Дебатът за мажоритарните елементи в Избирателния кодекс е започнал и със сигурност ще роди много различен кодекс, но в следващия парламент. Това каза пред Bulgaria ON AIR политологът доц. Татяна Буруджиева. Тя бе категорична, че това не може да се случи с 43-тото Народно събрание.
Политологът Любомир Стефанов също заяви, че въпросът за мажоритарната система след референдума няма давност и може да бъде разглеждан от следващия парламент. Има референдум и резултатът ще е същият и след три месеца, изтъкна експертът.
И двамата бяха единни по въпроса, че е нонсенс да се питат хората с референдум за задължителното гласуване, при положение, че вотът беше задължителен. Това беше направено в стил „И ние сме дали нещо на света“, коментира Стефанов.
Буруджиева каза, че понякога промените в Изборния кодекс се изработват от хора, които не разбират какво правят.
Преференциалната система е начин да контролираме партиите и да ги принуждаваме да предлагат личности, достойни за нашия вот, заяви тя.
В следващия парламент няма да има партия, която да се откроява от другите и нито ГЕРБ, нито БСП ще са в състояние да съставят правителство. Най-логично е да оставят третата политическа сила да състави едно по-широко правителство, смята Буруджиева.
Вижте още във видеото:


Честваме паметта на преподобния Сисой Велики
Турция забрани къпането в Черно море
Норвегия и Англия изхвърлиха Бразилия и Мексико от световното
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Шокираща версия за смъртта на принцеса Даяна – говори бивш агент на MИ-6
Made in E.U. на Командарев спечели на „Свети Влас филм фест“
Турция забрани къпането в Черно море
Осъждан суданец рани души с нож в Франция, полицията го простреля