Европейският стабилизационен фонд (ESM) може да се превърна в Европейски валутен фонд, коментира председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Ройтерс. По-рано днес той запозна европейските депутати с плановете на институцията, която оглавява, за гръцката спасителна програма.
"По мое мнение ESM трябва да има водеща роля в изработването, преговорите и контрола за бъдещи спасителни програми", каза той. За него институцията трябва да започне да изготвя свои анализи и прогнози за развитието на страните в ЕС.
По отношение на гръцката спасителна програма Дейселблум обеща, че скоро ще се върне в Европейския парламент със "справедливо споразумение" за страната, допълва Ana Mpa.
"Облекчаване на дълга ще предложи решение за Гърция да се завърне към пътя на устойчивото развитие в бъдеще", смята той.
Комисарят по финансовите въпроси на ЕС Пиер Москвиси коментира от своя страна, че Атина и кредиторите са съвсем близо до споразумение по втория преглед на спасителната програма. За него връщането на институциите в гръцката столица вече подсказва за напредък по темата.
"Това споразумение трябва да бъде постигнато възможно най-скоро, което е от интерес не само за гръцките граждани, но и за Европа като цяло", коментира още той.
Гърция и институциите, отпуснали средства за страната, постигнаха политическо решение по ключови въпроси на 7 април. Сега екипите на кредиторите работят със своите гръцки колеги по изработване на техническите параметри на споразумението.
Очакванията са то да бъде одобрено на срещата на Еврогрупата на 22 май.


Център „Домашни грижи“ към БЧК – Варна отбелязва днес 20 години с тържество
Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
Sony казва сбогом на дисковете за PlayStation. Какво губят геймърите?
Имотните сделки спадат рязко след спекулата покрай еврото, ипотеките растат
Maersk и Hapag-Lloyd обмислят завръщане по маршрута през Червено море
Защо Volkswagen има проблем — и каква може да е следващата стъпка
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Керемедчиев: Замразяването на договора с "Боташ" е признание, че е неизгоден за нас
В планините е ясно, слънчево и тихо, чудесно за туризъм
Говори свидетел за трагедията с АТВ в Слънчев бряг
Каспаров: Краят на войната в Украйна ще означава край на режима на Путин
преди 9 години "Облекчаване на дълга ще предложи решение за Гърция да се завърне към пътя на устойчивото развитие в бъдеще", смята той.To в бъдеще и аз мога да се върна към пътя да стана милиардер. отговор Сигнализирай за неуместен коментар