Индонезия обмисля да въведе данък върху продажбите на горива, чрез който да се финансира създаването на стратегически петролни резерви и разработването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), съобщи Bloomberg.
През декември Индонезия се върна в ОПЕК и сега страната полага усилия да гарантира енергийната си сигурност.
Правителството в Джакарта може да наложи данък от 300 рупии (0,02 долара) на литър дизел и 200 рупии на литър други горива, включително бензин и самолетно гориво. Данъкът ще се плаща от търговци на дребно, включително от държавната енергийна компания PT Pertamina, както и от Total и от Royal Dutch Shell, заяви Судирман Саид, министър на енергетиката в интервю в понеделник.
„Трябва да имаме буфер, за да се справим с рисковете, когато цените падат или се покачват драстично“, обяснява той.
Индонезия, която е нетен вносител на петрол, в момента няма стратегически петролен резерв. Правителството на президента Джоко Уидодо иска да увеличи капацитета за съхранение, да насърчи зелената енергия и да подобри енергийната сигурност на Индонезия в дългосрочен план.
Министерството на енергетиката все още работи върху детайли от проектозакона и планира да го внесе заедно с преразгледания бюджет за 2016 г. Намеренията на властите включват още създаване на специална агенция, която управлява фондовете. Правителството ще обмисли и възможността данъкът да обхване и въглищата, за да може част от концесията, която плащат минните компании, да отиде към фонда.
„Компаниите имат маржове на печалба между 5 и 10% и може да ги използват, за да плащат данъка“, казва Саид.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Малък самолет се разби край хърватския град Задар, двама загинаха
Времето днес: Пазете се, жега до 39 градуса
Скъпи наеми, вече не е секси... Германците разлюбват Берлин