Създаването на многомилиарден фонд за отбрана ще предложи Европейската комисия в сряда (30 ноември), съобщава Financial Times, позовавайки се на свои източници. Допълнителни средства ще бъдат похарчени за нови технологии, дронове и военна техника, предвижда предложението.
Според изданието ЕС значително ще увеличи разходите си за отбрана след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Плановете на Европейската комисия са да бъде увеличено сътрудничеството на страните в областта на отбраната, както и използването на европейската космическа програма за отбранителни дейности.
Към момента 80% от разходите за отбрана, които правят страните в ЕС, идват от националните бюджети.
Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ доведе до сериозно безпокойство между съюзниците в НАТО относно ролята на страната в опазването на сигурността на членовете на Алианса. Тръмп подчерта в разговор с генералния секретар на организацията Йенс Столтенберг в дните след избирането си важната роля на НАТО.
Той обаче призова европейските членове на Алианса да увеличат бюджетите си за отбрана до 2% от брутния вътрешен продукт. 22 от членовете на ЕС са в НАТО, но само Великобритания, Естония, Полша и Гърция изпълняват този праг, определен от правилата на организацията.
FT посочва още, че в плановете на ЕК ще има и увеличаването на средствата за киберсигурност.
Опасенията за сигурността в ЕС идват след увеличените заплахи от терористични атаки, а и заради увеличената военна активност от страна на Русия, особено след анексирането на Крим през 2014 година.
Излизането на Великобритания от ЕС ще даде и по-голяма възможност за останалите държави да увеличат сътрудничеството си в сектора на отбраната. Досега Лондон се противопоставяше на плановете в тази насока. Натиск за обща политика в областта на сигурността оказват Франция и Германия, подкрепени от Италия и Испания, посочва още FT. Европейските институции също вярват, че темата е една от важните за европейските граждани.
Според изчисленията на ЕК липсата на сътрудничество в областта на отбраната между страните от общността коства между 25 млрд. евро и 100 млрд. евро годишно.


Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?