IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската илюзия за равните жизнени стандарти

До 2020 г. ЕС ще похарчи 352 млрд. евро, за да помогне на бедните региони да настигнат развитите. Резултатът обаче е съмнителен

11:12 | 29.07.16 г. 53
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Африка започва на юг от Рим. Поне така се шегуват мнозина в Италия. Това е политически коректен намек за корупцията, мафията и лошото управление в южната част на страната. Но се има предвид преди всичко икономическата ситуация.

От години Южна Италия е зависима от останалата част на страната. От години Европейският съюз се мъчи да промени това и постоянно налива нови пари в регионите Апулия, Калабрия, Сардиния и Сицилия. Но това не помогна, пише в свой анализ Die Welt. 

Италианското Медзоджорно (Югът, бел. ред.) остава зависимо. Регионите около Палермо, Месина и Реджо ди Калабрия всъщност трябваше да отчитат ръст над средностатистическия, за да наваксат изоставането от по-богатите региони на Европа. Но между 2000 и 2013 г. ръстът е подобен на отчетения в Мюнхен, а пропастта остава голяма, става ясно от събрани регионални данни на Института на германската икономика (IW) в Кьолн, представени на Die Welt. Институтът поставя южната част на Италия в категорията „изоставащи", които въпреки бедността растат с темп под средния за ЕС.

Данни като тези могат да породят съмнения за досегашната европейска структурна политика. Нейната цел все още е онези региони, които са в икономически неравностойно положение, да се изравнят с развитите и богатите региони, тоест – да се развиват по-бързо. 

В продължение на десетилетия се изливат сериозни пари за заложената в Договора за ЕС цел „да се намали изоставането на най-необлагодетелстваните региони". За периода между 2014 г. и 2020 г. са планирани разходи в размер на 352 млрд. евро - една трета от бюджета на ЕС.

Най-голямата част от парите традиционно се излива към Източна Европа и Испания, Португалия, Италия и Гърция. Всъщност кохезионната политика на ЕС е една огромна машина за преразпределение, но има все повече съмнения за успеха на гигантската помощ за развитие. „Европейската регионална политика никога не е била толкова успешна, колкото си го представяхме", казва Хенри Гьоке, автор на изследването на IW.

Легенда: В червено са "изоставащите" региони, в зелено - "развиващите се". При кликване върху даден район изскачат данни за БВП на глава от населението към 2000 г. и 2013 г. и растежът за периода.

И в момента структурните политики водят до сериозни спорове. Бюджетният експерт на германския Християндемократически съюз CDU в Европейския парламент Ингеборг Гресле се гневи от години от факта, че ресурсите всъщност се прахосват, вместо да се влагат в смислени проекти. 

Преразпределянето на парите за политиката на сближаване се превърна в самоцел, смята тя. „Те не се наказват, ако не се справят. Но също така и не получават нищо, ако има успех," казва тя. „Това се превърна в перверзна система".

Особено разтревожена е тя от положението в Италия. Гресле често пътува до там, за да разговаря с официални лица и да провери на място проектите. И отново се връща вкъщи с чувството, че няма никаква промяна.

„За мен Южна Италия е класическо доказателство, че ние допускаме съществени грешки с настоящата форма на политиката на сближаване", казва тя. „Не може един от основателите на ЕС да получава в продължение на толкова много десетилетия все повече пари, но да не отчита никакъв реален резултат". 

До каква степен е успешна като цяло структурната политика е спорно. Традиционно тя трябва да доближи изостаналите райони до богатите части на Европа. С инвестиции в инфраструктурата например.

Реалността не е толкова леснa за разбиране. „Силен напредък постигат цялостно някои страни от Източна Европа и някои региони в Испания и Португалия," се казва в проучването на IW. От друга страна, има множество региони, които изостават икономически с ръст под средния за ЕС. Освен Италия това се отнася за много области в Гърция, Франция и Великобритания.

Дори и в Германия има такива области. Окръг Меркиш-Одерланд в Бранденбург например отчита ръст от едва 16% от 2000 г. насам. С това той е на едно ниво с Месина в Сицилия.

Последна актуализация: 13:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 13 rate down comment 4
Императорът
преди 7 години
147% ръст при колко реална инфлация? Да не говорим, че подадените данни обикновено са неверни или манипулирани.За фондовете: тоя край е населен с Българи от 12 века и с хора въобще от сто века. И някак си са карали без еврофондове. До не толкова ного отдавна в тайонът имаше повече от добре развита индустрия, поливно земеделие и т.н. - от еврофондовете реалната файда е близо до нулата - освен за шепа едри земевладелци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 12
misanthrope
преди 7 години
Импе, много си добър в обидите ми се чини, хърряци, талибани, ануси... нещо като полубог се изживяваш или като свръхчовек? Можеби следва да има една държава Иператория, в която да живеят само съвършени човеци като теб, ама да си сам в нея, щото няма друг толкова съвършен и остабалите ануси и талибани да ги видиш как ще оцелеят? А можеби пък и не трябва да оцеляват, я направо по една газова камера? Я виж дали са ти наболи мустачки под носа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 7 години
При стрелянето с пушка , най-важното е от коя страна на пушката се намираш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 2
Императорът
преди 7 години
Х-а-ха-ха-ха-ха: ГОЛЯМ СИ !!!!Да: северозападът ни един вид е анусът на ЕС.Бойчо: видях това и преместих... северозападът е определен като... РАЗВИВАЩ СЕ РЕГИОН ?!?!?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
ing5rov
преди 7 години
Будапеща и Видин са на едно ниво , какво се жалва Императорът...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 2
misanthrope
преди 7 години
:) Не можеш да накараш водата да тече нагоре, колкото и да искаш. За да е уеднакви стандарта, трябва да се премахнат всички пречки пред свободното движение на хора и капитали ( и формали и неформални). Проблемът на бургерите е, че ако това се направи, стандарта ще се осредни - тоест, този на периферията ще се покачи НО ТЕХНИЯ ЩЕ ПАДНЕ!!! И понеже периферията е много голяма и много бедна, то средното ще е малко над текущия стандарт на периферията и много под този на бургерите.И накрая, самата Германия е доста шарена на картата. Що не се опраат първо тях си па после и останалите, щом знаят как
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
Срамните места обикновено ги крият още от библейско време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 4
Императорът
преди 7 години
Защо на тая карта няма "мъртви региони" - за нашия северозапад?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
Не може един от основателите на ЕС да получава в продължение на толкова много десетилетия все повече пари, но да не отчита никакъв реален резултат". Тая е на път да открие топлата вода .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още