IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Панелните блокове ще бъдат санирани безплатно само в продължение на 1,5 г.

Ограничението се очаква да предизвика повече ентусиазъм от страна на етажните собствености, обясни Томислав Дончев

09:50 | 05.01.15 г. 6
Панелните блокове ще бъдат санирани безплатно само в продължение на 1,5 г.

Планираното безплатно саниране на панелни жилища ще се извърши в рамките на период от година и половина. Ако собствениците на сгради изпуснат този период, пак ще могат да изолират блоковете с пари от бюджета, но ще се иска самоучастие - 25% от необходимата сума. Това коментира пред в. „Стандарт“ вицепремиерът Томислав Дончев.

В края на декември строителният министър Лиляна Павлова съобщи, че държавата ще осигури 100% безвъзмездно финансиране за панелки. Условието за това е да кандидатства цял блок с поне 36 апартамента. 

Сега Томислав Дончев смята, че кметовете ще успеят да организират кандидатстването и строителните дейности. Той допълва, че ако санирането се финансира безвъзмездно  в неограничен период от време, това би създало лоши стимули.

„Досега не сме представили механизма за безплатното саниране на документи, говорили сме за него. Но поне на ниво програма това е механизъм като временна мярка, който да работи в ограничен период от време - година, година и половина“, казва той. Ограничението е заложено, тъй като по думите му до момента броят на желаещите винаги е бил по-малък от парите, които има за тази мярка. Причините са спорове и невъзможност на собствениците да постигнат съгласие.

„С една подобна мярка разчитаме на повече ентусиазъм от страна на етажните собствености. Когато човек знае, че имаме 100% финансиране за ограничен период от време, познавайки добре психологията на българина, всички ще избързат да се включат в периода, в който за тях санирането ще е безплатно. След този период отново ще се въведе механизъм, подобен на сега действащия с минимално самоучастие от страна на собствениците с 25% от сумата например“, обяснява вицепремиерът. „Ще спечелят тези, които побързат“, препоръчва той.

По отношение на усвояването на европарите за периода до 2013 г. Дончев коментира, че първоначално е имало риск от загуба на 400 млн. евро в края на 2014 г., но сега прогнозите са по-малка загуба за около 80 млн. евро.

На въпрос дали ще бъдат усвоени близо 2,5 млрд. евро от първия програмен период през 2015 г. той отговаря: “България има сила да плати над 80% от наличните европари за първия програмен период. Ние ще се борим да усвоим колкото се може повече. И тези 80% са минималната ни цел, като аз вярвам, че ще успеем да усвоим повече. Хубавото през 2015 г. ще е наслагването на двата програмни периода. То бе планирано да се случи още през 2014 г. Така че имаме на разположение 5 млрд. лв. от стария програмен период. И разчитаме първите нови схеми да бъдат пуснати още през март“.

Дончев припомня, че до момента имаме две одобрени програми. „За ОП "Иновации и конкурентоспособност", ОП "Добро управление" и ОП "Наука за интелигентен растеж" очакваме добри новини съвсем скоро. А програмите "Региони в растеж" и "Околна среда" се надяваме да бъдат одобрени до пролетта, макар че там все още има какви преговори да бъдат водени. Практически през тази година очакваме парично движение по всички оперативни програми от новия програмен период. Така че ще има движение на повече пари и работа по повече проекти. Което е хубаво както за бенефициентите, така и за икономиката като цяло“, смята той.

Той не изключва през новия програмен период да се стигне до отдаването на пътни съоръжения на концесия, за което имало интерес от 3-4 инвеститора, основно от Азия, които проявяват интерес към тази схема - да построят, оперират и след определен срок да предадат съответното съоръжение на държавата.

Запитан кои са основните мерки, които кабинетът предвижда за подем на икономиката, Дончев заявява, че „първата мярка е повече сигурност, втората е намаляване на административната тежест и на трето място са нужни реформи за реконструиране на държавната машина, така че да работи по-добре с по-малко разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 11
vinsa
преди 9 години
Всъщност ако са санирани са вечни, бетона с времето придобива все по-голяма якост. Бетона ерозира от слънчето и студа, но при саниране тия процеси не влияят на бетона, тъй като е защитен от изолацията. Проблема на панелките са връзките, а ако блока не е саниран тези метални връзки корозират и затова блока остарява. При добро саниране и панелките са вечни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 9
vinsa
преди 9 години
Точно така, излизай да протестираш, щом си недоволен, мен ме устройва :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 5
ivanrog
преди 9 години
Държавна помощ? За едни може, за други не? Ако поставяте ограничения, които са субективни, ще се получи, че на някой ще му се изгубят документите, само защото в този блок живее тъщата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 2
ivanrog
преди 9 години
Държавна помощ? За едни може, за други не? Ако поставяте ограничения, които са субективни, ще се получи, че на някой ще му се изгубят документите, само защото в този блок живее тъщата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 8
ПИЧ
преди 9 години
Абе Дончев, защо го поставяте това ограничение 18 месеца (1.5 години). Това е нищо време. На много места още блоковете не са се регистрирали като етажни собствености, вече 5 години, а ти искаш санирането да стане за 18 месеца.Тази програма трябва да е отворена с години - до 2025 год. поне, а и по-нататък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 8
misanthrope
преди 9 години
Te ще паднат, тъй като им изтича експлоатационния срок, ама ние ги "санираме" като им лепим стиропор. Яката раутъ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още