Държавата управлява процесите на най-ниско и детайлно ниво в образователната система. Средното и основното образование са тотално подчинени на министърът на образованието. Проблемът на образователната система е тоталният микромениджмънт от страна на държавата в него.
Това е мнението на предприемача в музикалната индустрия и учредител и член на управителния съвет на Националната мрежа на родителите Явор Ганчев, изказано в предаването Boom & Bust на Bloomberg TV Bulgaria.
Той е категоричен, че според действащото законодателство дори частните училища са подчинение на учебната програма и образователния процес както всички държавни и общински училища.
Според Ганчев решението на този проблем не е закриване на държавната образователна система, а "плурализъм в нея".
Има много причини за проблемите и една от тях е традицията, че образователната система „остана нереформирана от времето на социализма, когато всичко се управляваше по този начин, каза Ганчев.
Той смята, че другите причини са конюнктурни – образованието е сектор, който борави с повече 3% от БВП, там работят над 100 хиляди души, които се държат в зависимост, отбеляза експертът.
Вижте повече във видеото!


Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Жена спаси малки щъркели, паднали от гнездото си заради силна буря
За първи път у нас отгледаха пъстърва в Черно море, рибата съжителства с миди край Каварна
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Д-р Бойко Пенков: Представях си НЗОК по-съвършена и по-организирана
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран
В "Административна кома" изпадна сграда в центъра на Стара Загора
Предимно слънчево, със слаб вятър и температури до 30° ще е утре