Две неща трябва да правят ръководителите на компаниите, за да управляват добре човешкия потенциал - да съставят системи, които да не пречат на таланта, и второто е свързано с това по какъв начин разговарят с хората. Това каза Диляна Дочева, генерален. мениджър на „Франклин Кови България“, в рубриката "Талантите в бизнеса" на предаването Investbook на Bloomberg TV Bulgaria.
„Обикновено системите, които съществуват в организациите, не способстват да се развиват талантите, а да се достигне до ниво на посредственост или малко над него“, смята Дочева. Според нея „талантът е устойчив тренд, който притежаваме“.
„Той е комбинация как мислим, как се държим и какви са емоциите ни, въпросът е дали този талант се развива и се използва за нещо продуктивно или остава да тлее и остава ненамерен, неизползван. Аз търся три неща – енергия, интелект и почтеност в хората, които ще работят в компанията, като имаме късмет, че те сами ни намират след като са решили, че това е тяхното място. Изключително важно е да сме сигурни, че човек си е на мястото, че всеки е на позиция, където може да развива таланта, който има“, посочи Диляна Дочева.
Радостин Димитров, експерт "Бизнес развитие" в Bee Smart Technologies, е убеден, че трябва да се наемат хора, които вярват в идеята.
„Стараем се така да мотивираме кадрите, така че те да имат амбицията да се стремят нагоре. Ние им даваме свободата и възможността да се развиват в посоката, която те харесват. Трябва да се доверяваме на тези хора, смята Димитров, който с компанията си има мисията да се бори, за да се намали смъртността на пчелите.
Той разкри, че голям проблем в управлението на стартъп компании е, че в един момент се поставят много големи, амбициозни цели и растежът на компанията е много бърз. „Има случаи, в които за много кратък период от време се наемат много хора. Те се виждат като нещо заменимо. Като нещо, което ако утре загубим, ще можем да заменим само след една седмица", каза Радостин Димитров.
Той е на мнение, че това е грешен подход и хората трябва да се лансират по такъв начин, че да усещат, че са най-ценното за компанията, да се стимулират и да им се дава свобода, за да постигнат най-доброто, на което са способни.
Как се отразява високият процент напускащи в една компания на мотивацията на останалите? Кои са най-важните качества за талантите в бизнеса? До колко е важно да притежаваш амбиция и да вярваш в каузата, зад която стои компанията, в която кандидатстваш за работа?
Вижте повече във видеото!


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
преди 9 години Тези разговори не оказват влияние на българските предприемачи. Тук се командва не се управлява. Често командването е напълно безсмислено в което съм се убедил лично. отговор Сигнализирай за неуместен коментар