Европейската комисия (ЕК) започва процедура срещу Унгария, свързана с новия закон за финансираните от чужбина на неправителствени организации (НПО). Текстовете, приети на 13 юни, засягат някои групи НПО, получаващи годишно над 7,2 млн. форинта (около 24 хил. евро) от чужбина.
Тези организации трябва да отбелязват във всички свои публикации, на сайтовете си и в статии в медиите, ча са "организации, подкрепяни от чужбина". Те трябва и да дават специфична информация относно средствата, които получават.
Законът предвижда санкции, ако организациите не изпълнят тези изисквания.
Премиерът Виктор Орбан обясни, че този закон цели подобряване на прозрачността на работата на неправителствените организации. Много анализатори обаче видяха в текстовете реализация на заканите, които унгарското правителство отправи към американския милиардер Джордж Сорос и неговата фондация "Отворено общество", която финансира различни НПО в Източна Европа.
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс коментира по повод процедурата, че този закон нарушава европейското законодателство и очаква отговора на Будапеща по изпратените от Брюксел въпроси.
Според оценката на ЕК унгарският закон противоречи на някои от основните принципи в ЕС - правото на сдружаване, свободното движение на капитали и правото на защита на частния живот и личните данни, става ясно още от съобщението на Брюксел.
С текстовете правителството може да ограничи възможностите за финансиране, а следователно и на съществуване на тези организации.


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
Част от стълбището на Айфеловата кула бе продадено за 450 160 евро
5 идеи за семейни забавления през дългия уикенд
PR трик ли е връзката между Джей Ло и Брет Голдстин?
Мишел Пфайфър сподели сияйни снимки без грим от мечтаната ваканция
Лора Дърн събра семейството си на червения килим в Кан
преди 8 години Тоя е по зле и от нашата тиква :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар