Потребителските цени в Бразилия се повишават по-слабо от очакваното през декември, но годишната инфлация надхвърля двойно целевото ниво на властите и така за пръв път от над десетилетие централната банка не успява да постигне заложените стойности, пише Bloomberg.
Индексът на потребителските цени IPCA нараства с 0,96% през декември, а предния месец инфлацията беше 1,01%. Консенсусната прогноза на икономистите, анкетирани от Bloomberg, за последния месец на 2015 г. беше за 1,05% инфлация.
Годишното повишение се ускорява до 10,67%, което е най-резкият скок от 2002 г. и над два пъти по-голямо в сравнение с целевото ниво между 2,5 и 6,5%.
Инфлацията, която се ускори силно през 2015 г., понижи покупателната способност на населението и увеличи вероятността от поредно затягане на паричната политика, което според мнозина икономисти е необходимо, за да се избегне повторение на сценария през 2016 г.
Високите лихвени проценти са горчиво лекарство за икономиката, която е в рецесия близо две години. Рецесията изглежда ще е най-тежката от 1901 г. Опасявайки се от още съкращения, управляващата Работническа партия на президента Дилма Русеф публично се противопостави на по-скъпото кредитиране.
Хранителните продукти и напитките поскъпват с 1,5% през декември, след 1,83-процентово повишение на цените през ноември.
Междувременно потребителските цени в Чили също нарастват над целевото ниво през декември, тъй като слабото песо увеличава вносните цени и накара централната банка да увеличи лихвените проценти за пръв път от четири години.
Инфлацията е 4,4% на годишна база, което е и над прогнозите за 4,5%. В сравнение с предходния месец, цените не се увеличават.
През 20 от изминалите 21 месеца инфлацията в Чили беше около или над горната граница на целевия диапазон между 2 и 4%. Затова през октомври и декември лихвените проценти бяха увеличени с по 25 базисни пункта.


Цените на горивата у нас започнаха да падат
ГЕРБ: Интересно защо замразяването на "Боташ" съвпада с провеждането на местните избори
Бронз, мрамор и въглен: Неджми Мурат открива изложба във Варна
Нова вълна от бобмбени заплахи във Варна
Варна отбеляза 135 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков
Ново изследване оспорва мита, че по-ниската раждаемост забавя икономиката
Китайските компании заменят Nvidia с местни доставчици на AI чипове
$2 трлн в надпреварата за преднина на бойното поле
Aramco се опитва да си върне клиентите от Азия
Рюте: Да накараме парите да заработят
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Петър Витанов: Замразяването на "Боташ" е сериозен икономически пробив за България
Костадинов: Разменил ли е Радев АМ "Черно море" за "Боташ"?
Намериха жената, взривила Вадим Ермолаев, застреляна и заровена край Киев
Около 4 млн. евро на месец ще е допълнителният приход от скока на винетките
Марк Рюте: НАТО ще купи 12 самолета Airbus модел А400