешно нивото на ELA или Гръцката централна банка да въведе капиталов контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 2 rate down comment 3
MZ/X
преди 8 години
Концепцията е едно, а практиката е друго. Във валутния съюз по принцип не може да съществуват капиталов конрол и ако се въведе такъв това обезмисля валутния съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 8 rate down comment 6
крас
преди 8 години
Ангела Меркел свиква спешна среща заради кризата в Гърция!БАБИШКЕРАТА ВКЛЮЧВА, ЧЕ ТАЗИ ФИНАНСОВА КРИЗА ВЕЧЕ Е И НЕЙНА!Как ви се вижда задлъжнялост на БУНДЕСРЕПУБЛИКАТА от 3,3 тлил.? !!!!!ТОВА СИ Е ЧИСТА КАТАСТРОФА! Италия е с 2,6 трил. ? задлъжнялост , а Франция с 2,4 трил.?!На фона на тази задлъжнялост гърците просто са китки!Не съм пресмятал но ми се струва, че задлъжнялостта на тези държави НА ГЛАВА ОТ НАСЕЛЕНИЕТО е по висока от тази в САЩ!КАКЪВ Е ИЗХОДА ОТ СЪЗДАЛАТА СЕ СИТУАЦИЯ?ИМА ЕДИН ИЗХОД и ние сме го играли през 1996-97 година!ДРУГ ИЗХОД НЯМА ГОСПОДА ЕВРОПЕЙЦИ И АМЕРИКАНЦИ!!ОЧАКВАМ СКОРОШЕН СКОК НА ЦЕНАТА НА ЗЛАТОТО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 10 rate down comment 2
Nikola666
преди 8 години
"Hалагането на капиталов контрол е несъвместимо с концепцията за валутен съюз".Това не е вярно, в Кипър имаше капиталов контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 4 rate down comment 2
Hammer
преди 8 години
Мерси за линка, но толкова знам и аз - че преговорите продължават след юни. Мисълта ми е, че сякаш се пише по-малко по тази тема покрай гръцкия театър..Тоест не бих се изненадал ако в някоя друга точка по света "изведнъж" се случи нещо по-голямо, а гръцката криза само отвлича вниманието ни, както каза и колегата Михаелис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 11 rate down comment 6
крас
преди 8 години
ДА, ТАКА Е!НА ГЪРЦИТЕ НЯМА КОЙ ДА НАЛАГА САНКЦИИ, НО ТЕХНИТЕ ДЪЛГОВЕ НЯКОЙ ТРЯБВА ДА ГИ ПЛАЩА. ЗАБЕЛЯЗВАШ ЛИ, ЧЕ ИСКАНИТЕ ОТ КРЕДИТОРИТЕ РЕФОРМИ КОИТО ТРЯБВАШЕ ДА ГИ НАПРАВИ ГЪРЦИЯ СЕ СЛУЧВАТ В ЕДНА СЪСЕДНА НА НЕЯ ДЪРЖАВА. Реформи в здравеопазване , реформи в пенсионна система , повишаване на данъци , на ток , на всичко !! ТОВА ТЕЧЕ В МОМЕНТА В БЪЛГАРИЯ!Сиртакито продължава. Едни пият, други плащат. ГЪРЦИТЕ НЕ СА ВИНОВНИ, ЧЕ НИЕ ИЗЛЪЧВАМЕ ПОЛИТИЦИ КАТО САКСКОБУРГГОТСКИ , СЕРГЕЙ ДМИТРИЕВИЧ , И ОГНЕБОРЕЦА КОИТО СА ЛОШ МАТРЯЛ КАКЪВТО Е И НАРОДА НИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 6 rate down comment 5
крас
преди 8 години
"Обмисляме налагане на капиталов контрол и затваряне на банките" - казва го не ЕЦБ , а Варофакис!Техните банки са финансови пирамиди като КТБ, а централната им банка е с активи от АМЕРИКАНСКИ ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ!КЪДЕТО И ДА БАРНЕШ ВСЕ ВОНИ!Каквото е ЕЦБ, такава и НБГ или по простичка - КАКВАТО МАЙКАТА ТАКАВА И ДЪЩЕРЯТА - скапани и прогнили. ЦИПРАС ЩЕ ГИ ДИСЦИПЛИНИРА!!Всъшност за какво ли му трябва?! Важно е, купона да продължава и ГЪРЦИЯ да не е от женската страна на нещата. Лошото за ЕЦБ е, че освен Гърция на редичката ще се наредят и останалите държави от юга на ЕС. Не включвам България в която колониалния модел е в напълно завършен вид и на обитаващото територията население се налагат правила каквито КХМЕРИТЕ налагаха на сънародниците си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Iran, world powers plan to continue nuclear talks beyond June 30, says senior U.S. official ***.wsj.com
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 1
Hammer
преди 8 години
Точно и аз това си мислех! Ако не се лъжа трябва да се провеждат преговори за иранската ядрена програма и почти не съм попадал на материали по медиите как вървят нещата там. Това са само догадки, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 4 rate down comment 2
Nathan
преди 8 години
За проникновените наблюдатели, не тези, които в постингите си възпроизвеждат чужди мнения, е отдавна ясно, че нито Гърция ще фалира, нито на страната ще бъде наложен капиталов контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още