По данни на турските служби по сигурността за 8-те месеца на 2015 година са били заловени 80 милиона пакети нелегални цигари. 5 милиона от това количество е заловено в Истанбул.
През този период са били извършени 160 полицейски акции срещу цигарената контрабанда, при които са били задържани около 300 души, предава БТА.
В доклад на турските служби за борба срещу организираната престъпност и нелегалния трафик се отбелязва,че стойността на контрабандата възлиза на 500 милиона турски лири.
Другият извод в доклада е, че нелегалният трафик на цигари представлява основният доход на терористичните групировки.
На първо място между терористичните групировки се посочва нелегалната Кюрдска работническа партия /ПКК/, която организира и направлява цигарената контрабанда, понеже оттам идват основните средства, се отбелязва в доклада.
В същия доклад е описана и схемата, по която се осъществява контрабандата. Твърди се, че основаната част от контрабандните цигари се произвеждат в България. От там под формата на износ за Ирак и Сирия се транспортират до турското пристанище Мерсин на Средиземно море. Една малка част от цигарите се изпращат в Сирия. Но голямата част от пратките се вкарват в Турция, за продажба на черно.
А произвежданите в Ирак цигари пак по същата схема се внасят в източните и югоизточните провинции Ван, Догубеязът и др. В последно време Грузия служи за главен разпределителен пункт.
Пратките с цигари от България или от друга страна се внасят в Грузия, а оттам с тирове се транспортират за турско-грузинския ГКПП Сарп, откъдето се внасят в Турция.
Отбелязва се, че в резултат на полицейските операции контрабандните цигари, продавани на турския пазар от 20 на сто през 2013 г., са намалели до 11 на сто през 2015 година.


От ПБ не разбират драмата с новия правилник на парламента
КПС "Астери" Варна с 9 медала от Гран При в Бургас
„Прогресивна България“ ограничава правомощията на управителя на „Лукойл“
Умно използване на финансови инструменти без излишен риск
Тома Биков: Ограничаването на парламентарния контрол е негативна тенденция
Откажете се от победата над Китай
AI суверенитетът в администрацията има различни слоеве
За страните от Персийския залив дипломацията е най-важна
Путин ще се опита да ангажира Китай с газопровода Силата на Сибир-2
Google и Blackstone създават AI облачна компания със собствени чипове
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
BMW 1-Series се връща към задното предаване
Peugeot изтегля над 600 000 коли по абсурдна причина
Танк с V12: Новият Mercedes S 680 Guard идва с максимална защита
Още четири заявки за регистриране на марката "Бангаранга" зад гърба на Дара
Ще стане ли "Бангаранга" дума на годината?
Как електромобилите променят световната икономика? Само по Bloomberg TV Bulgaria
Издирван мъж от Средногорци бе намерен мъртъв
преди 10 години На кюрдите верно са цигарите, а на "нашите" е маковата реколта в Афганистан - некой сеща ли се кой управлява, контролира и "тарифира" процеса? Хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар